Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кръстьо Стоянов Пишурка очертава образа на Северозапада

Юлий Йорданов за Кръстьо Пишурка в рубриката "Горещи сърца"

На 24 август се навършват 200 години от рождението на Кръстьо Пишурка

Юлий Йорданов
Снимка: Ива Антонова

Едно необичайно издание на рубриката ни "Горещи сърца" предстои в следващите минути.

Гостът на "Рано в неделя" е Юлий Йорданов, който разказва за възрожденския книжовник, просветител и общественик Кръстьо Пишурка.

Поводът е, че на 24 август се навършват 200 години от рождението му.

Даскал, поет, преводач, основоположник на театралното и читалищно дело - Кръстьо Пишурка в значителна степен е свързан с родния си град Враца, но преди всичко с крайдунавския Лом.

"Сплетител на бунтовния дух" е заглавието на първата книга, посветена на Кръстьо Пишурка. Авторът й е ломчанинът Юлий Йорданов.

"Аз съм Юлий Йорданов, цял живот съм се занимавал с журналистика. От 2015 г. съм член на СБП, занимавам се с литературна критика. В момента съм член на Консултативния съвет към Съюза на българските писатели, това разказа за "Рано в неделя" по "Хоризонт" Юлий Йорданов.

И още:

"Аз мисля, че към "Горещи сърца" може да се прибави и едно лице, което е дало облика на Северозапада - Кръстьо Стоянов Пишурка.

Той наистина е горещо сърце, и горещината на неговото сърце чувстваме и ние днес, защото независимо, че са изминали 200 години от неговото рождение, то тази, бих я нарекъл - уникална за света културна инситуция читалището, продължава да действа и да пръска горещината си в цяла България, допълни още пред БНР Йорданов.

Юлиий Йорданов разказва за роденият на 24 август 1823 г. във Враца Кръстьо Пишурка. Той завършва основното си образование в родният си град, след това учи в Пловдив и Цариград, владее 6 езика. Това му дава възможност във времето на Османската империя да се издигне в различни административни постове. Както и в дипломацията.

Но той предпочита да се върне в родния си град Враца и да се занимава с професията си - учител, сподели с гордост Юлий Йорданов.

Пишурка въвежда нововъведения, с които се скъсва с килийността в преподаването в училище. Това е ярък принос за развитието на българското образование в цяла България.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Международния ден на джаза – самопризнания за вечното притегляне към любимата музика

"Тук са вманиачени по традициите и миналото и всичко е наопаки. Навсякъде другаде да свириш на китара ще е твой плюс. А тук китара…?! Управителите настръхват. "Твърде модерно е, на туристите няма да им хареса." Миналата есен си купих една стара джазова кухарка с кръгъл отвор, дето ще речеш, че е точно като..

публикувано на 30.04.25 в 08:05
Майя Ананиева

Арт педагогът Майя Ананиева - "35 години свят от цветни чудеса"

Тя е вдъхновяваща, цветна, усмихната и вечно търсещ творец . Печели престижни награди като художник, но и притежава рядкото умение да работи с деца.  Творчески ги провокира да виждат красивото навсякъде , което остава за цял живот.  Тя е Майя Ананиева -гост на рубликата "Горещо сърце". Вече 35 години нейната школа "Колорит" кара..

публикувано на 27.04.25 в 06:25
Сийка Гълъбова -

Сийка Гълъбова: Без Господ трудно се живее

Сийка Гълъбова върви към Бога от 27-годишна възраст. Сега е на 60 години. Работи в модна къща като продавач-консултант. Вярва, че заради трудностите, които ѝ е изпратил Бог, е намерила пътя към него. За нея покаянието е животът, то дава мир, дава на душата да стане по-чиста, да се приближи до Бога, да го намери. Когато е намерила пътя..

публикувано на 20.04.25 в 09:46
Йордан Славейков

Йордан Славейков: В безмилостно време имаме нужда от милост

На 16-ти и 17-ти април от 19.00 часа в Народния театър "Иван Вазов" ще са премиерните дати на спектакъла "Последна стъпка".  Режисьор и автор на текста е режисьорът, драматург, писател и педагог Йордан Славейков , а заглавието е неговият дебютен роман.  Издаден преди десет години, "Последна стъпка" печели вниманието на читатели и литературни..

публикувано на 15.04.25 в 12:26

Матео Бочели: Стъпиш ли на сцената, остава само щастието

"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...

публикувано на 01.04.25 в 12:52
Оксана Цветанова

Оксана Цветанова: Нови проекти ще се реализират в Регионалната библиотека в Плевен

Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее  италиански, руски, английски и немски език.  Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.

публикувано на 30.03.25 в 06:51
маестро Томислав Аспарухов

Маестро Томислав Аспарухов отпразнува 80-ия си рожден ден

През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов.  Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство.  Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..

публикувано на 30.03.25 в 05:57