Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За тайните послания в ритуалите на Северняшката сватба на събора "Леденика"

4
Северняшка сватба
Снимка: Боян Пищиков

Днес поляната край пещерата "Леденика" ще се превърне в своеобразна ритуална зала, в която ерготерапевтът Виктория и ИТ специалистът Николай ще узаконят семейния си съюз със старинен сватбен ритуал.

Северняшката сватба е кулминация в програмата на Националния фолклорен събор "Леденика", който се провежда за шести път във Врачанския Балкан. Изданието му тази година е под егидата на ЮНЕСКО.
Виктория и Николай и техните кумове по време на старинния годеж
По време на сватбата всички са облечени с носии, а гощавката е на месали и с глинени съдове, разказа за "Рано в неделя" етнографът Силвия Гарванска.

"Много е хубав момент е северняшката сватба, аз го съпреживявам всеки път. И независимо, че това е една възстановка, младите хора се женят наистина. Целта е самите млади хора да се потопят в онова отминало време и онези изключително красиви традиции, които за щастие все още са запазени. Пресъздаваме ги, така както са били в нашия край.

Всичко започва с пресяването и месенето на сватбените хлябове. Едво време той се е месил от две или три момичета, бащини и майчини, задължително през три сита брашното и много се е внимавало да не се чуканат ситата, защото иначе ще се карат младоженците.

Върху питите се рисуват релефни пилета, за да има много деца в новото семейство", сподели за БНР Гарванска.
Силвия Гарванска
Северняшката сватба е възстановка на автентичните сватбени ритуали във врачанско.

Сред ритуалите са още как се сплитат косите на булката и бръсненето на младоженеца, с какво се е украсявала косата на булката, защо главата на булката се е покривала с червен плътен плат, откъде идва мотива - "Водене на булката", защо са се приготвяли по две сватбени знамена - на булката и на младоженеца - те са правени преди сватбата и сватба без знамена, не е сватба...
Виктория и Николай на старинния годеж
Те са проучени задълбочено от изследователите от Етнографския комплекс във Враца.

Миналата седмица във възрожденските къщи в музейния комплекс имаше старинен годеж за младоженците. 

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Воистина велики идеи, хора и случки по Великден

Но може ли Великден да бъде безверие? Утрото на Възкресение, 1880-а . Ловешката църква "Успение Богородично", в която служи поп Кръстю Никифоров, е празна. Виното, Христовата кръв, и хлябът, Христовата плът, няма на кого да бъдат раздадени. Слухът, че именно поп Кръстьо е предал Левски, отпраща миряните в друга църква. Без значение..

публикувано на 06.05.24 в 17:57
Десислава Тихолова

За първи път в България изкуството от окопите е във фокуса на изложба

За първи път в България изложба поставя фокуса върху изкуството от окопите .  Автор на експозицията, която можете да бъде видяна в Музея на градския живот в Русе , е етноложката Десислава Тихолова.  Близо година тя работи по темата за тренч арт - окопното изкуство и получава подкрепа от много музеи в страната.  Досега много от..

публикувано на 06.05.24 в 16:03
Николай Илчевски

Николай Илчевски разказва житието на селския кмет в роман

" Житието на кмета, който е описан, е сборно. Аз съм наблюдавал много кметове, които познавам . Много практични казуси са събрани в книгата. Персонажът е един кмет, но опитът е по-мащабен, национален". Това каза пред БНР писателят Николай Илчевски, който представи предпремиерно романа си "Д/Гневник на селския кмет". "Кметът е избран от народа, а се..

публикувано на 06.05.24 в 15:02

Мария Кетева дарява хранителни продукти на Дома за стари хора в село Фатово

19-годишна студентка от Смолян събра хранителни продукти в благотворителна кампания за хората от Дома във Фатово. „Щедростта е дар, който принадлежи на душата. Не зависи от това, което имаш, а от това което си! Ценим благородният жест на всеки един дарител, подкрепил каузата“. Това написа във Фейсбук страничката на дома директорът Снежана..

публикувано на 05.05.24 в 09:31

Майстори от Северозападната задруга за стари занаяти подариха на врачани параклис в живо дърво

За Великден майстори от Северозападната задруга за стари занаяти подариха на врачани параклис. Той е оформен в хралупата на стара черница в двора на етнографския музей във Враца.  Засега в естествената кухина в дървото има красиво изографисана икона на св. Богородица, пана с иконостасна дърворезба, метален кръст и свещник. Те са..

обновено на 05.05.24 в 09:01

2000 лв. бяха събрани в помощ на 27-годишната Силвия Пенева на великденски благотворителен базар

На Възкресение възкресяваме вярата в доброто и обичта между хората. Доказаха го стотици горнооряховци, които се събраха в двора на храма „Свети Три светители“ и се включиха в благотворителния великденски базар, за да подпомогнат лечението на 27-годишната Силвия Пенева. Младата жена се нуждае от операция в Турция, за да може да ходи нормално...

публикувано на 05.05.24 в 08:07

Благодарни пациенти откриха плоча в памет на д-р Ивелин Тончев

В навечерието на великденските празници признателни пациенти и обществеността на няколко села в община Добричка откриха паметна плоча на д-р Ивелин Тончев. Стотици благодарни за отношението, професионализма, човешката съпричастност и грижите хора се събраха пред кметството и читалището в село Смолница. Датата на освещаването на паметната..

публикувано на 05.05.24 в 07:02