"Стягаме се да оцелеем. Така ни направиха тези хубавци - политиците и спекулантите, че трябва да си сървайвърец."
За врачанския пенсионер Цветан Дочев животът тече все така, като шоу програма по оцеляване. Демокрацията направи пенсионерите сървайвърци, обобщава печално ситуацията той.
С полупълна кошница си тръгнахме от хипермаркета преди година, не само заради цените, но и защото се оказа, че допълнителните седемдесет лева са усвоени авансово.
"Аз съм ги похарчил предварително за лекарства почти. На сиромах човек всичко му е скъпо."
А сега без великденска добавка дори не му се влиза в магазина.
"Положението е още по-недобро. Всеки път като влезеш, се изненадваш, че всичко е нагоре. Отчаян не съм, но съм разочарован. От тези мътни времена се възползваха спекулантите."
Дочев се кани да спести "от много неща" за празника. 1-2 лева отгоре за килограм агнешко за него не е малко. "Поне да замирише на агнешко" беше и миналата година стратегията на пенсионера при решаване на задачата по осигуряване на празничната трапеза. И преди, и сега - много преди Великден, за да е по-евтино.
"Засякох агнешки главички. Дочух, че ще бъдат много скъпи", разказва той. Затова купува агнешките главички по-рано, готви ги и ги замразява. После за празника по стара врачанска рецепта Цветан Дочев приготвя главичките "с много лучец".
Още миналата година стана ясно, че хладилната камера е важна част от оборудването на оцеляващия пенсионер. В нея има място не само за агнешки субпродукти. Основното й предназначение е да съхранява до празника трофеите от промоционалните цени.
"Знам как се съхранява козунак в камерата. Ако иска някой пенсионер да го съхрани, сега може да го вземе. Той се размразява и си е същият, както си го сложил."
Като истински "сървайвърец", както сам се определя, Цветан Дочев разполага с разнообразен арсенал от методи за обезпечаване на великденското меню.
"Яйценцата, от баба ми, калугерката знам, че не се боядисват толкова яйца накуп. Ще тичаме по гнездата на птиците, ще сберем яйченца", допълва с ирония той.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество"..