Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"И на всяка страница договорът ми беше подписан. Това не е моят подпис." Проверка по сигнал за мобилен оператор

Снимка: БГНЕС

"Ако ти не искаш да се подпишеш, ще те подпишем ние" - измама, фалшификация и злоупотреба с доверието на възрастен човек от мобилен оператор. 

С БНР се свърза Маргарита Тодорова. Тя обяснява, че наивно е повярвала на мобилния оператор, чиито мобилни услуги използва от години, а впоследствие се оказало, че подписът ѝ е бил фалшифициран

Жената разказва, че няколко месеца преди изтичане на договора ѝ са започнали всекидневни обаждания от оператора с различни предложения при преподписване - за нови канали, за безплатен нов телефон и други. Тя обаче не ги е приела и казала, че когато дойде време, ще отиде на място, за да преподпише. 

Месец преди изтичане на договора ѝ тя е получила писмо от оператора, че договорът ѝ е сключен и отпада нуждата да ходи на място. Старият договор на жената бил със 17 лева месечна такса, новият обаче се оказал за 28 лева.

на всяка страница договорът ми беше подписан. Това не е моят подпис. Аз не съм ходила в бюрото. Не съм подписвала договор. Това е фалшифициран мой подпис. Ако не се вземат мерки от тяхна страна, аз ще предизвикам експертиза." 

Жената е подала жалба до мобилния оператор и до Комисията за защита на потребителите. 

Когато вече не се прилага даден тарифен план, клиентът се уведомява и му се изпраща тарифният план, към който ще бъде мигриран, ако е съгласен, поясняват от мобилния оператор. И още:

"В ситуация, в която клиентът не преподписва, не отказва договора, той бива мигриран. Автоматично се прави. Клиентът има право да го прекрати, да го преподпише, да премине на някакъв друг план – каквото предпочита. Няма как да получи договор, без да се е разписала на него. Няма основание да ѝ се дава договор, на който не се е разписала."

Има и други подобни сигнали в КЗП, посочва Игнат Арсенов, който оглавява Дирекция "Контрол на пазара" към комисията.

По думите му има два възможни пътя за потребителя след вече подписан договор. Единият е потребителят да се насочи към полицията и прокуратурата и да подаде жалба, за да се установи с експертиза дали подписът е на лицетоВтори вариант е потребителят да заведе дело срещу оператора и в процеса вещо лице да каже дали страната реално е положила подписа си.

Арсенов съветва когато се заяви договор по телефон и куриерът носи договора, потребителите на мобилни услуги да не бързат да го подписват, без да са го прочели.

"Съдът е много крайна мярка", смята Богомил Николов от Асоциация "Активни потребители". По думите му има и други институции преди да се стигне до съд, където потребителят трябва да плаща такса. Той разграничи казуса с подписа от този с променения тарифен план на договора.

Николов обърна внимание върху политиката на мобилните оператори "изключително умело" да заобикалят клауза в закона, приета преди 12 години срещу автоматичното преподновяване на договорите.

Когато един тарифен план вече не е удобен или изгоден за операторите, те просто го закриват и абонатите биват прехвърляне към "сходен" план. Това е заобикаляне, което се възползва от недостатъчната прецизност на закона. Тук е необходима законодателна намеса, прецизиране на настоящите текстове, защото в противен случай хората, които ще изпадат в подобна ситуация, ще стават все повече, коментира Богомил Николов в предаването "Преди всички".

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Истории от бунтовно Русе

Другарят - господин - бай Атанас стои на сигурна позиция: да бъде винаги на власт и нокога във опозиция! Годината е 1950 г., когато забраненият от комунистическата власт писател Светлозар Димитров, известен като Змей Горянин пише тази епиграма. Днес обаче сме 2025 г., имаме от почти две седмици редовно правителство. Епиграма за него все..

публикувано на 27.01.25 в 20:48

Без дом, но с доброта в сърцата - истории на хора, които живеят на улицата

Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..

публикувано на 26.01.25 в 06:24

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20