Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Новини с добавена стойност" с Г-н Балев: На страната на решителните и предприемчивите

| Коментар

Един украински пропагандист каза тия дни, че Бог е на страната на тези, които умеят да вземат решения.

Това е, разбира се, ефектна фраза, като за консуматори на пропаганда но в нея има доза истина.

Аз впрочем подкрепям украинската пропаганда в битката на информационния фронт, която е не по-малко ожесточена от тази на бойното поле.

Не твърдя, че едната пропаганда казва истината, а другата лъже. Ясно ми е, че целта на всяка пропаганда не е някаква си непознаваема Истина, а победата на нашите срещу вашите. Накрая ще спечели не този, който е по-морален, а този, който е по-решителен, по-упорит, по-издръжлив, по-способен да убива.

Само че аз подкрепям украинските пропагандисти заради статута на Украйна на страна жертва. Знам, естествено, фалшивите контрааргументи за това, че Руската федерация ужким не била агресор и завоевател, а се бори за мир и се защитава от агресията на Колективния Запад, САЩ, НАТО и техните марионетки в Украйна. Но в това ще повярвам тогава, когато Колективният Запад нападне Руската федерация и когато Украйна прояви претенции към Белгород примерно.

Аз знам един певец, родом от руския град Белгород. Той казва, че за белгородчани навремето регионална столица и областен център бил украинският град Харков. Там ходели, когато искат да отидат в “големия град”. За някои си украински националисти Белгород може би е част от Харковщината. Сигурно има мераклии да го присъединят към територията на Украйна, луди хора има навсякъде. Но това не е държавна политика на Украйна. Въобще - в Украйна като във всяка държава има нацисти, фашисти, ксенофоби,  но това не е държавна политика - а същото не може да се каже за държавата агресор, която сега безчинства в Украйна, убива предимно рускоезичното население и унищожава рускоезичните градове.

Т.нар. денанацификация в Украйна засега се получава като дерусификация.

Бойните действия се водят най-вече в рускоезичните райони, чиито жители в голямата си част вече са или избягали, или избити.
Това са последиците от съдбоносно погрешното решение на Путин - Руската федерация тръгна да слага ред в Украйна, а не в собствените си граници.

***

Подобни поговорки за решителността и предприемчивостта има и в нашия фолклор - помогни си сам, да ти помогне и Господ.
Или - разчисти деретата, вместо да ги застрояваш. Май няма такава поговорка, но е време да възникне, за да не слагаме след дъжд качулка и след потоп превенция.

В съветската класика пък писателите Илф и Петров постановиха, че делото на давещите се остава в ръцете на самите давещи се.

Това е доста грубо отношение към жертвите на бедствия - захвърлени като речна костенурка в морето.

Такива са суровите закони на живота и ние ги спазваме, както спазваме въобще природните закони, без значение дали ни харесва или не.

А това че Бог помага на хората, които умеят да вземат решения - това е вярно, аз съм свидетел, когато съм ровил в страниците на Историята.

Една приятелка навремето имаше у тях един голям албум с материали за Сталин. Понякога ходех на гости да разглеждаме албума и да съзерцаваме многобройните картини, рисунки, снимки и архивни материали, свързани с красивия мустакат диктатор.

Има една стилистична особеност в изобразяването на тази историческа фигура - на всички картини, в които го има Сталин, той винаги говори нещо, а останалите персонажи го слушат съсредоточено.

Това е живописен канон на епохата - на картините Сталин говори и взема решения, другите слушат.
Има само едно изключение, когато Сталин слуша друг да говори - това е, когато на картината присъства и Ленин. Тогава виждаме, че когато Ленин говори, дори Сталин мълчи като някакъв бог пред силата на аргументите и фактите.

Ленин указва пътя и правилните решения дори на Сталин, всички го слушат и следват, а Народна република България беше осеяна с паметници на Ленин.

След 10 ноември 1989 започна стихиен Ленинопад - статуите му падаха една през друга като идоли, поразени от молитвата на светец.

От цялото това огромно наследство днес е останал само един Ленин в цял ръст - той се намира в русенското село Новград.

Всичките ръкотворни Ленини изчезнаха - къде тихомълком, къде с гръм и трясък - и нямаше такова напрежение, както сега с Паметника на Съветската армия. А сега историческият момент прави решението за преместване на паметника трудно и почти невъзможно. Обществото е настръхнало и разделено. Ловки шмекери лекомислено си играят с тези настроения и насъскват хората, гъделичкайки долните им инстинкти.

