Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За благотворителната дейност на Ники Лазаро от сдружение “Българка” в Чикаго

2
Ники Лазаро, Емилия Иванова и Ваня Анастасова - Благотворително сдружение "Българка", Чикаго по време на среща с дарители
Снимка: Личен архив

31 милиарда долара !  Стойността на  най-голямото  дарение правено до сега. Дарение  от богати за още по -богати! Уорън Бъфет инвеститор  и бизнесмен  е дарителят на  31 милиарда долара на ,( обърнете внимание ) - на фондацията на Бил и Мелинда Гейтс. Докато богатите си разменят милиарди уж в името на бедните, в  богата Америка, според последното преброяване към януари 2021 г. 37,9 милиона американци  или  11,6% от  населението на страната живее в крайна бедност. 

В България  според Института за икономически изследвания на БАН повече от 30 години след демокрацията  близо  3 милиона възрастни  сега  имат по-ниски реални доходи, отколкото по време на социализма и живеят в бедност. Много от бедните и в САЩ и в България очакват и се надяват на нечия милост. Даренията на по-заможните са често пъти спасение за бедните. И ако в САЩ това отдавна се е превърнало в практика, в България дарителството  започва да си проправя път  много по отскоро

"Идеята се роди 2019 г. ,когато много помагах на мои приятелки мексиканки и полякини за техните благотворителни дружества и реших, че можем и ние да направим нещо такова. И понеже нямах доверие на никой, реших, че и сама мога да се справя с това. И предложих на моята приятелка Емилия Иванова да направим нещо. Като начало решихме да започнем да събираме дрехи и обувки и да ги изпращаме в България. И така се роди първата ни акция. Двете с нея го организирахме. Всичко беше в нашия гараж. Изпратихме тогава си спомням около 600 кг дрехи, сега с радост мога да кажа, че тази акция я правим 2 пъти в годината и последният път изпратихме 2 тона дрехи за България, каза за "Закуска на тревата" Ники Лазаро, президентката на благотворително  сдружение “Българка”, Чикаго.

Тя е гост в рубриката "Америка - илюзии и реалности".

Родена в Белослав, Варненско, израснала и живяла във Варна, с диплома по изчислителна техника, преминава през Южна Африка, за да стигне до Америка . Сега Ники влага много усилия и време  да помага на хората в нужда ,които живеят в България. 

Ники, защо дойде в Америка ?

Ники Лазаро, Емилия Иванова и Ваня Анастасова  -  Благотворително сдружение"За един по спокоен живот. Аз и семейството ми. Ние дойдохме от Южна Африка, преди това живеехме в Южна Африка, спечели зелена карта и дойдохме тука. Исках да осигуря просто едно добро бъдеще за сина ми."

Успяхте ли да го направите?

"Като погледна назад така, виждам, че съм му дала всички възможности и вече отсега нататък зависи от него."

Какъв искахте той да бъде?

"Той искаше да се занимава с коли и сега продължава да се занимава с коли, въпреки че истинският му бизнес е нещо съвсем различно. Но го виждам, че когато нещо е в сърцето ти, винаги намираш време дори и от съня си да се занимаваш с него."


Какво осъзнахте след години, прекарани в България, в Южна Африка и сега в Америка?

"Първото нещо, което осъзнах, че където и да отида, ако има нещо, което трябва да направя е да променя себе си. После вече мога да променя живота на останалите хора, на семейството си, на общността си, на държавата си или на града си. Че промяната започва лично от мен и това ми се доказа, местейки се от континент на континент. Малко по труден начин."

 Да направите сдружение "Българка" в Чикаго, това благотворително сдружение, не ви ли струва прекалено много време, което никой не ви заплаща?

Ники и Емилия през 2019 година ,когато основават дружеството и подготвят първата пратка с дрехи за изпращане в България

"Много интересно. Много често ми се задава тоя въпрос. Как успяваш да работиш в работно време? Имаш внучки, имаш това име, онова...Но когато се занимаваш с нещо, което ти топли сърцето, винаги намираш време."

Кое е голямото удоволствие от това сдружение?

"Удоволствието е, когато получиш снимки на щастливи лица, на щастливи хора. А удоволствието, когато получиш едно писмо, изпълнено с такава радост и благодарствено. И те не могат да повярват, че има някой някъде в Америка се е сетил за тях да им изпрати 100 долара, да им изпрати дрехи и обувки. Много интересна ситуация имахме сега. Преди няколко месеца човек, който ни подкрепя, се свърза с нас и каза, че в училището във Вълчедръм, в Монтана децата нямали обувки, за да ходят на училище. И ние се свързахме с тях, изпратихме им пари. Хората изпратиха фактури, че са купили обувки на всички деца. След това се свързаха учителите и директорката се свърза с мен и ни поканиха да участваме през интерент в час на класния ръководител

Децата просто искат да ни видят. Те не могат да си представят, кои са тези неизвестни жени, някъде в другия край на света, които им изпращат пари и им купуват обувки.

Направихме един час на ръководителя. Тези деца ни задаваха много интересни въпроси. Беше много приятно" , сподели още за "Хоризонт" Ники Лазаро.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04