Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кръстьо Стоянов Пишурка очертава образа на Северозапада

Юлий Йорданов за Кръстьо Пишурка в рубриката "Горещи сърца"

На 24 август се навършват 200 години от рождението на Кръстьо Пишурка

Юлий Йорданов
Снимка: Ива Антонова

Едно необичайно издание на рубриката ни "Горещи сърца" предстои в следващите минути.

Гостът на "Рано в неделя" е Юлий Йорданов, който разказва за възрожденския книжовник, просветител и общественик Кръстьо Пишурка.

Поводът е, че на 24 август се навършват 200 години от рождението му.

Даскал, поет, преводач, основоположник на театралното и читалищно дело - Кръстьо Пишурка в значителна степен е свързан с родния си град Враца, но преди всичко с крайдунавския Лом.

"Сплетител на бунтовния дух" е заглавието на първата книга, посветена на Кръстьо Пишурка. Авторът й е ломчанинът Юлий Йорданов.

"Аз съм Юлий Йорданов, цял живот съм се занимавал с журналистика. От 2015 г. съм член на СБП, занимавам се с литературна критика. В момента съм член на Консултативния съвет към Съюза на българските писатели, това разказа за "Рано в неделя" по "Хоризонт" Юлий Йорданов.

И още:

"Аз мисля, че към "Горещи сърца" може да се прибави и едно лице, което е дало облика на Северозапада - Кръстьо Стоянов Пишурка.

Той наистина е горещо сърце, и горещината на неговото сърце чувстваме и ние днес, защото независимо, че са изминали 200 години от неговото рождение, то тази, бих я нарекъл - уникална за света културна инситуция читалището, продължава да действа и да пръска горещината си в цяла България, допълни още пред БНР Йорданов.

Юлиий Йорданов разказва за роденият на 24 август 1823 г. във Враца Кръстьо Пишурка. Той завършва основното си образование в родният си град, след това учи в Пловдив и Цариград, владее 6 езика. Това му дава възможност във времето на Османската империя да се издигне в различни административни постове. Както и в дипломацията.

Но той предпочита да се върне в родния си град Враца и да се занимава с професията си - учител, сподели с гордост Юлий Йорданов.

Пишурка въвежда нововъведения, с които се скъсва с килийността в преподаването в училище. Това е ярък принос за развитието на българското образование в цяла България.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Атанас Капралов, поет и директор на Националния литературен музей

Атанас Капралов: Доста от гробовете на наши класици са оставени в забвение, немилост, тревясали

Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..

публикувано на 29.10.24 в 09:52
Д-р Петко Загорчев

Д-р Петко Загорчев: Великият диригент на човешкия организъм е ендокринната система

" Ендобиогенна медицина е един нов дял в медицината, един нов подход към лечението на човешкия организъм, сподели в "Нощен Хоризонт" д-р Петко Загорчев , началник на Спешно отделение в гр. Шумен. "Тя съчетава в себе си трите съставки - ендобиогенис - тоест вътрешното движение на биологичните функции в човешкия организъм на метаболитно клетъчно..

публикувано на 29.10.24 в 09:11

Да кукуригаш, но да не съмне. Борю Зевзека, петелът на българския хумор

33 Христови години делят онзи 10 октомври от 10 октомври 1977 г., когато на екран излиза филмът "Авантаж" на Георги Дюлгеров . И в "Авантаж" има петел, и той има чувство за хумор, но не се разпорежда в курника, ами го разпореждат към затвора. Лазар Касабов Петела е джебчия със свободолюбив дух по времето на комунизма. Не случва в..

публикувано на 24.10.24 в 17:03
Антон Порязов

Антон Порязов: За пътя до Холивуд и за скитащата актьорска душа

Той се е снимал в не една или две световни, а и български продукции .  Антон Порязов е част не само от сериали като "Откраднат живот" и "Столичани в повече“, но играе рамо до рамо със световни звезди във филми като "300: Възходът на една империя" и "Непобедимите 3" : " Пътят ми до Холивуд започна от 2012 година , когато реших да последвам детската..

публикувано на 21.10.24 в 21:10

Между Испания и България Ралица Тодорова издава детски книжки

Между България и Испания една врачанка успява да издаде детска книжка "Приказки в рими". Тя е Ралица Тодорова и е на 36 години. Работи като библиотекар в читалището във Враца. Вдъхновението да пише римувани истории за малчугани идва от работата ѝ с деца в библиотеката. Преди това е била изкушена от любовната лирика. Сега живее в..

публикувано на 20.10.24 в 06:53

Отар Бердзенишвили, посланик на Грузия в България, за епическата поема "Витязът в тигрова кожа"

В София се състоя специално събитие по повод публикуването на българския превод на епическата поема "Витязът в тигрова кожа" от Шота Руставели – шедьовър, смятан за "короната на грузинската литература". Това изключително произведение е част от културното наследство на ЮНЕСКО и е важен символ за грузинската идентичност . На събитието присъства..

публикувано на 17.10.24 в 15:00

За окривателя на млечнокиселата бактерия "Лактобацилус булгарикус" - д-р Стамен Григоров

Местни фермери и производители на мляко и млечни продукти от Трънско представиха продукцията си по време на втория за тази година Празник на киселото мляко, който се проведе на 13 октомври.  Проявата беше в с. Студен извор – родното място на откривателя на млечнокиселата бактерия "Лактобацилус булгарикус" д-р Стамен Григоров.  По време на празника..

публикувано на 16.10.24 в 12:00