Това обясни пред БНР Даниел Парушев, председател на Националното представителство на студентските съвети.
"От 2007 г. там наеми не бяха пипани, те са един от най-ниските. Това беше просто неизбежно. Наемите в СУ продължават да са два пъти по-ниски в сравнение с другите общежития в страната."
През новата учебна година 2023/24 г. обаче се очаква наемите в СУ да скочат с 20-40 лева, уточни той.
Парушев напомни, че общежитията продължават да са на режим на заплащане на тока за небитови потребители.
Инфлацията е основен фактор за вдигането на наемите, но не трябва да забравяме, че общежитията са социална функция на държавата, настоя Даниел Парушев. Затова и според него вдигането на наемите би следвало да се случва само в краен случай.
"Това не са квартири все пак. Ние сме скептични към увеличаването на наемите, защото това е социална функция."
НСА реновира базата си, теглят кредити и ги връщат. НАТФИЗ направиха същото, открои добри примери Даниел Парушев, но същевременно посочи и негативните:
"Имаме блокове 80-та година, когато нашите родители са били студенти в същите условия и те не са променяни."
Един път завинаги темата с обновяването на студентските общежития трябва да се затвори, заяви Парушев в предаването "Хоризонт до обед". По думите му е тъжно, че през 2023 г. темата отново е на дневен ред.
Опасност от недостиг на места в общежитията има от една страна заради финансовите затруднения да се плащат скъпи квартири, а от друга, защото след етапа на хоум офиса студентите се завръщат присъствено в университетите, каза Даниел Парушев.
Предстои Националното представителство на студентските съвети да направи проверки в различни градове на страната дали в общежитията живеят хора, които нямат студентски права, обяви той.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
" Няма политическо решение за локалите, което да се приложи от днес за утре , защото каквото виждаш като дете вкъщи, това правиш и навън, каквото виждаш,..
Колегите в Симфоничния оркестър на БНР заслужават голяма обществена подкрепа, заяви в интервю пред БНР Нели Трошева, диригент и основател на..