Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евтин козунак и агнешки главички във фризера - това е част от стратегията му за осигуряване на празничната трапеза

Потребителско риалити с врачански пенсионер

"Така ни направиха тези хубавци - политиците и спекулантите, че трябва да си сървайвърец", казва Цветан Дочев

Цветан Дочев
Снимка: Ива Антонова

Пенсионерите ще посрещнат тази година Великден без добавка, но с увеличени пенсии. Ще им стигнат ли парите за празнично меню? Отговорите дава врачански пенсионер, с когото миналата година проучвахме за какво може да похарчи допълнителните средства. 

"Стягаме се да оцелеем. Така ни направиха тези хубавци - политиците и спекулантите, че трябва да си сървайвърец."

За врачанския пенсионер Цветан Дочев животът тече все така, като шоу програма по оцеляване. Демокрацията направи пенсионерите сървайвърци, обобщава печално ситуацията той.

С полупълна кошница си тръгнахме от хипермаркета преди година, не само заради цените, но и защото се оказа, че допълнителните седемдесет лева са усвоени авансово.

"Аз съм ги похарчил предварително за лекарства почти. На сиромах човек всичко му е скъпо."

А сега без великденска добавка дори не му се влиза в магазина.

"Положението е още по-недобро. Всеки път като влезеш, се изненадваш, че всичко е нагоре. Отчаян не съм, но съм разочарован. От тези мътни времена се възползваха спекулантите."

Дочев се кани да спести "от много неща" за празника. 1-2 лева отгоре за килограм агнешко за него не е малко. "Поне да замирише на агнешко" беше и миналата година стратегията на пенсионера при решаване на задачата по осигуряване на празничната трапеза. И преди, и сега - много преди Великден, за да е по-евтино.

"Засякох агнешки главички. Дочух, че ще бъдат много скъпи", разказва той. Затова купува агнешките главички по-рано, готви ги и ги замразява. После за празника по стара врачанска рецепта Цветан Дочев приготвя главичките "с много лучец".

Още миналата година стана ясно, че хладилната камера е важна част от оборудването на оцеляващия пенсионер. В нея има място не само за агнешки субпродукти. Основното й предназначение е да съхранява до празника трофеите от промоционалните цени.

"Знам как се съхранява козунак в камерата. Ако иска някой пенсионер да го съхрани, сега може да го вземе. Той се размразява и си е същият, както си го сложил."

Като истински "сървайвърец", както сам се определя, Цветан Дочев разполага с разнообразен арсенал от методи за обезпечаване на великденското меню.

"Яйценцата, от баба ми, калугерката знам, че не се боядисват толкова яйца накуп. Ще тичаме по гнездата на птиците, ще сберем яйченца", допълва с ирония той.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34
В село Михалци преди 170 години отец Матей Преображенски създава първото в региона българско народно взаимно училище

150 години от кончината на отец Матей Преображенски - Миткалото

През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото .   Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...

публикувано на 22.03.25 в 10:16