Благотворително парти в помощ на костенурките от единствения Спасителен център за костенурки у нас в Спасителен център за костенурки в село Баня.
Спасителният център за костенурки в с. Баня е единственият подобен в България. В него постоянно живеят над 200 пострадали костенурки, които вече не могат да се върнат в природата. Много от тях са жертва на катастрофи, човешка жестокост, неправилно отглеждане.
Някои са спасени или откупени от магазини.
В центъра освен местни видове, живеят още представители на най-големите сухоземни костенурки, които могат достигнат до над метър дължина, както и най-красивите - Лъчисти костенурки.
"Оставени на съдбата, костенурките ще загинат. Ние ги опазваме вече 16 години. От юли продължава моята битка със съдебната система, но шансовете са малки", разказа за "Закуска на тревата" Ива Лаловска от фондация "Геа Челониа".
Ива и нейната половинка Иво са изцяло отдадени на каузата на костенурките. Заедно създават фондация "Геа Челониа", а след това и Центъра за костенурки. Съдбата обаче отнема Иво от Ива и децата им.
След решение на Окръжния съд в Бургас от 10 август Фондация "Геа Челониа" остава без управление поради скорошната кончина на нейния създател и учредител Иво Иванчев.
Фондацията е била създадена в частна полза и едноличен неин управител е бил Иво Иванче. По закон единствените, които имат право да я наследят и управляват съгласно устава, са неговите деца. Те са все още малолетни, а съдът отхвърля молбата на Ива Лаловска да ги представлява във фондацията, въпреки че е тяхна майка, защото според мотивите на съда с Иво нямат сключен брак.
В момента Ива обжалва това решение, но шансовете да си върне фондацията са малки, а стотици животни могат да останат без подслон и грижа.
"Корубата на костенурката е жива и всяко нарушение е много болезнено", разказва Ива. Веднъж пострадала, дори и да заздравее, тези животни няма как да се върнат в природата, защото са лесна плячка за хищниците. Те остават за постоянно в центъра. Въпреки това се размножават успешно и после тяхното поколение се връща на свобода, допълва тя.
Центърът за костенурки в България е уникален. В Европа има само още два подобни.
Ако искате да подкрепите Ива и Спасителния център за костенурки, можете да видите дарителски сметки на сайта на Фондация "Геа Челонина".
Още по темата в звуковия файл.
В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..
Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..
29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
Живеем в свят, в който не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното . Това заяви пред БНР д-р Ирина Лазарова, председател на Българската..