Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Анчев: Тази война не е войници срещу войници, а войници срещу терористи

"Заплахите за България са косвени и са в рамките на регионалната среда за сигурност"

| Интервю
Иван Анчев
Снимка: БГНЕС

Тази война в Израел не е войници срещу войници, а войници срещу терористи, а тези терористи се крият между цивилните хора, за да могат да постигнат целите си.

Това каза пред БНР Иван Анчев, директор на Центъра за изследване на глобални заплахи, бивш служител в редица контратерористични звена на България, бивш задграничен представител на МВР във Вашингтон.

Той прогнозира сухопътна операция на израелската армия в Газа, която ще бъде последвана от много жертви и "не може да бъде сигурно, че ще се запази животът на всички, които са взети в плен". 

"Поради факта, че две от партиите в управляващата коалиция в Израел са силни застъпници на заселниците на Западния бряг, се предполага, че вниманието на службите за сигурност е било насочено предимно към противодействие на заплахите спрямо заселниците на Западния бряг, което е било за сметка на наблюдението на Газа. Това са възможни обяснения, на които ще бъде намерен отговор вероятно след години", коментира той.

По думите на Иван Анчев заплахите за България са косвени и са в рамките на регионалната среда за сигурност:

"Ние не знаем за всички мигранти, които преминават през страната, какви са и какви хора са на наша територия. ... Не можеш да противостоиш сам на една такава опасност. Ако няма подкрепа, могат да се случат ужасни резултати, това се видя и в Израел, която е добре подредена и организирана държава в сферата на сигурността и военното дело".

Интервюто на Снежана Иванова с Иван Анчев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18