Наградите за постижения в театралното изкуство "Аскеер" ще бъдат връчени на церемония в театър "Българска армия" на 24 май. Вече е известно, че сценографът проф. Слави Кокалов ще получи голямата награда за цялостен принос към театралното изкуство, а актрисата Елена Райнова ще бъде удостоена с почетна статуетка.
Тазгодишната церемония ще бъде 32-ра по ред. Журито се състои изцяло от работещи във военния театър. Над 130 са представленията, измежду които е направена селекцията за номинациите.
Аскеерите са единствените по рода си театрални награди, при които отличията се дават от артисти – за артисти. Категориите са 11 и включват представления и техните автори с премиера в периода 1 април 2022 – 31 март 2023 г.
Проф. Слави Кокалов има реализирани над 40 сценографски и повече от 15 костюмографски решения за драматични и музикални спектакли. Експериментира с приложението на новите медии в сценографията, работи и персонални видео арт проекти. Преподава "Сценография и костюмография" в Националната художествена академия. Бил е и ректор преди години на това висше училище. Досега проф. Слави Кокалов е печели два Аскреера – за работата ми върху постановките на Александър Морфов "Дон Кихот" и "Бурята".
За водеща женска роля са номинирани Елена Телбис за ролята ѝ на Жена в "Дишай" в "Сфумато", Лилия Маравиля за превъплъщението ѝ в Петра фон Кант в "Горчивите сълзи на Петра фон Кант" в театър "София" и Светлана Янчева за ролята на Уини в "О, щастливи дни" от Самюъл Бекет в "Сфумато".
При мъжете борбата ще е между Бойко Кръстанов за ролята му на Мъж в "Дишай", Владимир Пенев за поп Кръстьо във "Великденско вино" в Народния театър и Йордан Ръсин за Вершинин в "Три сестри", постановка на "Възраждане".
За режисура "Аскеер" ще си оспорват Александър Морфов, Крис Шарков и Марий Росен, а техните спектакли "Антигона" в плевенския театър, "Частици жена" в Народния и "Дишай" в театрална работилница "Сфумато" са номинирани за най-добро представление.
Режисьор и сценарист на церемонията на 24 май е Борис Радев. Миналата година той посвети спектакъла на Паисий Хилендарски, а тази година друг известен българин ще е в основата на церемонията - Найден Геров, който предлага датата 24 май като празник на светите братя Кирил и Методий.
"Тази година честваме 200 година от рождението на този велик учител, който създава класното училище. Церемонията ще бъде посветена на тази годишнина и ще се казва "Денят на големите учители".
За съвременна българска драматургия са номинирани Йоана Мирчева за "Тигър и дракон" в "Театър 199", Теодора Георгиева за "Междинна зона" в театрална работилница "Сфумато" и Яна Борисова за "Място, наречено другаде", поставен в "Театро".
Националната галерия ще има нов директор. Ярослава Бубнова, която заемаше поста до момента не е сред допуснатите до конкурса. Той беше обявен седмици, след като руската посланичка Елеонора Митрофанова отиде на откриване на изложба и беше изгонена от гости на събитието, а скандалът се пренесе и в Народното събрание. Бубнова беше начело на..
Д-р Нели Стефанова е известен психиатър. В Плевен предстои литературна среща за представяне на първата й книга – „Все същата луна“. Читателят ще потъне в живота на поколения в едно еврейско семейство, ще усети тъга, радост, болка и любов. Освен вълнуващо четиво, книгата е с благотворителна кауза. Д-р Нели Стефанова ще очаква плевенчани и..
Виртуозният оркестър „Mitonissimo“с диригент Огнян Митонов, удостоен с приза "Бранд на годината", представя отново един от най-успешните си концерти - "Венецианският майстор" с музика на Вивалди. Публиката ще се наслади на "Четирите годишни времена" с участието на четирима солистки от оркестъра. Ще бъдат представени а рии и дуети от опери, мотети,..
Започва седмият сезон на "Литературните маршрути" . Фондация "Прочети София" организира събитието, което през тази година включва 12 нови градски литературни тура. Авторите им са поети, писатели, философи, журналисти, литературни историци. Тази вечер ще се проведе първото събитие – "Европа в българската литература". Многоликата..
Два празника - Денят на Европа, 9 май, и Денят на светите братя Кирил и Методий, 11 май, ще бъдат отбелязани внушително с музика в Шумен и София - с изпълнение на Симфония №9 от Лудвиг ван Бетовен. В петък на сцената в Арена Шумен и в неделя в столичния Национален дворец на културата от 19 ч. ще застанат два оркестъра и 10 хорови състава от..
„Пролетен полъх“ е наречен концертът на Симфоничния оркестър на БНР в зала "България" на 9 май от 19 часа. Главният диригент Константин Илиевски е избрал отново нелек репертоар, който да покаже големите технически и звукови възможности на състава – симфоничната поема „Веселите шеги на Тил Ойленшпигел“ от Рихард Щраус, "Пролетно тайнство" от Игор..
На 11 май от 18.00 часа в православния храм "Св. Параскева" ще се състои традиционният Великденски концерт на Хора на софийските момчета. Водещ концерта ще е ставрофорен иконом д-р Кирил Попов, а солист ще бъде сопраното Таня Лазарова. " На 11 май Българската православна църква почита светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий ...
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..
Опасявам се, че МОН ще съсипе предмета и ще го изкриви до неузнаваемост. Това мнение изказа пред БНР отец Никанор от Гигинския манастир във..
"Нека влезе, за да излезе най-накрая." Този призив отправи в интервю за БНР политическият анализатор Георги Харизанов, член на ГЕРБ, в отговор на..