"Владимир Путин периодично повдига темата за ядреното оръжие, защото няма с какво друго да се похвали пред неговата публика. Настъпателната операция на Русия в Украйна не върви. Бахмут, който чакахме да падне до няколко дни, вече осем месеца не пада. Има огромен психологически удар и върху въоръжените сили на Русия, и върху руското население. За да се укрепи духът и на силите, и на обществото, трябваше да има разсейване от неуспехите".
Това каза пред БНР Ивайло Иванов, експерт по национална и международна сигурност.
И допълни, че Китай също не иска ниско сваляне на прага за използване на ядрено оръжие, защото това ще има негативни последици и върху неговата сигурност.
По думите на експерта разполагането на тактическо ядрено оръжие в Беларус е поредната стъпка към асимилирането му като суверенна държава от Русия.
"Има още две-три стъпки, за да видим как Беларус изчезва като суверенна държава. Това е гаранция и за Русия, и за Александър Лукашенко, че се гарантира сигурността на този режим... Но създаването на обща държава едва ли ще се посрещне с одобрение от обществото и от службите за сигурност. Няма да мине безпроблемно като при Крим".
В предаването "Нещо повече" Иванов посочи, че трудно може Китай да се квалифицира като безпристрастен медиатор между Русия и Украйна.
"Китай не подкрепя, но и не осъжда войната в Украйна. Може би Китай се опитва да демонстрира на света, че се позиционира като нова глобална сила, която донякъде ще се опита да измести САЩ... Дали ЕС ще успее да повлияе върху решението на Китай, пряко не. Китай трябва да реши основна дилема относно ролята си в конфликта - дали стратегически да жертва икономическите си интереси дългосрочно геополитически. 1/3 от китайския износ отива за страните от ЕС и за САЩ. Ако преди можехме да разчитаме на рационални механизми, които да определят китайската позиция, в последните години Китай се превърна в копие на Русия".
Интервюто на Георги Марков с Ивайло Иванов в предаването "Нещо повече" можете да чуете в звуковия файл.
Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..
Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават до 5 февруари в четири различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..
2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите: Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна? Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..
През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите. Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...
"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..
Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..
България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..