Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Драгомир Цанев: Има огромен интерес към обновяването на сгради, няма достатъчно пари

| Интервю
Снимка: Община Шумен

По националната програма за саниране са били обновени около 2000 сгради. По ПВУ ще бъдат обновени още около 800. Към двете програми има огромен интерес, като за над 3000 заявления от сдружения на собственици няма да има финансов ресурс.

Това обясни пред БНР д-р Драгомир Цанев, изпълнителен директор на Центъра за енергийна ефективност. По думите му над 60 000 многофамилни сгради в страната чакат да бъдат обновени, огромен е и броят на еднофамилните, в които живее голяма част от населението.

Вероятно ще трябва да плащаме за бъдещо обновяване на сградите, в които живеем, но това не означава, че това плащане не трябва да бъде подпомагано от страна на държавата, отбеляза Цанев.

"Тези кредити, които евентуално бихме взели, за да обновим нашите сгради, трябва да са изключително атрактивни и от тях да могат да се възползват всички, без ограничения от социален статус, доходи, възраст, което често е проблем, но решим проблем."

МРРБ бави обявяването на резултатите от първия етап на програмата за саниране, за да не се повлияе върху местните избори, защото общините са основният двигател на процеса.

"Местните власти ще са на фронтовата линия, без да имат вина за това, което се случва", коментира Драгомир Цанев.

По думите му, недоволни ще има – 3067 са подадените заявления, а едва 600 сгради ще бъдат обновени на първия етап.

"2400 сгради и техните недоволни собственици на апартаменти ще имат какво да кажат на местните власти."

Тези 2400 сгради вече са финансирали техническите паспорти. Те няма да имат достатъчно време за втория етап от програмата, защото кандидатстването приключва в средата на януари, а резултатите от първия ще бъдат обявени в средата на ноември, посочи още Цанев.  

"Ще се окаже, че макар да има очевиден интерес, няма да имаме физическата възможност да го посрещнем и няма да имаме инструментите, с които да помогнем на гражданите да продължат своя интерес към програмата. Ще има отдръпване, но ще има достатъчно сдружения на собствениците, които няма да се откажат и са готови още на този етап да участват със съфинансиране. Но на тях трябва да им се помогне. Да им се осигури време, условия, инструменти да покрият съфинансирането. Това не го виждаме."

Този преход, колкото и да е важен, колкото и да е неизбежен, е толкова плавен, че сякаш не се случва, коментира Драгомир Цанев в предаването "Хоризонт до обед".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доктор Луиз Арчър: Можем да помогнем на белите мечки да не изчезнат

Могат ли белите мечки да бъдат предпазени от изчезване вследствие на климатичните промени? Международен екип от учени от организации в Норвегия, Канада и Съединените щати опитва да потърси отговора на този въпрос, като за първи път в света изследва най-уязвимия период за полярните животни – раждането и първите месеци от развитието на..

обновено на 12.04.25 в 18:48
Илюстративна снимка - затворът в Самораново, изграден с помощта на Норвежкия финансов механизъм

Затвори без въглероден отпечатък - пилотно в Плевен и Белене

Затворите в Плевен и Белене стават първите два пилотни "зелени затвора" в България. Те са избрани заради местонахождението си в природни местности - парковете "Кайлъка" и "Персина". Проектът бе представен на среща, организирана от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в сътрудничество с Норвежката корекционна служба. "Зеленият..

публикувано на 11.04.25 в 09:30
Хижата на Бонсови поляни

Хижар предлага проект за развитие на Люлин планина

Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..

публикувано на 01.04.25 в 11:39

Край изпепеления кибуц Реим бяха засадени дървета

Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..

публикувано на 30.03.25 в 07:13
Пловдив - новият директор на  зоологическата градина Венцеслав Петков

Зоопаркът в Пловдив ще бъде напълно обновен

Пловдивският зоопарк е на път да излезе от периода на разрухата и да се превърне в място за забавления, но и за образование.  Децата ще научават повече за животните и растенията и под формата на игра, а  модерните  технологии  също ще бъдат включени , за да бъде преживяването пълноценно и обогатяващо, казва новият директор на  зоологическата..

публикувано на 30.03.25 в 06:26

ООН: Кризата с ледниците е криза на човешките права

Ледниците са от ключово значение за поддържане на живота на планетата. По тази причина тяхното опазване в условията на глобално затопляне е темата тази година на Световния ден на водата , който отбеляваме на 22-ри март.  Около 70 процента от прясната вода на Земята съществува под формата на сняг или лед, сочат данни на Международната метеорологична..

публикувано на 22.03.25 в 04:55