Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Държавите не трябва да допускат монопол над тази технология"

Доброслав Димитров: Когнитивното ни мислене е под най-голяма заплаха от изкуствения интелект

"AI ще повиши проблема с фалшивите новини на ента степен"

Доброслав Димитров
Снимка: БГНЕС

"В цялото ни общество се случва колосална промяна в начина, по който се извършва човешката дейност със скорост, която не ни е позната, тъй като човешките същества сме биологични единици, които се развиваме с линейна скорост, докато технологиите се развиват експоненциално извън нашия контрол". 

Това каза пред БНР Доброслав Димитров, председател на УС на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСОК) и председател на УК на Българската работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ). 

И допълни, че за пет месеца от абсолютно прохождащ интелект ChatGPT вече е по-умен от повечето хора

"Ако за пет месеца е стигнал от почти нулева позиция до тук, то за следващите пет месеца повечето дейности, които правят хората, ще бъдат извършвани по-добре от изкуствения интелект (AI). Изкуственият интелект няма да вземе в общия случай ничии работни места, но хора, които го използват, ще ги вземат. Изкуственият интелект в голямата си степен е голям множител на нашите умения. Той няма собствени желания и амбиции като софтуер. Всяка една професия, свързана с човешкия интелектуален труд, е под заплаха - едни ще бъдат автоматизирани по-скоро от други, като пред по-скоро имам предвид месеци, не години". 

В предаването "Хоризонт за вас" Димитров подчерта, че за скоростта, с която ChatGPT се развива, е трудно да се предположи докъде ще стигне. 

"Единственото сигурно е, че това ще е бързо и ще достигне всеки един от нас. Една от професиите, която ще бъде сериозно оптимизирана, е тази на юристите. Всяка дейност, която е свързана с най-човешките ни предимства, които сме имали доскоро - когнитивно, креативно мислене, е под най-голяма заплаха". 

По думите му технологията не е неутрална и неизбежно отразява вижданията на създателите си

"Изкуственият интелект ще повиши проблема с фалшивите новини на ента степен. На нищо, което виждаме и чуваме, няма да можем да имаме доверие". 

Той е категоричен, че ситуацията не може да се върне назад и няма регламент или регулация, които да могат да спрат развитието на изкуствения интелект:  

"Това, което могат да направят държавите, е да са сигурни, че тази технология няма да бъде монополизирана, че няма да бъде контролирана от една компания, която да излезе единствен победител от това съревнование. Това е от ключово значение за обществото, за демокрацията, за пазара. Има разбиране, но притеснителното е, че не се знае дали ще успеем да предотвратим евентуален инцидент". 

Интервюто на Снежана Иванова с Доброслав Димитров в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Готовност за ефективна стачка заявиха от Синдиката на българските медицински специалисти

Готовност за протестни действия и ефективна стачка заявяват от Синдиката на българските медицински специалисти, предаде БТА. Това се посочва в позиция на синдиката, публикувана в профила им във "Фейсбук". Позицията е по повод "тежката и продължително неглижирана криза в системата на здравеопазването, причинена от системното недофинансиране и..

публикувано на 21.05.25 в 18:55

Стратегия за единен пазар на ЕС с облекчения за малки компании със средна капитализация

Европейската комисия представи стратегията на Евросъюза за единния пазар, която цели облекчаване на административната тежест върху бизнеса. С новата инициатива за дерегулация се създава категория "малки компании със средна капитализация" и над 38 000 фирми в Евросъюза се освобождават от 8 ключови законодателни акта, пише "Политико". Новата категория..

публикувано на 21.05.25 в 18:33
Георги Семерджиев

ВКС потвърди: 20 г. затвор за Георги Семерджиев, 700 хил. лв. по гражданските искове

Окончателното решение на съда -  20 години затвор за  Георги Семерджиев, който през лятото на 2022 година прегази с автомобила си две млади жени на столичния булевард "Черни връх". 20 г. затвор за Георги Семерджиев за зверското ПТП на "Черни връх", отнело два живота Върховният касационен съд изцяло потвърди както наложено му наказание, така и..

публикувано на 21.05.25 в 18:08

Пътни полицаи със занимания по безопасност на движението в училищата в Кюстендилско

Екип от пътни полицаи и от Детска педагогическа стая направиха занимания в училища в Кюстендилско по безопасност на движението. Учениците, които преминаха обучение по проекта Детско полицейско управление, представиха наученото. Те показаха, че могат да се грижат за собствената си безопасност, за безопасността на приятелите си и могат да се справят..

публикувано на 21.05.25 в 17:52
Боби Ваклинов

Боби Ваклинов: Сдружението ще се фокусира върху 5 важни неща, ще работим и те да се случат

Трябва да ес фокусираме върху 5 важни неща, да работим и те да се случат, а не да започваме с голямата кошница и после всичко да е крах, сподели в интервю пред БНР журналиста Боби Ваклинов, по повод обявеното от него гражданско сдружение. Самият Ваклинов преди дни във фейсбук обяви, че тръгва към политиката. "Промяна не е думата, защото..

публикувано на 21.05.25 в 17:41

Съдът във Велико Търново остави в ареста шофьор, причинил катастрофа с две жертви

Окръжният съд във Велико Търново остави в ареста 28-годишния шофьор от село Крушето, който причини катастрофата на 15 май през нощта на пътя Русе – Велико Търново. При инцидента край село Поликраище на място загинаха двама млади мъже, а жена е със средна телесна повреда. Повдигнатото обвинение е за причиняване на смърт по..

публикувано на 21.05.25 в 17:25