Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За тайните послания в ритуалите на Северняшката сватба на събора "Леденика"

4
Северняшка сватба
Снимка: Боян Пищиков

Днес поляната край пещерата "Леденика" ще се превърне в своеобразна ритуална зала, в която ерготерапевтът Виктория и ИТ специалистът Николай ще узаконят семейния си съюз със старинен сватбен ритуал.

Северняшката сватба е кулминация в програмата на Националния фолклорен събор "Леденика", който се провежда за шести път във Врачанския Балкан. Изданието му тази година е под егидата на ЮНЕСКО.
Виктория и Николай и техните кумове по време на старинния годеж
По време на сватбата всички са облечени с носии, а гощавката е на месали и с глинени съдове, разказа за "Рано в неделя" етнографът Силвия Гарванска.

"Много е хубав момент е северняшката сватба, аз го съпреживявам всеки път. И независимо, че това е една възстановка, младите хора се женят наистина. Целта е самите млади хора да се потопят в онова отминало време и онези изключително красиви традиции, които за щастие все още са запазени. Пресъздаваме ги, така както са били в нашия край.

Всичко започва с пресяването и месенето на сватбените хлябове. Едво време той се е месил от две или три момичета, бащини и майчини, задължително през три сита брашното и много се е внимавало да не се чуканат ситата, защото иначе ще се карат младоженците.

Върху питите се рисуват релефни пилета, за да има много деца в новото семейство", сподели за БНР Гарванска.
Силвия Гарванска
Северняшката сватба е възстановка на автентичните сватбени ритуали във врачанско.

Сред ритуалите са още как се сплитат косите на булката и бръсненето на младоженеца, с какво се е украсявала косата на булката, защо главата на булката се е покривала с червен плътен плат, откъде идва мотива - "Водене на булката", защо са се приготвяли по две сватбени знамена - на булката и на младоженеца - те са правени преди сватбата и сватба без знамена, не е сватба...
Виктория и Николай на старинния годеж
Те са проучени задълбочено от изследователите от Етнографския комплекс във Враца.

Миналата седмица във възрожденските къщи в музейния комплекс имаше старинен годеж за младоженците. 

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10