Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във всички джамии у нас ще бъде отправена молитва за загиналите в земетресението в Турция и Сирия

За уроците на вярата и човечността, която няма цвят, религия и етнос

Снимка: Незабравка Кирова

Петъкът е денят за седмичната групова молитва при мюсюлманите. Денят, в който мъжете, изповядващи ислям, се събират на едно място, за да се помолят на Аллах да опрости както техните грехове, така и на близките им. Да прости и на починалите! Денят, в който получават и напътствията за новата седмица.

Днес мюсюлманите в Силистренско ще спазят тази традиция и мнозина ще прекрачат прага на джамията в своето населено място. Но освен за всичко друго, ще се помолят както за упокой на душите на загиналите в земетресението в Турция и Сирия, така и за сила на останалите живи.

Петъчната молитва в миналото се е използвала от местните управници, когато имали да съобщят нещо важно на населението, разказа районният мюфтия за Силистренска област Мюдесир Мехмед.

Днес молитва за загиналите в злощастното земетресение в Турция и Сирия ще бъде отправена във всички джамии у нас. Молитва да бъдат простени греховете им:


"Юдеите, християните и мюсюлманите вярваме в отвъдния свят. Смъртта е част от нашия живот. Това е неизбежно. Дали ще се случи по един неочакван, труден начин - както при земетресение, катастрофа или т.н., но всички някой ден ще умрем - това е неизбежно. Вярата ни след този живот - че има още един друг безкраен живот - един вид смъртта не е край, а преминаване от една фаза в друга фаза на живот. За разлика от земния живот, там вече няма изпитание, там има разплата - там ще отговорим на деянията си, които днес сме извършили". 

Битува мисленето, че когато се случи подобно явление като земетресение или ни сполети друга природна стихия, значи сме разсърдили Земята, Природата, Господ. 

"Въпросът е, че едно събитие, което ще се случи - това го наричаме природно явление, а от друга гледна точка - съдба на Земята да го наречем. Човек се ражда и умира - това е част от нашия живот и това ни е предписано преди това. Може да не сме грешни, но нашият живот да приключи в определен час. Животът е точно определен, той не се мени. Менят се някои други неща - закъсняват донякъде. От гледна точка на вярата - онова, което е писано предвателно, не се мени. Ние трябва да се замислим и да си поправим греовете, грешките и да се замислим върху това". 

И стигнахме до Приказката за войната на мравките:

"Те помежду си водят война, а когато завали дъжд, те си помагат. Ние виждаме същото явление в този момент. Религията е част от живота на човека. Когато изпаднем в беда, ние тогава се сещаме за нашия създател и тогава се сещаме за хуманността. Когато сме в добро състояние, тогава издивяваме и се чудим къде да си харчим парите, след като можем да споделим. Споделянето е нещо прекрасно, да не разхищаваме".

Мюфтийството в Силистра има обявени банкови сметки за дарения. Не връщат и никого, който на място реши да донесе пари, продукти, дрехи, за да бъде в помощ на страдащите.

Пунктове са разкрити на много места в града, както от институции и организации, така и от частни лица, а адресатът е един – жертвите на земетресението в Турция и Сирия.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мюмюне Мехмедова: Автентичният български вкус е на почит в Брюксел

Мюмюне Мехмедова пристига в Брюксел през далечната 2006 година , когато страната ни все още не е членка на Европейския съюз. Трудно взима решението да остави дома си, семейството, децата и да тръгне от родното Лудогорие към неизвестното, но тогава била притисната от обстоятелствата.  Разказва, че в Разградско имала малък бизнес - магазин за..

публикувано на 17.01.25 в 14:54

100% ръст на децата със специални потребности в ЦСОП в Силистра

За последните три години над 100% се е увеличил броят на възпитаниците в Центъра за специална образователна подкрепа в Силистра . Причините – подобрените условия за работа и професионализмът на експертите, но и нарастващият брой деца с дефицити. Извършен е основен ремонт на фасадата на сградата за 400 хил. лв. По европейски проект са..

публикувано на 17.01.25 в 09:25
Васко Кръпката

Васко Кръпката: За мен младите хора са в час

На 8 декември се навършват 44 години от смъртта на английския музикант и активист за мир Джон Ленън. Певецът е убит на 8 декември 1980 г. Смъртта му шокира целия свят, но наследството му продължава да вдъхновява поколения. „Още, когато бях малко дете и когато чух Бийтълс за първи път леля ми Стефка донесе един магнетофон и пусна ¨O,..

публикувано на 14.01.25 в 14:17

„Любов и мир“ са думите, които Радка Рубилина пише на Стената на Джон Ленън в Прага като дете

Международният ден на студентите се отбелязва на 17 ноември заради поредица от кървави събития, случили се в Чехия през 1939 година.   „Събитията са свързани с окупацията на Чехословакия през 1939 година. Престава да съществува Чехословашката република и се обявява протекторатът в Чехословакия. В тези смутни и тъжни времена единствената част..

публикувано на 14.01.25 в 14:04

Силистренският театър може да прекъсне работа. Чакат МК да одобри средства

За първи път театърът в Силистра започва новата година с над 60 000 лева неразплатени задължения. В други години процентът е бил минимален.  Коледно-новогодишните празници са били белязани от липсата на пари за режисьори, сценография, командировъчни .  Отложена е премиера и заради неодобрен от Министерството на културата разход за пулт..

публикувано на 14.01.25 в 09:20

Не лукс, а необходимост: Още 3 солни стаи във врачанските детски градини

През тази година още три детски градини във Враца ще имат солни стаи за здравна профилактика на малчуганите. В града вече работят две такива звена. Идеята за солна терапия на децата е на общинската управа . Така от 15 детски градини, една трета до пролетта вече ще имат работещи солни стаи. Представете си в болнавото, мъгливо и студено зимно..

публикувано на 14.01.25 в 06:55
Димитър Събев (л)

Мечта в инвалидна количка

Желанието да пътува по света и да се докосне до природата и културата на различни държави е все още несбъдната мечта на 33-годишния Димитър Стоев от балчишкото село Оброчище. Мечтаейки, той решава да учи мениджмънт в туризма. По време на студентски стаж във Франция обаче става тежка злополука, след която Митко е прикован в инвалидна количка...

публикувано на 14.01.25 в 06:35