Аз лично много харесвам паметника като дело на човешките ръце и човешкия дух. Когато унищожим живота на Земята и след няколко века тук се завъртят някои извънземни, те ще хвърлят едно око на земната повърхност и ще кажат: тука няма джан-джун, всички са умрели. И ако Паметникът на Съветската армия е оцелял след Апокалипсиса, извънземните ще го разгледат и ще кажат: интересно!

Обаче ако извънземните имат някакви най-общи сведения за човешката история, те веднага ще разпознаят стила, направлението, епохата. Паметникът на Съветската армия е канонично и разпознаваемо произведение. Но неговото място не е в центъра на София, още повече, когато се използва за пропаганда и на сегашната война. И се слага знак на равенство между Съветската армия, борила се някога с фашизма в Европа, и сегашната руска армия, която има съвсем други задачи, които изпълнява под знамето на фалшивия антифашизъм.


*Коментарът изразява личното мнение на автора

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съюзът на артистите излезе с остра позиция срещу Министерството на културата

Съюзът на артистите излезе с остра позиция срещу Министерството на културата и с призив да започне да работи, защото в противен случай България ще стане културната пустиня на Европа. В позицията на Съюзът на артистите има много критики към министър Мариан Бачев и екипа му. Твърди се, че вече близо 100 дни Министерството на културата..

публикувано на 10.04.25 в 21:52

МОСВ подготвя промени, които да улеснят вземането на води за напояване

Министерството на околната среда и водите подготвя законови промени, които ще облекчат процедурите по узаконяване на сондажи и водовземане за напояване, но няма да допусне черпенето на вода от подземни източници да е само на уведомителен режим  Това стана ясно при изслушването на три министерства - на земеделието, на околната среда и на..

публикувано на 10.04.25 в 20:33

Деца от Кюстендил бяха на открит урок по лесовъдство в село Долно уйно

Над 70 деца от кюстендилски училища бяха на открит урок по лесовъдство в граничното село Долно уйно - инициативата е по повод "Седмицата на гората" и беше организирана от Регионалната дирекция в Кюстендил. Децата пропътуваха над 30 километра до най-богатия като видове горски разсадник, поддържан от Горско стопанство-Кюстендил. На децата бяха..

публикувано на 10.04.25 в 20:03
Отлаво надясно: Мария Матева, Димитър Маргаритов, Джема Грозданова, Антон Станков, Велислава Делчева, Мая Манолова

Ресорната комисия изслуша кандидатите за омбудсман

Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество изслушва шестимата кандидати за омбудсман – Антон Станков, Велислава Делчева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мария Матева и Мая Манолова.  Преди изслушването, бяха представени кандидатурите на шестимата номинирани, а именно тяхното..

публикувано на 10.04.25 в 20:01

Снежна обстановка в Силистренско: Проходими пътища, но проблеми с ток, вода и мобилна връзка

Пътищата в Силистренска област остават проходими при зимни условия – съобщиха за БНР от Областното пътно управление. Снеговалежът започна около 17:30 ч. с висока интензивност. Засега няма затворени участъци, но движението е затруднено, особено в района на Тутракан, където пътуващи сигнализират за натрупвания по трасето Силистра – Русе...

публикувано на 10.04.25 в 19:54
На снимката (от ляво надясно): Петър Мутафчиев, Жулиета Мандажиева, Нейчо Величков, Кристина Хитрова

Комисията по транспорт и съобщения в парламента изслуша четирима кандидати за КРС

Комисията по транспорт и съобщения в парламента изслуша четирима кандидати, един за заместник-председател и трима за две места като членове на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) от квотата на Народното събрание.  В началото на заседанието на комисията кандидатите бяха представени от представител на съответната партия, която ги предлага. От..

публикувано на 10.04.25 в 19:42
Министърът на здравеопазването д-р Силви Кирилов

МЗ не е взело решение дали да се възстанови самостоятелната агенция по трансплантации

Министерството на здравеопазването не е взело решение дали да се възстанови самостоятелната агенция по трансплантации, каза министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов по време на блиц контрол в ресорната парламентарна комисия. Сегашният състав и численост на служителите на агенцията са редуцирани до минимум, а има сериозен обем дейност, каза..

публикувано на 10.04.25 в 19:40