Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По-голям шанс за белошипата ветрушка в България

2
Снимка: Христина Филипова

В седмицата, в която отбелязахме Световният ден на околната среда и водите на 5 юни ще ви разкажем за една многогодишна инициатива, посветена на съхранението на биологичното разнообразие в България. Преди повече от 30 години най-старата природозащитна организация „Зелени Балкани“ у нас започва работа по проекта "По-голям шанс за белошипата ветрушка в България“.

Белошипата ветрушка е птица от семейство Соколови, която изчезва от територията на нашата страна в края на XX век.

Снимка:Христина Филипова

"Белошипата ветрушка е вид дребен сокол с дължина на тялото 29–32 cm и размах на крилата 58–72 cm. В полет изглежда елегантно, с остри крила, тясна опашка и бързи махове. Ноктите са светли, имат белезникав цвят. От този специфичен белег, произхожда и името на птицата „белонока“ или „белошипа“ ветрушка. А ветрушка се нарича заради характерното за тази птица зависване по време на лов. Тези малки соколчета пърхат срещу вятъра и се ветреят, когато причакват плячката си. Опашката им е дълга с широк черен контур в периферията", разказа за "Закуска на тревата" ветеринарният лекар д-р Руско Петров.

До средата на 19 век, Белошипата ветрушка е била широко разпространена в България. Птиците от този вид са обитавали скали и земни стени във вътрешността на страната, крайречни стари дървета; срещала се е също по сгради в населени места, намиращи се близо до открити пространства. Белошипата ветрушка гнезди в нашата страна през топлите месеци и подобно на щъркелите и славеите отлита на юг, където прекарва студените месеци.

Днес в резултат на инвазивното земеделие, пръскането на растителните култури с препарати и пестициди, изоставянето и превръщането на пасищата в обработваеми земи, намаляват хранителната база на белошипата ветрушка, а видът им се счита за „Критично застрашен“ и дори изчезнал, каза за БНР Владимир Пенчев от Зоопарк София, който отговаря за отглеждането и популацията на птиците.

Снимка:Христина Филипова

В миналото белошипата ветрушка е създавала многобройни ко лонии предимно в селища в южната част на страната. След 1985 г. гнезди предимно в Родопите, по долината на река Русенски Лом, Източен Балкан, Сакар планина.

Само преди няколко дни в Софийския зоопарк се излюпиха 3 ветрушки, като за тази година са общо 5 от общо 3 двойки, които „Зелени Балкани“ е предоставила на парка в резултат на установено партньорство между двете, започнало преди четири години.

Спасителният център на „Зелени Балкани“ вече е натрупал значителен опит в тяхното освобождаването и плавното им пускане в природата. Съвместно със столичния зоопарк са освободили над 20 малки белошипи ветрушки. Двете страни работят за опазването и на видовете египетски лешояд и забулени сови, поясни още Руси Петров.
От 2012 година на територията на България колонията на белошипите ветрушки се състои от 30 двойки, чиито местообитания се намират в района на Село Левка, Свиленградско и около 7-8 двойки в Спасителния център в Стара Загора.

Въпреки че процесът по възстановяване на изчезналите белошиши ветрушки вече е в ход, рисковете за този вид птици остават заради употребата на неблагонадеждни препарати по растителните култури, каза още ветеринарният лекар Руси Петров от Спасителният център за диви животни.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоилко Апостолов

Интересът на земеделските стопани към биологичния сектор се повишава

Интересът на земеделските стопани в страната към биологичния сектор се повишава през последната година. Това отчетоха участниците в международна био-конференция, която се проведе в Пловдив. По данни на агростатистиката биологичните площи у нас са се увеличили с 35% спрямо предходната година . Броят на животните и пчелните семейства, отглеждани..

публикувано на 26.06.24 в 18:04
Грийнпийс България

Мартин Томов: Трябва ли Черно море да бъде морски резерват?

Трябва ли Черно море да бъде морски резерват ?  "Живо черно море" е зелената мисия на "Грийнпийс".  "Черно море е  море, в което има живот до дълбочина 200 метра, най-вече в по-плитките до 50 метра , тест много близо до брега. Това го прави  особено чувствително на различни заплахи . Ние с "Грийнпийс" вече  от година и половина започнахме..

публикувано на 18.06.24 в 15:55
Януш Залески, държавен секретар в екоминистерството на Полша, и Андржей Кундзевич – председател на сдружението инженерите и техниците в горското стопанство.

Полски експерти: Много е важно проблемите на гората в ЕС да се решават от лесничеите

Защитата на горите в Европа трябва да е поверена не на политиците, а на експертите. Това е мнението на Януш Залески – държавен секретар в екоминистерството на Полша и зам.-генерален директор на държавните гори там. Залески и Андржей Кундзевич – председател на сдружението инженерите и техниците в горското стопанство, бяха на частно посещение у..

публикувано на 17.06.24 в 09:43

200 водни лилии ще радват с цветовете и аромата си посетителите на парк „Кайлъка“

Едно от любимите места за отдих на плевенчани е парк „Кайлъка“. Обявен е за защитена местност по инициатива на ген. Иван Винаров. Първият проектант на парка е бил архитект Тихолов. В изграждането му взема активно участие и цялото плевенско гражданство. И тази традиция продължава в днешно време. Уникалният парк се намира в близост до..

публикувано на 16.06.24 в 04:29

Синигер призовава софиянци: Премини на зелено днес, за да живеем по-добре утре

"Премини на зелено" е мотото на образователен графити стенопис в близост до Южния парк в София . Изобразеният синигер призовава софиянци: "Премини на зелено днес, за да живеем по-добре утре". "София е по пътя към своята зелена трансформация от доста години и се сблъсква с доста затруднения. Изключително важно е да премине и..

публикувано на 13.06.24 в 19:08
Даниела Тошева

"Зелени момичета" - проект за зелени професии сред жените

"Зелени момичета" или „GirlsGoGreen“ е проект, който си поставя за цел да популяризира сред младите жени "зелените професии" и образование.  "Проектът започна в началото на май месец, в партньорство с организации от Гърция и Турция, като финансирането на проекта е по програмата "Еразмус +" на ЕС, разказа в "Понеделник вечер" Даниела Тошева, която е..

публикувано на 27.05.24 в 09:13
Снимката е илюстративна

Какви екологично чисти източници на енергия използват в Израел

Почти една трета от енергията добивана в Израел е произведена чрез соларни батерии. В пустинната Негев има огромна слънчева електростанция, в която има батерии, които директно трансформират слънчевите лъчи в електроенергия, а има и кула, в която се затопля течност от небесното светило, от която се добива електроенергия като при ТЕЦ, (за разлика от..

публикувано на 19.05.24 в 08:55