С БНР се свърза Маргарита Тодорова. Тя обяснява, че наивно е повярвала на мобилния оператор, чиито мобилни услуги използва от години, а впоследствие се оказало, че подписът ѝ е бил фалшифициран.
Жената разказва, че няколко месеца преди изтичане на договора ѝ са започнали всекидневни обаждания от оператора с различни предложения при преподписване - за нови канали, за безплатен нов телефон и други. Тя обаче не ги е приела и казала, че когато дойде време, ще отиде на място, за да преподпише.
Месец преди изтичане на договора ѝ тя е получила писмо от оператора, че договорът ѝ е сключен и отпада нуждата да ходи на място. Старият договор на жената бил със 17 лева месечна такса, новият обаче се оказал за 28 лева.
"И на всяка страница договорът ми беше подписан. Това не е моят подпис. Аз не съм ходила в бюрото. Не съм подписвала договор. Това е фалшифициран мой подпис. Ако не се вземат мерки от тяхна страна, аз ще предизвикам експертиза."
Жената е подала жалба до мобилния оператор и до Комисията за защита на потребителите.
Когато вече не се прилага даден тарифен план, клиентът се уведомява и му се изпраща тарифният план, към който ще бъде мигриран, ако е съгласен, поясняват от мобилния оператор. И още:
"В ситуация, в която клиентът не преподписва, не отказва договора, той бива мигриран. Автоматично се прави. Клиентът има право да го прекрати, да го преподпише, да премине на някакъв друг план – каквото предпочита. Няма как да получи договор, без да се е разписала на него. Няма основание да ѝ се дава договор, на който не се е разписала."
Има и други подобни сигнали в КЗП, посочва Игнат Арсенов, който оглавява Дирекция "Контрол на пазара" към комисията.
По думите му има два възможни пътя за потребителя след вече подписан договор. Единият е потребителят да се насочи към полицията и прокуратурата и да подаде жалба, за да се установи с експертиза дали подписът е на лицето. Втори вариант е потребителят да заведе дело срещу оператора и в процеса вещо лице да каже дали страната реално е положила подписа си.
Арсенов съветва когато се заяви договор по телефон и куриерът носи договора, потребителите на мобилни услуги да не бързат да го подписват, без да са го прочели.
"Съдът е много крайна мярка", смята Богомил Николов от Асоциация "Активни потребители". По думите му има и други институции преди да се стигне до съд, където потребителят трябва да плаща такса. Той разграничи казуса с подписа от този с променения тарифен план на договора.
Николов обърна внимание върху политиката на мобилните оператори "изключително умело" да заобикалят клауза в закона, приета преди 12 години срещу автоматичното преподновяване на договорите.
Когато един тарифен план вече не е удобен или изгоден за операторите, те просто го закриват и абонатите биват прехвърляне към "сходен" план. Това е заобикаляне, което се възползва от недостатъчната прецизност на закона. Тук е необходима законодателна намеса, прецизиране на настоящите текстове, защото в противен случай хората, които ще изпадат в подобна ситуация, ще стават все повече, коментира Богомил Николов в предаването "Преди всички".
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..
За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..
Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци - кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..
Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен. Подобни срещи има всяка година и са организирани от..
Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено пространство за четене, срещи и събития, литературни четения и финал на Третия шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора“. Един от основните приоритети на най –голямата публична библиотека в..
Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има представители на структурата, които ще следят да няма посегателства над бездомните животни, за които се грижат. Това разказа за "Хоризонт" Стефан Курдов. "Проведохме среща с ръководството на..
През седмицата в различни населени места във Врачанска епархия посрещат икона с чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения . Камбаните на храм "св. Николай" във Враца огласиха пристигането на светинята в престолния за епархията град в понеделник сутринта. Във вторник иконата беше в Мездра, вчера в Бяла Слатина, днес ще бъде в Кнежа, в петък..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..