Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Профилактика на оралните заболявания при децата в Русе

Родителите масово неглижират оралното здраве на своите деца

Снимка: Светослав Цветанов

Тази седмица в Русе се проведе кръгла маса по програмата на Министерството на здравеопазването за профилактика на оралните заболявания при децата. Основна тема бе силанизирането на детските зъбки.

В България грижата за детското здраве е приоритет, според нормативните уредби. Макар все още да няма специализирана детска болница, държавата полага усилия в това да направи достъпна медицинската помощ и да постига успехи за здравето на най-малките. 

Първата и изключително важна кампания за зъбките на децата започна преди 14 години. Русенските стоматолози бяха първи в тази инициатива и определиха веднага лекарите, които ще силанизират зъбките на мъниците напълно безплатно. 

"Интересът е много малък, което е обезпокоително, родителите не полагат грижи за децата и тяхното орално здраве, майките четат "БГ мама" и се водят по куп неверни съвети, което е много жалко, каза за "Рано в неделя" д-р Цветанка Доганова.

"Родителите масово неглижират тази част от детското здраве, смята и д-р Елена Дачева. По думите й първата среща със стоматолог трябва да бъде на 3 години. Едно дете не може да каже само какво му е, затова родителят трябва да е отговорен към неговото орално здраве. А вече има модерни методи и в тази област на медицината.

Силанизирането се прави на първите постоянни зъби на децата - 6-те или т.нар. молари. Това са първите постоянни дъвкателни зъби - кътниците. Там се излива един полимер, който прави повърхността като стъкло и храната вместо да се задържа, тя се пързаля и като не се задържа, се избягват кариесите.

Силанизирането е безплатно, безболезнено, след 6 месеца се прави преглед.

Силанизирането не е опасно, не е болезнено. То е защита на детските зъби от кариеси, от загуба на зъби в бъдеще, но родителите дори не следят дали децата им си мият зъбите, дали си изплакват с вода устата след прием на сладки храни, не ги водят на профилактични прегледи при зъболекар, обобщиха стоматолозите от Русе.

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12