Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дигиталната раница - модерният начин да се прави образование

Учениците го искат, споделя директор на столично училище

Снимка: БГНЕС

От известно време насам образователното министерство обучава директори и учители, които да "сложат" в дигитална раница учебните материали за децата. Ръководителят на проекта, финансиран по европейска програма, казва, че Ковид е бил повече катализатор това да се случи. А директори обясняват – това искат децата

Когато Яни Гебеджелиев бил ученик, в училище нямало дори и бели дъски и проектори, а само черна дъска и тебешири. И затова нещо геометрията не му се понравила. Именно затова като програмист в частна компания става част от проекта за дигиталната раница - една от многото платформи, които МОН предлага за улеснение на учителите. Яни казва, че това е модерният начин да се прави образование. Не заради учител, не заради родител, а заради ученика:


"Нашата идея при създаването на дигиталната раница винаги е била, че ние се опитваме да улесним учителите и учениците, като концентрираме цялата информация, която ни е нужна, както и предоставяме безплатен и лесен достъп до интерактивно дигитално образователно съдържание. /.../ Използваме една платформа, която е интегрирана с дигиталната раница. В нея има огромна мултимедийна библиотека и инструмент за лесно създаване на интерактивно съдържание. Целта е да дадем такъв инструмент, който да е лесен за учителя, съответно да провокираме децата и да ги запазим в училище, незаисимо под каква форма, те да бъдат част от процеса и лесно да могат да се интегрират в образователната система".

Учениците го искат, казва и зам.-директорката на 73-то средно училище в София Лидия Гавраилова. Дигиталната раница не е единствената платформа, която учителите в нейното училище използват. Но опитът им показва, че именно това е пътят към съвременното обучение. Тя посочи, че това, което следва, е да запознаят учителите с възможностите на дигиталната раница, да използват готово учебно съдържание, да правят такова. 


"Това само ще обогати възможностите на колегите с още ресурси, които могат да използват", смята Гавраилова. Според нея днешните ученици изискват да им се преподава по-дигитално. "На тях им е по-интересно, по-лесно го възприемат", обясни тя. Все пак платформите не могат да заместят учителя. Директорът признава, че част от колегите й са скептични към използването на тези нови ресурси. 

А учителите ще бъдат дори финансово стимулирани, ако тяхно дигитално съдържание се използва на национално ниво. Това обяснява Светослав Насвади от МОН, който отговаря за европейската програма за повишаване на дигиталната компетентност. По думите му проектът е мислен още през 2018 г., но Ковид е бил катализаторът.

"Предстоят обучения на 6200 учителя за създаване на дигитално съдържание. Трябва да бъдат обучени още 12 000 учителя за използване на дигиталната платформа, за да може да ползват ресурсите", подчерта той.

Обучението на директори и учители е опит една консервативна система за бъде променена, признава Яни Гебеджелиев от компанията, която обучава учителите. Яни обаче обяснява, че към момента от проведените дори и в други градове на страната обучения, въпросите са по-скоро технически, а не свързани с използването на дигиталните ресурси за образование.  

Яни е сигурен, че дигиталната раница ще бъде полезна и уверява, че дори и след края на проекта, системите и ресурсите ще бъдат запазени. 

"Това не е проект, по който парите са дадени, но няма резултати", обяснява той.

Снимки: Добромир Видев

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"В Северна България – от Видин до Русе, няма никой". Лицево-челюстните хирурзи са на изчезване

Специалността лицево-челюстна хирургия у нас е в криза. За това алармира д-р Лиляна Димитрова, специалист с 40-годишен стаж. "Останаха малко. Вероятно работещите са не повече от десетина. Всички останали вече са пенсионери ", пояснява д-р Димитрова пред БНР. Специалността е в криза . Точките, в които са достъпни подобни специалисти, са..

публикувано на 01.10.24 в 06:59

Иван Анчев: Само Москва има полза от разрастване на конфликта в Близкия изток

Бяха изпуснати много възможности за дипломация , заяви пред БНР експертът по контратероризъм и международна сигурност Иван Анчев, който е и директор на Центъра за изследване на глобални хибридни заплахи. Коментарът му е по повод на увеличаващото се напрежение между Израел и "Хизбула".  Откриха тялото на лидера на "Хизбула" Израелската..

публикувано на 30.09.24 в 10:28
Херберт Кикъл, лидер на австрийската крайна десница.

Крайната десница в Австрия печели за първи път парламентарни избори

Крайната десница в Австрия спечели за първи път парламентарни избори в алпийската република, но не е сигурно, че ще оглави следващото правителство. При преброени 100% бюлетини Партията на свободата получава почти 29 процента от гласовете, но е нежелан партньор от повечето парламентарни партии. Втора политическа сила е Народната партия на..

публикувано на 30.09.24 в 07:28
Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски: Има дежурни, които не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред

Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред . Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия. " Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава . ... Не знам какво в този момент..

публикувано на 27.09.24 в 18:02
Христиана Бацелова

Д-р Христиана Бацелова: Необходимо е и двата пола да бъдат ваксинирани срещу HPV

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените от 15 до 45 години в България.   Експерти настояват и момчетата да получават безплатна ваксина срещу човешки..

публикувано на 27.09.24 в 11:17
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

" Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в..

публикувано на 27.09.24 в 10:14

Маринела Величкова: Сред хората в РСМ няма съвсем ясна картина за това какво е възможно

" Очаквам ясна позиция на албанските партии, за да се опитаме да се ориентираме какво следва оттук нататък ". Това заяви пред БНР кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова.  Вчера постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС, но не и с Република Северна Македония. Решението на ЕС..

публикувано на 27.09.24 в 09:00