Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви са рисковете от употребата на подсладители

| Коментар
Снимка: Pixabay

Преди да влязат в хранителната индустрия, изкуствените подсладители минават през изследвания, показващи токсичната им доза. Така се определя допустимото им количество в храните и напитките, което е десетки пъти по-малко. 

Това разказа в интервю за "Хоризонт" доц. Даниела Попова, началник на клиниката по метаболитни заболявания и диетика в университетската болница ИСУЛ. 

Миналата седмица от Световната здравна организация обявиха изкуствения подсладител аспартам за възможен канцероген. И допълниха, че добавката остава безопасна за консумация във вече определените норми. 

Какви са рисковете за здравето ни при употреба на подсладители?  

Аспартам е един от синтетичните подсладители, използвани в производството на безалкохолни напитки и храни, вместо естествения подсладител захар. Особеност на изкуствените подсладители е, че не съдържат калории и са подходящи като превенция на диабета и затлъстяването, а в същото време подобряват вкуса, обясни доц. Попова. Ключът да станат вредни е в дозирането им – всеки подсладител има допустим дневен прием

Човешкият организъм има нужда от въглехидрати заради мозъка, сърцето, нервната система. Но те трябва да са добре дозирани и приети в правилния момент от деня – след физическа активност, разказа гл. асистент Иван Неделчев, който е фитнес треньор и университетски преподавател. 

Според него е нужно по-задълбочено изследване на дългосрочния ефект на подсладителите, тъй като мненията за тях са противоречиви

Изкуствените подсладители се свързват с храни и напитки, на чийто етикет пише "диетично". Доц. Попова съветва да не се прекалява с употребата на диетични продукти, при които липсва или е ниско съдържанието на захар, сол, глутен

Гл. асистент Иван Неделчев е мнителен към продуктите с надпис "диетично"Препоръката му - въглехидрати на малки порции, през 3-4 часа. 

Ендокринологът припомня, че най-важно за здравето ни е да хапваме и пийваме, без да прекаляваме с нищо.  

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 
По публикацията работи: Лозина Владимирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ресми Мурад

Ресми Мурад: Разцеплението в ДПС не е тема в партийните структури в района на Кърджали

Разцеплението в ДПС не е тема в партийните структури в района на Кърджали, които са сплотени, смята областният лидер Ресми Мурад.  Според него те не одобряват изразената в социалните мрежи позиция на несъгласие спрямо ръководството на ДПС.  В същото време изявени общественици коментираха, че ситуации като тази в Движението са следствие от..

публикувано на 04.07.24 в 16:47

Проф. Димитър Вацов: Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията

Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията, на клиентелистките партии . Коментара направи пред БНР  проф. Димитър Вацов, философ, преподавател в Нов български университет и политически анализатор, като уточни, че очевидно отиваме на нови избори . "Я сно беше, че правителството, което ГЕРБ предложи, не можеше да мине . Това, което..

публикувано на 04.07.24 в 15:51
Томислав Дончев

Томислав Дончев: Като най-големи на ГЕРБ отива да инициират диалог между партиите

Политическата система в България е в дълбока криза и е необходим разговор между партиите как да излезем от тази криза и да върнем политиката, където ѝ е мястото, с конкретни действия.  Това препоръча зам.-председателят на ГЕРБ и бивш министър Томислав Дончев в интервю пред БНР.  "Това, което си говорят политиците, все по-малко и..

публикувано на 04.07.24 в 15:03
Нико Тупарев

Нико Тупарев: Или Франтишек има лична мотивация, или е болен човек

" Трябва да се започне от философия, идея и смисъл на прокуратурата. Ако посоката е грешна за смисъла на прокуратурата, то няма да ни отведе на правилно място. Надявам се тези гадости, които ми се случват, поне да катализират, да се разбере, че има нещо философско сбъркано в тази институция посредством някакви хора". Това коментира пред БНР..

публикувано на 04.07.24 в 09:32

Медийна грамотност сред учениците за фалшиви новини - къде и как?

"Още от началните часове до 4 ти клас е добре да има обучение и за етичните медийни стандарти , за да могат учениците да разберат, че това, че с видели или прочели някаква новина, това не значи, че непременно точно така се е случило , коментира още за "Хоризонт" Асен Александров. Според него учителите трябва да възприемат това не като задължение,..

публикувано на 02.07.24 в 12:58

15-годишната Натали има нужда от финансова помощ, за да оздравее

Натали, диагностицирана с рядка форма на болестта на Хиршпрунг, се моли за своето спасение. Детето се нуждае от спешна операция в чужбина, за да има шанс да живее. Необходимата сума от 45 000 евро не може да се осигури от майка й, която е самотен родител и се грижи денонощно за дъщеря си. Болестта на Хиршпрунг е заболяване, при което липсват..

публикувано на 30.06.24 в 04:44

Стоилка Арсова: С електронни ваучери ще може да се плащат битови сметки, ако има договор с дружеството

Валидността на електронна карта за ваучери - bcard e-vouchers, бикарта, в повечето случаи е 5 години , а самите ваучери, които се зареждат всеки месец, са с едногодишна валидност. Бикартите предлагат на клиентите сайтове, където могат да проверят всеки ваучер с каква валидност е и винаги се ползват първо най-отдавна постъпилите суми...

публикувано на 28.06.24 в 10:17