На този ден се отдават почит и благодарност към пивоварите и другите техници, свързани с бирата, както и към сервитьорите. С настъпването на летните горещини, бирата става една от най-предпочитаните слабоалкохолни напитки.
Бирата е особено популярна в Белгия - страна, която се слави с отличното си производство на пиво и шоколад. През 2016-та белгийската бира беше включена в списъка на ЮНЕСКО на нематериалното културно наследство на човечеството.
Днес белгийците пият средно по 68 литра годишно от кехлибарената напитка. Изобилието на марки, което можете да срещнете във всеки не само специализиран магазин, но и супермаркет на кралството, всъщност отговаря на същото разнообразие на видове, което заслужава внимание - светъл ейл, фламандски червен ейл, силен ейл, стаут или тъмен малцов ейли ламбик.
Именно ламбик е характерното пиво, която няма да намерите на друго място - кисела бира, която се вари единствено в района на Брюксел чрез спонтанна ферментация с диви дрожди, които виреят само там. Едно от местата, на които тя се произвежда, е едва на 20 километра от столицата - малко и уютно местенце в градчето Ейзеринген на име "На сигурно място срещу голямата жажда".
Този пъб е обявен за най-добрия в света според класация на американския сайт Ratebeer през 2016-та година и до днес държи първенството. И макар там да се произвеждат едва 8 000 литра годишно, това не пречи мястото да бъде посещавано от туристи от цял свят - Бразилия, Съединените щати, Канада, понякога и от Австралия. Интересното е, че пъбът работи само в неделя и на църковни празници.
Не са за пренебрегване и трапистките бири. Такива са само 12 марки в целия свят, 5 от които се варят в Белгия - „Шиме“, „Орвал“, „Рошфор“, „Вестмале“ и „Вествлетерен“. За да бъде обявена една бира за трапистка - тя трябва да се вари в манастир, в процеса да участват монаси, а приходите да бъдат използвани само за поддръжка на манастира или за социални програми извън него. През 2021 година „Ахел“ загуби статута си на трапистка бира заради оттеглянето на последните обучени монаси от пивоварството.
18 белгийски бири се водят "манастирски". Такъв сертификат се дава единствено от Съюза на белгийските пивовари. Сред тях са добре познатите у нас „Лефе“, „Гримберген“, „Флореф“. Тепърва пробиват на пазара и т.нар. "бутикови бири" и предстои да се разрасне производството им. Сред тях е доста качествената „Супер 8“.
Местата в Брюксел, където можете да се насладите на прекрасна бира, са стотици. Съвсем естествено, най-голям е броят им около Гран Плас - централния площад на града. Там се намират знаменитите A La Mort Subite, Delirium Tremens, Moeder Lambic Fontainas, Monk Bar.
Същите бири обаче можете да намерите на чувствително по-ниски цени само на 3-4 спирки с автобуса - на площад „Люксембург“, разположен точно срещу Европейския парламент. Там се намират Beer Factory, Ginette Bar, London, Vester Bar. В тези заведения можете да срещнете български евродепутати, както и представители в Европарламента на всички страни-членки на ЕС. Няма нищо по-нормално от това да завършиш работния ден с някоя и друга халба.
Около Европейската комисия, на ротондата „Шуман“, пък има два ирландски пъба - Kitty O’Sheas и Old Hack. Не са за подценяване обаче и типичните белгийски бирарии от рода на Le Coin du Diable.
Не по-малко популярен в Белгия е шоколадът, с чието производство белгийците също се справят отлично. Две са характерните марки - "Годива" и "Нойхаус", за които обаче трябва да платите повечко.
За любителите на сладкото изкушение на тези марки обаче има и добра новина - фабриката на "Нойхаус", която се намира в предградието на Брюксел Влезенбег, осигурява възможност за безплатна дегустация на над 20 вида шоколадови бонбони.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Над 80 любители винопроизводители от цялата страна и три бутикови винарски изби участваха в конкурс за най-добро вино в Златоград. Празникът "Трифониада" се проведе за 18-та поредна година. В категорията „Червено вино“ първи е Николай Георгиев от село Крумово. А в категорията „Бяло вино и Розе“ най-доброто вино е на Пламена Филипова от село Симид,..
В Медицинския университет в Плевен започна учебната година за новия випуск чуждестранни студенти, приети в англоезичен курс на обучение по медицина и здравни грижи. Редовните занятия започнаха за 330 студенти от 33 държави. За първи път има новоприети студенти от Уганда и от островните държави – Доминика и Федерация Сейнт Китс и Невис. Тази година..
В Ивицата Газа започна нова масова ваксинация на деца срещу полиомиелит, организирана от Световната здравна организация. Планира се над 590 хиляди деца под 10 години да получат орална ваксина тип 2, за да бъдат защите от детски паралич. Кампанията ще продължи до 26-и февруари. Причина за здравната инициатива беше установяването на вируса на полиомиелит..
Британският премиер Киър Стармър обяви, че е в интерес на американския президент Доналд Тръмп да подкрепя Украйна. Коментарът на Стармър беше публикуван на сайта на седмичника "Сън" късно в събота, малко преди третата годишнина от началото на руската инвазия в Украйна на 24-ти февруари. "В интересите на Великобритания и Съединените щати е да подкрепят..
Американският президент Доналд Тръмп обяви, че се опитва да си върне от Украйна парите, които Вашингтон е предоставил на страната като помощ във войната с Русия. Тръмп също така подчерта, че работи за постигане на примирие между Москва и Киев. "Мисля, че това ще приключи. Трябва да свърши, защото е ужасно да се наблюдава какво се случва. Преговарям с..
Тази нощ е най-студената в Кипър, обяви Метеорологичната служба, която обяви оранжев код за изключително ниски температури в сила от 22.00 ч. снощи до 8.00 ч. тази сутрин. Страната замръзва при минус 11, с възможност да бъде надминат досегашният рекорд. Властите препоръчаха да се избягва пътуване заради опасните пътища. Екстремните..
Новата българска църква в Лондон отвори врати и лично патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в присъствието на над 300 миряни. Новият храм се казва “Свети Йоан Рилски”. Официалното му откриване ще бъде в неделя. На церемонията бяха и Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Видинският митрополит Пахомий, ректорът на Софийската..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..