18-годишният великотърновец Самуил Николов е от онези български младежи, с които не само семейството му, но и държавата ни трябва да се гордее и да подкрепя. С пълен отличен Самуил завършва след няколко дена Природоматематическата гимназия „Васил Друмев“ във Велико Търново като приложен програмист. Младежът е гъдулар и многократен национален шампион по плуване за юноши. Но сърцето и мечтите му от години са отправени към космоса:
„Интересът към космоса е още, откакто започнах училище. От 8-9 годишна възраст много ме е интересувала астрономията и по-конкретно астрофизика и изследване на различните космически обекти. На 11-годишна възраст бях най-малкият стипендиант от България, изпратен в базата на НАСА в Измир, Турция. През последните две години разработвам уеб платформа със съдействието на най-големите компании, които правят космически изследвания – НАСА, „Спейс Екс“, Международната космическа станция, и благодарение на тяхната частна информация, която ми предоставят лично на мен, съм комбинирал най-актуалната информация за космически изследвания, които човечеството извършва“.
Световните космически гиганти окрилили Самуил Николов да обедини двете си страсти – програмиране и космос, и да продължи да учи и да се развива в обработката на данни за изстрелване и контролиране на космически операции. Това е специалността, в която великотърновецът е приет да учи в американския авиационен университет „Ембри-Ридъл“ в Дейтона Бийч в щата Флорида.
„Интересното е, че когато си бях правил профил в една от главните платформи за кандидатстване в САЩ, бях избрал астрономия и астрофизика като интерес и си бях качил там портфолиото, в което присъства и тази уеб платформа, която разработвах, и тези хора явно са изпитали някакъв интерес към мен, свързаха се с мен и реших да кандидатствам. Кандидатстването не е особено трудно, трябва да се вземат два задължителни изпита по математика и английски комбинирано и другият е за доказване на ниво на английски език. Но приемът е доста труден, защото като международен ученик е много трудно да вляза в публичен университет, който е субсидиран пряко от американското правителство“.
Самуил Николов разказва, че в специалността му - Космически операции, американският университет приема годишно до 30 студенти. Курсът на обучение е 4 години. Великотърновският младеж е с частична стипендия от 15 хиляди долара годишно, води разговори с университета за нейното увеличение, заради различните му академични и спортни постижения, но въпреки всичко е много далеч от нужната сума от 65 хиляди долара на година за обучение и издръжка. Родителите му го подкрепят, но и са сериозно притеснени, заради непосилната сума, която трябва да осигурят. Търсим всякаква финансова подкрепа, сподели майката на Самуил Галина Николова:
„Естествено зарадвахме се много, че проявява такъв интерес към точно този университет, зарадвахме се, че е приет, но идва въпросът с финансите. Реално радостта ни не може да е пълна, защото като всяко средностатистическо семейство в България изпитваме затруднения за тази голяма сума. Може би някаква минимална част бихме могли да покрием с продажба на имоти, които имаме, но няма да е достатъчно за покриване на пълната такса. Все пак тази такса ще е на всеки четири години. Стипендията, която му е отпусната за момента, е 15 хиляди долара на година, но остатъкът остава да бъде осигурен от нас. Свързали сме се с няколко фондации, очакваме от тях информация и да бъде задвижен процесът по събиране на средствата“.
Самуил Николов от Велико Търново е вторият българин след добричлийката Татяна Иванова, приет да учи в авиационния университет „Ембри-Ридъл“ в щата Флорида, но дали ще я последва, зависи от това колко пари ще успее да събере за годишните такси. За очакванията си младежът разказа:
„Дали по принцип е възможно, ако достатъчен брой специалисти завършат някакви сходни бакалавърски или магистратури, ще имаме някаква възможност да възстановим Българска космическа агенция, дори да сме сателит на някоя европейска или американска космическа агенция, но засега не съм сигурен, че това може да бъде изпълнено. Иначе, освен за космически операции, такъв бакалавър е много полезен и за реализация в авиационната индустрия. Така че се отварят врати не само в космическия бранш, а и малко по-широко. Очакванията ми са да уча това, което наистина ме вълнува, да съм пряко замесен в човешкия прогрес към звездите“.
Казват, че човек е толкова голям, колкото големи са мечтите му. Мечтите на великотърновеца Самуил Николов са свързани с космоса, а дали ще се реализират, зависи дали ще се намерят благодетели, които финансово да го подкрепят, за да учи космически операции.
Снимки: Личен архив
Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...
Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..
Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица, която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..
Галина Мирчева е овцевъд и управител на сдружение "Плевенско мляко". Тя притежава една от най-модерните овцеферми в региона, отглежда над 800 животни в плевенското село Петърница. Предстои Галина Мирчева да представи първата си книга – "Милно ми е", която е посветила на българските овцевъди. Събитието ще се състои в Художествена галерия "Илия..
Най-старият възстановен за движение парен локомотив от музейния парк на държавните железници 26.26 направи два курса от София до Банкя и обратно на Лазаровден. Локомотивът е произведен през 1908 година. За пътниците имаше изненади, свързани с традициите на Лазаровден, Цветница и Възкресение Христово. Децата получиха образователни подаръци с..
Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артериовенозна малформация , рядко заболяване, с фатален край. Всичко започва преди няколко години. Едно неочаквано..
Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство. Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у..