Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мартин Маринов: Студът не е толкова страшен фактор - тук всичко е отопляемо

Исландия - земя от лава и лед

Снимката е илюстративна
Снимка: Крум Крумов

Интересно място е Исландия, климатът е суров, а нощите дълги, може би затова хората там обичат да четат, да си подаряват книги. 
Исландците използват приложение, за да разберат дали са роднини с човека, с когото ще се срещат. По какво още си приличаме или различаваме с исландците?
За това разказа в "Нощен Хоризонт" Мартин Маринов, администратор на една Фейсбук група на българи, които живеят в Исландия. Той живее и работи в Исландия от 12 години.

Исландия се намира в северната част на Атлантическия океан, между Шотландия и Гренландия. 

Това е ледената страна, където има северно сияние, изригват вулкани, бълбукат водите на топли гейзери и всичко това е свързано с много митове и легенди.

Снимката е илюстративна

Историците твърдят, че ирландски монаси заселват исландският остров преди викингите, после норвежци и датчани владеят острова. Исландия е независима република от 1944 година. Скандинавското влияние върху културата й оставя своя отпечатък. 

Снимката е илюстративна    Снимка: Мелания Рашева

Земя от лава и лед. Малко над 370 хиляди души, почти изцяло градско население, християни. Площта на Исландия 100 хиляди квадратни километра. Една от най-северните точки на Европа, отдалечена от континета, всъщност е най-големият остров в Европа.

Дом е на полярната лисица и морските птици. Голяма част от територията на острова се заема от обширно плато, над което се извисяват планински масиви. В Исландия има 200 вулкана. А, 30 от тях са активни през последните 1000 години. През острова минава гъста речна мрежа. Едни от най-чистите води в света. Казват, че Исландия е единственото място в света, където можете да плувате между две тектонски плочи. Това е цепнатината Силфра, където мижете да докоснете с ръце северноамериканският и евразийският континет едновременно. 

Исландия има около 700 българи по официална статистика. Аз дойдох тук за три месеца и така останах времено уж вече 12 години. Може да се каже, че идването ми тук беше една авантюра...

Тук ме задържа спокойствието. Задържа ме това, че тук хората не крадат, сигурно е, така си загубих телефона на улицата, намерих го след дни на същото място на земята, малко настъпан, но работещ, разказа за "Нощен Хоризонт" Маритн Маринов.

Снимката е илюстративна

"С времето установих, че студът тук не е толкова страшен фактор, защото всяко едно място е отопляемо. Освен това не е и толкова студуено, защото зимата става около минус 1 - 2 градуса.

Тук няма проблем с конкуренцията, има работа както се казва -  "за целия китайски народ". Местните не гледат с лошо око на чужденците, разпитват за нас, какво ядем, знаят доста за България, а преди 13 години е имало директен полет Варна - Рейкявик. Тогава доста ирландци са ходили на море в България

Знаят за шопската ни салата, ракия и баница, както и за Христо Стоичков, сподели още Маринов.

Маринов обясни, че термалните извори също се използват за отопление. По думите му до Рейкявик има голяма термална централа, през която по тръби отоплението стига до града и то наистина е евтино, посочи още той.

Страхът от близостта до вулканите и тяхното избухване е свързана с това, че понякога се предшества от земетресение, това е всъщност по-тревожното и плашещото...

Но после видях, че исландците въобще не се стресират от избухващите вулкани, пепел и лава, разказа още за БНР Маринов.

"Гледката от избухнал вулкан е величествена, топлината е огромна, а Гражданска защита осигурява безопасното гледане, защото газовете понякога са токсични. Винаги има голям брой туристи, които идват именно заради вулканите, допълни още той.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Вутов: Всеки Божи храм е притегателен център за вярващите

Днес, когато православният свят празнува Вход Господен в Йерусалим - празникът на възторженото посрещане на Христос в светия град, ще ви направим съпричастни на една история за вярата и чудодейната й сила. Ще ни я разкаже Петър Вутов от мездренското село Игнатица. Пенсиониран инженер, дипломиран богослов, страстен писател и задълбочен..

публикувано на 28.04.24 в 07:18
Монумент в Молдова в памет на жертвите от  аварията в Чернобил

Плътно информационно затъмнение у нас 7 дни след идването на облака от Чернобил

38 години след атомната трагедия в Чернобил проф. Димитър Вацов завършва свое изследване по темата, което ще бъде издадено в книга. Проф. Вацов е  преподавател по философия и основател на Фондацията за хуманитарни и социални изследвания. Т ой започва изследването си преди близо 4 години.  В интервю за БНР авторът на изследването изрази надежда,..

публикувано на 26.04.24 в 10:35
Снимката е илюстративна

Община Божурище и местната общност - съюзени срещу канадски инвеститор. Събират подписи за референдум

Канадска минодобивна кампания има зелена светлина за проучвателни сондажи за второто тримесечие на тази година в района на село Златуша, община Божурище. Селото се намира на 20 километра от столицата. Инвеститорските намерения срещат силен отпор от местната общност. Събират се подписи за провеждането на местен референдум . Подписката ще..

публикувано на 26.04.24 в 07:14

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22