В момента базата данни по проекта съдържа 1100-1200 училищни сгради, обясни пред БНР архитект Борис Тикварски - автор и ръководител на проекта. В екипа е и белгийският фотограф Александър Думарей, който е бил впечатлен именно от тази тема още при първото си идване у нас.
"Нашият фокус беше върху една не толкова цветна тема – обезлюдяването на България. Сметнахме, че тази тема е интересна, защото в периода, в който България не се е явявала на биенале, е имало две преброявания на населението и популацията е намаляла с 10%, или около 800 000 души. Сметнахме, че работата на фотографа най-добре представя тази статистика", коментира арх. Тикварски в предаването "Преди всички".
От екипа решили да доразвият темата и след откриването на българския павилион на биеналето в края на май. Много е трудно да се стигне до точния брой на изоставените училища, посочи той.
"Не се интересуваме точно от общото число, колкото от това да допълним информацията отвъд бройката. Опитваме се да намерим ясни дати - кога е открито училището, когато е открито, в какво населено място е, какво население все още живее в тези населени места, какво е състоянието на инфраструктурата, която води до това училище, дали то е преобразувано в нещо различно."
Амбицията е да се изготви интерактивна карта, на която тази информация да присъства, за да стане ясно кои от сградите на училища имат потенциал за нов живот. Според арх. Тикварски тези обществени сгради са ресурс.
Проектът цели да покаже мащаба на проблема, уточни той.
"Би било интересно трансформирането на тези изходни данни в задания за проекти. За нас би бил много полезен погледът на бъдещи архитекти и студенти."
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
Работещите в градския транспорт на София издържаха на голям обществен натиск и постигнаха исканията си . Тази позиция изрази пред БНР Калина..
Възможностите за професионално образование в Плевен ще бъдат представени днес по време на Панаир на уменията . Организатор е Община Плевен..
Фалшивите новини са за публиката без критично мислене, но критично мислене не се формира с еднопосочно подаване на информация . Това каза пред..