Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Весислава Антонова: Много трудна мисия е да отстояваш ценностите на обществената медия

Весислава Антонова
Снимка: Надежда Чипева

Днес честваме 88-та годишнина от създаването на БНР. Много трудна мисия е да отстояваш ценностите на обществената медия, заяви пред БНРВесислава Антонова, която е член на Националния съвет по журналистическа етика и преподавател в УНСС. Тя е била част от екипа на програма „Хоризонт“.

„На БНР не му е никак лесно в днешната медийна среда. По тялото на радиото има доста рани през последните години. То премина през много кризи“

Най-важните медии на пазара в едно демократично развито общество са обществените, посочи тя.

„Те задават високия стандарт и имат мисията да са проводници на културен, задълбочен и смислен диалог. Те са тези, които задават посоката. Ако в обществените медии нещо не е наред, това отива надолу по веригата към частните. Обществените медии са двигателят“.

Те са ориентир за хората, потънали в море от информация, която в голямата си част е некоректна или пропагандна. 

Трябва да се изработи по-устойчив и предвидим модел на финансиране на медиите, който да им гарантира независимост, посочи Антонова.

„Докато държавата се бави с тези процеси, в тялото на радиото са текли ретроградни процеси. Ако не се инвестира в професионалното развитие на журналистите, това е пагубно. По този начин се инвестира и в аудиторията“.  

В началото 2022 година ЕК даде старт на Европейски законодателен акт за свободата на медиите, напомни Антонова.

„Даде се старт на обществена дискусия. Тя трябваше да се случи и в България. Необходимо беше да я поведат обществените медии. Това един неслучил се важен дебат“

В България липсва специализирана и задълбочена журналистика по определени теми, отчете тя.

„Някой задава този стандарт. Все по-малко се поощряват журналистическите анализи и разследвания. Когато те липсват, липсва и доверието на аудиторията“

Хората имат нужда от БНР, заяви още Антонова.

Появяват се все повече журналисти, които не служат на обективната журналистика, а на партийна пропаганда, посочи тя.

„Това изобщо не е оправдано в обществените медии“. 

България е избрала отдавна своята посока и ценностен модел, обясни журналистът.

„Ние сме държава с евроатлантическа ориентация. Имаме определени ангажименти и всички отклонения от тях показват, че някой работи в ущърб на интересените на държавата и обществото. Някои от тях присъстват и в ефира, или са канени да говорят в него. За да има силни обществени медии, трябва да привлечем хората на своя страна. Да ги научим да им вярват и да ги искат

Цялото интервю на Георги Марков с Весислава Антонова може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51