Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Благотворително парти в помощ на костенурките от Спасителен център

Спасителен Център за костенурки
Снимка: ФБ/Tortoise Rescue Centre / Спасителен Център за костенурки

Благотворително парти в помощ на костенурките от единствения Спасителен център за костенурки у нас в Спасителен център за костенурки в село Баня. 

Спасителният център за костенурки в с. Баня е единственият подобен в България. В него постоянно живеят над 200 пострадали костенурки, които вече не могат да се върнат в природата. Много от тях са жертва на катастрофи, човешка жестокост, неправилно отглеждане.

Някои са спасени или откупени от магазини.

В центъра освен местни видове, живеят още представители на най-големите сухоземни костенурки, които могат достигнат до над метър дължина, както и най-красивите - Лъчисти костенурки. 

"Оставени на съдбата, костенурките ще загинат. Ние ги опазваме вече 16 години. От юли продължава моята битка със съдебната система, но шансовете са малки", разказа за "Закуска на тревата" Ива Лаловска от фондация "Геа Челониа".

Ива и нейната половинка Иво са изцяло отдадени на каузата на костенурките. Заедно създават фондация "Геа Челониа", а след това и Центъра за костенурки. Съдбата обаче отнема Иво от Ива и децата им.

След решение на Окръжния съд в Бургас от 10 август Фондация "Геа Челониа" остава без управление поради скорошната кончина на нейния създател и учредител Иво Иванчев. 

Спасителен Център за костенурки

Фондацията е била създадена в частна полза и едноличен неин управител е бил Иво Иванче. По закон единствените, които имат право да я наследят и управляват съгласно устава, са неговите деца. Те са все още малолетни, а съдът отхвърля молбата на Ива Лаловска да ги представлява във фондацията, въпреки че е тяхна майка, защото според мотивите на съда с Иво нямат сключен брак.

В момента Ива обжалва това решение, но шансовете да си върне фондацията са малки, а стотици животни могат да останат без подслон и грижа.

"Корубата на костенурката е жива и всяко нарушение е много болезнено", разказва Ива. Веднъж пострадала, дори и да заздравее, тези животни няма как да се върнат в природата, защото са лесна плячка за хищниците. Те остават за постоянно в центъра. Въпреки това се размножават успешно и после тяхното поколение се връща на свобода, допълва тя.

Центърът за костенурки в България е уникален. В Европа има само още два подобни. 

Ако искате да подкрепите Ива и Спасителния център за костенурки, можете да видите дарителски сметки на сайта на Фондация "Геа Челонина".

Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Финансите ще са ключовата тема на 29-ата климатична конференция

29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..

публикувано на 11.11.24 в 00:05

СЗО настоя здравето да бъде основен елемент от климатичните политики

СЗО призова за прекратяване на зависимостта от изкопаемите горива и поставянето на здравето в центъра на всички климатични преговори, стратегии, политики и планове за действие. Само така ще бъдат спасени човешки животи и ще се гарантира здравословно бъдеще за бъдещите поколения, подчертават от организацията. Преди започването на 29-ата световна..

публикувано на 10.11.24 в 00:22
Морската градина в Бургас

МОСВ отбелязва деня на биосферните паркове и резервати

За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..

публикувано на 03.11.24 в 07:48
Дъждосвирцова птица

Омайното сем. Дъждосвирцови от Оман

Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..

публикувано на 28.10.24 в 09:34

Конференция на ООН в Колумбия ще опита да спре изчезването на видове

Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес  в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..

публикувано на 21.10.24 в 03:51
Акцията, проведена преди година

Десислава Микова: Институциите са безсилни да спрат замърсяването от въглища

Преди година активисти на "Грийнпийс" изписаха върху охладителна кула на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград думата "престъпление" на английски. Година по-късно хроничните нарушители остават безнаказани. Институциите са безсилни да прекратят порочния кръг на замърсяването . Централата в Димитровград не е единственият пример, коментира пред БНР..

публикувано на 18.10.24 в 10:28

12% е увеличението на туристите в София до средата на 2024 година

12% е увеличението на туристите в София през първата половина на годината, показват данните от Единната система за туристическа информация  на Министерството на туризма, в сравнение със същия период на миналата година. Регистрираните нощувки са с 10% повече. Близо 60% от посетителите са чуждестранни туристи . За първото деветмесечие..

публикувано на 14.10.24 в 09:19