В България според Института за икономически изследвания на БАН повече от 30 години след демокрацията близо 3 милиона възрастни сега имат по-ниски реални доходи, отколкото по време на социализма и живеят в бедност. Много от бедните и в САЩ и в България очакват и се надяват на нечия милост. Даренията на по-заможните са често пъти спасение за бедните. И ако в САЩ това отдавна се е превърнало в практика, в България дарителството започва да си проправя път много по отскоро
"Идеята се роди 2019 г. ,когато много помагах на мои приятелки мексиканки и полякини за техните благотворителни дружества и реших, че можем и ние да направим нещо такова. И понеже нямах доверие на никой, реших, че и сама мога да се справя с това. И предложих на моята приятелка Емилия Иванова да направим нещо. Като начало решихме да започнем да събираме дрехи и обувки и да ги изпращаме в България. И така се роди първата ни акция. Двете с нея го организирахме. Всичко беше в нашия гараж. Изпратихме тогава си спомням около 600 кг дрехи, сега с радост мога да кажа, че тази акция я правим 2 пъти в годината и последният път изпратихме 2 тона дрехи за България, каза за "Закуска на тревата" Ники Лазаро, президентката на благотворително сдружение “Българка”, Чикаго.
Тя е гост в рубриката "Америка - илюзии и реалности".
Родена в Белослав, Варненско, израснала и живяла във Варна, с диплома по изчислителна техника, преминава през Южна Африка, за да стигне до Америка . Сега Ники влага много усилия и време да помага на хората в нужда ,които живеят в България.
Ники, защо дойде в Америка ?
"За един по спокоен живот. Аз и семейството ми. Ние дойдохме от Южна Африка, преди това живеехме в Южна Африка, спечели зелена карта и дойдохме тука. Исках да осигуря просто едно добро бъдеще за сина ми."
Успяхте ли да го направите?
"Като погледна назад така, виждам, че съм му дала всички възможности и вече отсега нататък зависи от него."
"Той искаше да се занимава с коли и сега продължава да се занимава с коли, въпреки че истинският му бизнес е нещо съвсем различно. Но го виждам, че когато нещо е в сърцето ти, винаги намираш време дори и от съня си да се занимаваш с него."
Какво осъзнахте след години, прекарани в България, в Южна Африка и сега в Америка?
Да направите сдружение "Българка" в Чикаго, това благотворително сдружение, не ви ли струва прекалено много време, което никой не ви заплаща?
"Много интересно. Много често ми се задава тоя въпрос. Как успяваш да работиш в работно време? Имаш внучки, имаш това име, онова...Но когато се занимаваш с нещо, което ти топли сърцето, винаги намираш време."
Кое е голямото удоволствие от това сдружение?
"Удоволствието е, когато получиш снимки на щастливи лица, на щастливи хора. А удоволствието, когато получиш едно писмо, изпълнено с такава радост и благодарствено. И те не могат да повярват, че има някой някъде в Америка се е сетил за тях да им изпрати 100 долара, да им изпрати дрехи и обувки. Много интересна ситуация имахме сега. Преди няколко месеца човек, който ни подкрепя, се свърза с нас и каза, че в училището във Вълчедръм, в Монтана децата нямали обувки, за да ходят на училище. И ние се свързахме с тях, изпратихме им пари. Хората изпратиха фактури, че са купили обувки на всички деца. След това се свързаха учителите и директорката се свърза с мен и ни поканиха да участваме през интерент в час на класния ръководител
Децата просто искат да ни видят. Те не могат да си представят, кои са тези неизвестни жени, някъде в другия край на света, които им изпращат пари и им купуват обувки.
Направихме един час на ръководителя. Тези деца ни задаваха много интересни въпроси. Беше много приятно" , сподели още за "Хоризонт" Ники Лазаро.
Още по темата в звуковия файл.
Въздействието на Държавна сигурност е разрушително по отношение на общността , в конкретния случай - на църковната общност, но това се отнася и за много други общности. Това каза пред БНР историкът и университетски преподавател проф. Момчил Методиев, който представи книгата си "Разрушаване на общността", която е новото заглавие в утвърдената..
На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник. С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май. Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..
Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия. Фотосите са подредени в изложба,..
Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..
В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...
Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..
Една от най-вълнуващите книги, които прочетох в последно време е "Вода"- творба на може би най-популярният съвременен ирландски писател Джон Бойн. Може..
Единственият изход е отстраняване на президента , изказа мнение пред БНР икономистът Красен Станчев. В предаването "Преди всички" той коментира..
Ако си политик, който иска да има политическо бъдеще, ще следваш мнозинството от българските избиратели. В чл. 1 от Конституцията пише, че решенията..