Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Гърдев: Да поставим въпроса за ангажиментите на РСМ като член на НАТО и съюзник на България

Димитър Гърдев
Снимка: Ани Петрова

"Политическото заявление, че няма да бъде допуснат никакъв инцидент по време на честването на Гоце Делчев в Северна Македония, подплатено с пресконференция и с обещанията на македонския вътрешен министър Оливер Спасовски, че този път виновниците са задържани и ще бъдат съдени, не бива да се приема като някаква промяна в политиката на Скопие. Трябва да видим, че този процес е необратим и с ясно зададени контроли и с ясно формулирани цели. Както и че това ще бъде променено от всички партии в РСМ".

Коментара направи пред БНР Димитър Гърдев, експерт по европейски политики на сигурност.

По думите му правителството носи отговорност за цялостната обстановка в една държава:

"Често говоренето и заявленията имат партиен нюанс. Не може отношенията между две държави да се градят на вътрешнополитическия процес в една от тях". 

Димитър Гърдев подчерта, че политиците в РСМ трябва вече да са узрели, че са поставени в една нова ситуация - одобрената преговорна рамка, която е с предварителни условия:

"Скопие не е започнало преговори с ЕС и няма да ги започне докато не изпълнят предварителното условие за промяната в Конституцията им и приемането на македонските българи като държавотворен народ". 

Според експерта много и от високопоставените политици в РСМ не са наясно с процеса на евроинтеграция и смятат, че този процес може да търпи някакви изключения за тях:  

"Илюзорно е усещането им, че имат много време и могат да забавят процеса на интеграция с ЕС. ... В македонското общество се наблюдава много интересен процес и той е свързан с опасенията на албанското малцинство там, че тези дрязги и антибългаризмът ще забавят интеграцията на страната. Само преди две седмици македонските албански партии бяха в Албания и заявиха, че те подкрепят вписването в Конституцията на РСМ на македонските българи като държавотворен народ". 

Димитър Гърдев посочи, че политиците в Скопие не си дават ясна сметка, че с одобряването на преговорната рамка двете държави - Албания и Северна Македония - вече вървят самостоятелно по европейския път и Албания много сериозно може да изпревари РСМ:

"Как ще обяснят на македонското общество, че заради едни остатъци от титовски постулати и комунистически доктрини ще се забави интеграцията на страната им в ЕС". 

РСМ стана член на НАТО само благодарение на България, категорично изтъкна експертът по европейски политики на сигурност и добави:

"Ескалацията между две натовски държави вреди на политиката на съюза и на стабилността в региона. България трябва ясно да постави въпроса за ангажиментите, които има Скопие като член на НАТО и съюзник на България, защото тази ескалация е абсолютно недопустима. ... В РСМ трябва да си дават сметка, че желанието им за членство в съюзите са обвързани и със задължителни ангажименти, те са напълно основателни да искаме обяснение". 

Интервюто на Диана Янкулова с Димитър Гърдев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: България е жертва на огромна комуникационна война

България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..

публикувано на 14.05.25 в 13:09

Александър Шопов: Ако не ни чуят - ефективна стачка!

" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ".  Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ.  София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..

публикувано на 14.05.25 в 07:13

София под блокада - осъмна без градски транспорт

Снимки: Евелина Стоянова

публикувано на 14.05.25 в 06:23

"Грийнпийс" и учени: България да ратифицира договора за океаните

"Грийнпийс" излезе с призив за опазване на Световния океан. Каузата бе подкрепена от български учени и природозащитници . Отворено писмо с настояване България да ратифицира международния договор за океаните , който ще осигури възможност за защита на водите извън национални граници, бе изпратено до премиера, министъра на околната среда и..

публикувано на 13.05.25 в 12:19

България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме?

Когато в обществото ни се противопоставят позициите "за" и "против" Европа, когато от най-високите държавни позиции, вместо да ни водят, искат ние да им показваме пътя – да си припомним важните неща – къде бяхме, къде сме и къде отиваме. На 9 май 1945 г. хитлеристка Германия капитулира. Четири месеца по-късно е сложен край на Втората световна..

публикувано на 12.05.25 в 11:16

Инспектор Камен Николов, разследвал случая от Перник: Съседът ви може да снима и продава престъпления

Бъдете бдителни, защото е възможно съседът ви да заснема престъпление и да го продава. Това заяви в интервю за "Хоризонт" инспектор Камен Николов от Главна дирекция "Национална полиция" , разследвал нашумелия случай от Перник с продажбата на порнографско съдържание с насилие над животни. Във връзка с престъпленията през март бяха..

обновено на 12.05.25 в 10:27

Почти всеки трети с хепатит остава без лечение у нас

Всеки ден в България умират четирима души от хепатит В и С заради ненавременна диагностика и лечение . През 2024 г. у нас са лекувани едва 752-ма души с хепатит С при нужни над 9000, за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. По отношение на хепатит В лекуваните са едва 2 500 пациенти при нужда..

публикувано на 12.05.25 в 08:07