Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хиляди българи отбелязаха Деня на независимостта на гара Трапезица във Велико Търново

Хиляди българи от цялата страна се събраха вчера на гара Трапезица във Велико Търново, за да посрещнат ретро влака „Корона експрес“, от който за възстановка на събитията от преди 115 години за провъзгласяването на независимостта на България слязоха княз Фердинанд и министрите от правителството на Александър Малинов.

115 години по-късно княз Фердинанд отново слезе от княжеския влак на търновската гара „Трапезица“, и беше посрещнат с химна „Шуми Марица“, от тогавашния кмет на старопрестолния град Иван Вителов, и войниците от 18-и Етърски пехотен полк.  

Княз Фердинанд прочете манифеста: 

„Винаги миролюбив, моят народ днес копнее за своя културен и икономически напредък. В това направление нищо не бива да спъва България. Нищо не трябва да пречи за преуспяването ѝ. Такова е желанието на Народа Ми, такава е неговата воля – да бъде според както той иска. Българският народ и държавният му глава не могат освен еднакво да мислят и едно да желаят. С благословението на Всевишния провъзгласявам съединената на 6 септември 1885 година България за независимо българско царство!“ 

„Аз, Христо Славейков, председател на Народното събрание, се обръщам към Вас, княже, Ваше височество, с обявяване независимостта на България вие изпълнихме най-съкровеното желание на българския народ. От името на народното представителство Ви моля да приемете да станете български цар“.


„Аз, Александър Малинов, министър-председател на България, се обръщам към Вас. Ваше Величество, държавните интереси, народният патриотизъм ви продиктуваха решението да обявите в това свято историческо място България за независимо царство. От името на правителството Ви моля да приемете да бъдете български цар“.  

В ролята на Фердинанд се превъплъти великотърновският актьор Милен Иванов, който заяви, че с огромно уважение към персонажа си се включва във възстановката на паметните събития, случили се в старопрестолно Търново на 22 септември 1908 година: 

„Ако трябва да бъде откровен, ако аз трябваше да вземам такова решение, също бих се затруднил, дори повече, от колкото е бил той в онзи момент. Моят Фердинанд е такъв, какъвто го чувствам в сърцето си при обявяването на този акт. Мисля, че е изпълнен с вълнение, с гордост, с радост и някакъв лек страх от неизвестното, което предстои“.  

Манифестът, който княз Фердинанд прочита на два пъти в Търново преди 115 години в църквата „Св. 40 мъченици“ и на хълма Царевец, е написан във влака на гара Две могили от министър-председателя Александър Малинов. Неговият образ пресъздаде актьорът Иван Митев: 

„Това е човек, който прави всичко възможно да се случи случката. Даже, когато Фердинанд се колебае, той е човекът, който казва: Не, това трябва да се случи, трябва да се направи. Всеки опит на Фердинанд да каже, ама текстът не е готов, той отговаря – готов е, ето тук трябва да се чете, това трябва да се направи. Ето такова нещо е бил“.  

Днешните парламентаристи има много да работят, за да стигнат класата на държавните мъже от преди 115 години, коментира актьорът Детелин Кандев, който изпълни ролята на тогавашния председател на Народното събрание Христо Славейков: 

„От едната страна е била Турската империя, от другата страна е Европа и нашите парламентаристи, за да имаме тази независимост, както се казва на днешен език, са били мъжки момчета. 


Мъжки момчета ли са днес българските парламентаристи? Не във всеки момент се отстояват интересите на държавата“.  

Активни участници във историческата въстаника на гара Трапезица бяха членовете на клуб „Традиция“ и курсантите от Националния военен университет „Васил Левски“: 

„Владимир Бразов – какво е усещането, най-вече величие и чувство на гордост за това, което са направили нашите прадеди и тези дни да си зададем въпроса независимостта тогава какво е било и днес какво е и как да я пазим. Сложно е, комплексно, нямам как да е да или не. По различен начин се разбира и всеки го възприема по различен начин. Аз се чувствам независим“. 

„Надежда Николова – усещането е уникално, още повече, когато сме на търновска земя. За съжаление, още не сме толкова независими, колкото ни се иска да бъдем, и си пожелавам дано вече да я имаме тази независимост. Да сме свободни, независима държава и сами да си решаваме проблемите“. 

„Курсант старшина Матиас Атанасов – за мен това е уникално чувство, което не всеки ще има тази възможност да изпита като нас, курсантите. Това са хубави възстановки, с които ние, младите, се запознаваме какво е било едно време, специално тези паметни събития. Курсантите, които сме сега, трябва да носим традициите и да ги спазваме, както е било преди. За честа и бойната слава!“.  

Много патриотизъм и приповдигнато настроени завладяха многохилядната публика на гара Трапезица: 

„Ние вярваме в нашата славна история и затова сме тук, за да предадем за децата си какво е било“. „Много хубаво и много дълбоко чувство изпитвам, защото за България е голямо нещо. От Германия сме“. „Някак си като истински цар беше. Влакът много ме впечатли също“. „почувствах се причастен, това е най-важното. Развълнува ме ентусиазмът и общото настроение, което се създаде у зрителите“. „Много се радвам, че правят такива представления за може би едно от най-важните от българската история събития“. „За мен това е много вълнуващ момент да си припомня историята и да ес насладя на това, което е била България, и сега се надявам да бъде“.  

Днес е важно да погледнем назад, за да можем да продължим напред уверени в собствените си сили и да си припомним думите на Стефан Стамболов, изречени преди повече от век: “Съединението прави силата, силата прави Независимостта”.  

Възстановка-край – 1908 година – българската независимост е плод на усилието и жертвоготовността на поколения военни, политици, писатели…да построят онази България, за която са мечтали и предците ни. 

Репортаж на Здравка Маслянкова чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01