Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Павел Андреев: Стотици хиляди хора се обединяват около каузи. Това не е оптимизъм, а реалността в България

| Интервю
Илюстрация: Георги Цветков

"Хиляди, стотици хиляди хора се обединяват около различни каузи, които инициирам. Това не е оптимизъм, това е реалността в България. Хората обичат да се струпват и да помагат. За българите го гарантирам. Без значение дали с пари или морална подкрепа."

Това каза пред БНР Павел Андреев, един от създателите на платформата pavelandreev.bg, която набира средства за лечение на деца и възрастни. 

"Тази енергия не е започнала сега. Има я постоянно. Аз я наблюдавам в стотиците кампании, които съм организирал в последните години чрез платформата", отбеляза Андреев относно гражданската солидарност по случая с Дебора от Стара Загора.

Андреев е създал фонд за лечение на деца в чужбина, за да подкрепя подобни случаи "светкавично", за разлика от едноименния държавния фонд. Той умишлено е избрал същото име, за да подчертае контраста.

"Идеята на този фонд е всичко да се случва в рамките на ден-два-три", посочи Андреев. По думите му този фонд представлява съвкупност от суми, дарени месечно с карта или през PayPal.

"В България имаме специалисти, добри лекари, но има нужда от оптимизация на административните процеси, от добър мениджмънт. Не само във фонда, в държавата не го виждам", коментира Павел Андреев в предаването "Преди всички". Според него е нужно забързване на процесите и по-голяма гъвкавост.

"Имаше опит да се откраднат средства от платформата чрез фалшива кампания. Това изключително много ме натъжи", разказа още той.

"Измамниците стартират кампаниите си през социалните мрежи. Съветвам хората да търсят медицинска документация. Търсете повече снимки, не една-две. Изчакайте тази кампания да се появи в  платформите. И другото изключително важно – търсете договора за дарителска сметка. Дарявайки по лична сметка, парите могат да се използват за абсолютно всичко!"

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22