Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови проучвания през следващите два месеца на Перперикон

Перперикон
Снимка: БГНЕС

В следващите близо два месеца Перперикон отново става арена на интензивни проучвания. Амбицията на археолозите е там да открият поредния езически храм в свещения комплекс на Големия дворец.

Темата на разкопките е свързана с огромния успех на Перперикон при представянето му в Европейския парламент миналия месец.

Повече от 20 години скалният град край Кърджали е в Топ 10 на водещите културно-исторически обекти у нас и по света. Той е в маршрута на десетки хиляди туристи, които освен него, вече имат и други любими места, а това лято хит в Родопите са еднодневните дестинации.


Казват, че който не е извървял пътя на Перперикон, нищо не е видял. Сравняват скалния град с подобни обекти в Турция и Гърция, въпреки че тук има работа за още десетки години. Повече от две десетилетия археолозите разкриват част по част от огромната площ на Перперикон. Така ще и това лято. Усилията им ще бъдат съсредоточени в така наречения Южен квартал, където са и най-интересните находки през годините, разказа в "Рано в неделя" ръководителят на екипа професор Николай Овчаров.

"Тази година се очертава много силна. Очаквам културният туризъм да се разшири не само към Перперикон, но и към Тракия, Хасково и да се стигне до Долината на тракийските царе, изтъкна още проф. Овчаров.

В разкопките са ангажирани двайсетина работници. За проучването Община Кърджали отпусна 150 000 лева, които са и единствените финансови средства за научно изследване на обекта.  Паралелно с това ще се работи и по голям проект за консервация и реставрация за над 8 милиона лева. И тъй като разкопките на Перперикон са в активния летен сезон, туристите ще станат техни свидетели. Посетители има много, каза още професор Овчаров.

Проф. Николай Овчаров             Снимката е илюстративна

Според екскурзоводи потокът на Перперикон не спира през цялата година. Така ще бъде и лятото, което се очертава интензивно откъм туристи. Още от пролетта има заявки за посещения до края на август, твърди екскурзоводът Георги Кючуков. Различното сега е, че нараства броя на хората, които искат еднодневни маршрути – не само в Източните Родопи, но и в съседна Северна Гърция. Там все по-голяма популярност добива маршрутът -  По стъпките на Капитан Петко Воевода.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Замръзналият Дунав - 1940 година

През 1954 г. Дунав замръзва за 74 дни

През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг.   Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..

публикувано на 21.02.25 в 06:10
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24