Зона, свободна от електронни устройства, но широко отворена за приключения, игри и споделеност си създадоха малките природоразузнавачи, както се нарекоха скаутите от лагера „Зизу“ край Ново село. Децата се наслаждават на щури забавления, учат се на риболов, провеждат занятия за водната флора и фауна, но и как да опазват природата.
„Тук съм, за да мога да играя, да се забавляваме, за да се забавляваме, чистим природата и ми е хубаво. Тук е най-хубавата природа, газихме в реката. Пазим природата чиста, правим интересни забавления и се стараем да сме добре. В блока е затворено пространство и задушно, тук вятърът те вее, можеш да бягаш свободно и е много хубаво. В природата е по-чисто и хубаво. Тук можем да бягаме, забавно е и се уморяваме“, споделиха децата.
Скаутският лагер се организира за пета година от кметството в Ново село и центъра за работа с деца, за да сплотят местната общност. Родителите присърце приемат каузата и активно се включват заедно с децата си в спортните занимания, в приготвянето на храната и почистването на природата и изворите на река Негованка.
„За втора година сме, приятно е, занимават се децата, забавляват се, научават нови неща и намират нови приятели. И на двамата ни харесва. Неустоимо е да сме сред природата. Днешната обстановка, технологиите много ги натоварват чисто психически, изнервени са. Не познават нищо от заобикалящия ги смет. Това им помага“, разказаха родителите.
Няма по-хубаво нещо от природата, създава се общност, децата се забавляват на воля, създават се нови приятелства, разказва ирландката Елинор Адамсън, ръководител на центъра за работа с деца „Зизу“ в Ново село:
„Много се радвам да гледам деца в природата със семейството за общност. За този уикенд БЧК ще дойде и ще направи уроци за първа помощ с нашите деца. Учат риболов малките от по-големите, помощ в кухнята“.
Тази година с децата ще има и специализирани занятия, в които се включва и Регионалната екологична инспекция.
В събота вечерта децата и родителите ще търсят особено съкровище, разказва инициаторът на детския скаутски лагер Христо Христов, кмет на великотърновското Ново село:
„Съкровищата ни са любовта и знанието, мисля че няма по-ценни неща от тези. Една от целите на този лагер, освен да сплотяваме местната общност, е да научим децата на ценните неща, а няма по-ценно от свободата, знанието и любовта“
Не се очаква петролният разлив в Черно море заради инцидент с два руски танкера да засегне пряко България. Това заяви за БНР Мартин Томов от екологичната организация "Грийнпийс". Като ужасно голяма екологична катастрофа определи случилото се координаторът на кампанията "Живо Черно море" Мартин Томов. "Има данни, че са се разляли над 3000 тона мазут...
Близо сто са членовете на клуба на туристите ветерани във Враца. По няколко пъти всеки месец те правят преходи на различни места у нас и в чужбина и се събират със свои съмишленици и връстници от други клубове от цялата страна. Интересът към дейността на клуба е голям и все повече ентусиасти се присъединяват към нас, отбеляза..
Доклад на сдружение "За Земята" анализира напредъка по Плана за възстановяване и устойчивост, свързан с екологичните политики и отчита една година без напредък. Ще си останем с най-зеления и неизпълнен план , заяви пред БНР авторът на доклада Петко Ковачев. Напредъкът е минимален . За цяла година България не успя да изпълни няколко..
и да ни го покаже. Голяма част от хората няма как да отидем там. Когато проблемът е толкова далеч от нас и не го виждаме, сме склонни да го подценяваме. Много ни трогна това, че той има желанието да отиде там дори с риск за живота си, за да го покаже на хората тук" , сподели Северина Митева за предстоящата експедиция в северозападната част..
Европейският съюз няма да обяви за незаконно разнообразието на семената, нито да направи разрешени само семена, използвани в промишленото селско стопанство. Това подчертават от Европейската комисия във връзка с появили се твърдения, че се готви регламент със забрана за събиране, използване, обмяна и продажба на семена. Онлайн петиция, която..
Устойчивостта на бактериите, вирусите, гъбичките и паразитите спрямо лекарства е огромен проблем за медицината и според Световната здравна организация е една от най-големите заплахи за общественото здраве. Тази антимикробна резистентност обаче засяга не само човека, но и почвите, водите и растенията. Защо това е проблем - интервюто на Мария..
Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..
Благотворителността му е присъща, но отказва да говори за това на кого и за какво помага, така както пише и в евангелието от Матей: "А ти,..
Над 2 хиляди бебета се родиха в Столичната болница "Шейново" през 2024-та година. Работата на екипа през годините показва, че доверието към..
Столичната община стартира инициатива, която осигурява топла храна и напитки на хората в нужда през най-студените месеци. Кампанията, инициирана от..