Цветлин Йовчев, бивш вицепремиер и министър на вътрешните работи, обясни пред БНР, че посещението на министър-председателя в Австрия - една от страните, които ни спират по пътя към Шенген, е важен елемент от решаването на проблема, но това не е достатъчно.
"Надявам се, че е подготвено, както трябва, защото се изискват много големи дипломатически усилия предварително".
Трябваше да синхронизираме нашите действия с румънската страна, посочи още той.
"Ако го бяхме направили, щеше да има много по-голям ефект".
Необходимо е да търсим сериозна подкрепа от страните, които са с най-голямо влияние в ЕС, отбеляза още Йовчев.
"Търсенето на такава подкрепа изисква и постигане на определени договорни отношения – т.е. ние трябва да поемем определени ангажименти, които страната е в състояние да изпълни по отношение на извършени реформи и по гарантиране на по-добра охрана на външната ни граница".
Трябва да се положат усилия във вътрешен аспект, напомни бившият вътрешен министър.
"През този период ние трябваше да покажем на нашите партньори, че ефективно се справяме с проблемите по границата".
Той коментира поставеното от Австрия условие за действаща защита по външната граница.
"През 2013 година ЕС и ЕК бяха против изграждането на преградно съоръжение по нашата граница. Не навсякъде има преградни съоръжение по границите на ЕС, а и не е необходимо. Да се поставя това, като допълнително условие, е абсолютно нелепо, както и да се решават вътрешни проблеми на Австрия с такива популистки мерки".
Цветлин Йовчев все пак отбеляза, че имаме проблем с охраната на границата си.
"Търсенето на допълнителна подкрепа и капацитет е един от елементите за разрешаването му. Но имаме и достатъчно вътрешни ресурси - с малко по-добра организация и инвестиции в изграждането на умни съоръжения, с по-добра организация по разположението и управлението на силите и средствата по границата, с изпращане на допълнителен ресурс ние може да постигнем много бързо съществено подобрение на тези процеси. Нелепо е да изпращаме армията по границата. Тя няма полицейски правомощия".
Освен Австрия, Нидерландия също не ни дава зелена светлина към шенгенското пространство. Иска ясен сигнал, че имаме значителен напредък в антикорупционните политики.
"Това са несъстоятелни аргументи. Няма такива критерии и никоя страна членка не може да си позволи да влага допълнителни критерии при присъединяването към Шенген, които не са поставени предварително. Нидерландското правителство решава вътрешни проблеми с миграцията, която беше допусната, като се опитва да представи пред обществото, че полага усилия, като спира България и Румъния за Шенген".
Влизането в Шенген е една от причините за съществуването на сегашната управленска сглобка. То обаче изглежда трудно за осъществяване до края на тази година.
"Конституционната и съдебната реформа също няма да вървят по начина, по който беше предварително декларирано. Това ще разклати основата, върху която е формирано сегашното мнозинство".
Дали ще продължи да функционира сегашното управление, зависи от това дали ще успее да постигне баланс в разпределението на властта, отбеляза Йовчев.
"Всички избори са катализатор за политически промени. След местните избори, ако се запази статуквото, вероятно ще има промяна във властовото разпределение".
Той коментира и ситуацията в Близкия изток.
"Тя е критична, но не очаквам сериозен миграционен натиск. По-голяма част от хората, които биха напуснали Газа, вероятно ще останат в съседните страни. Тази част, която тръгне към Европа, едва ли ще избере България, защото е неудобно като маршрут. По-скоро биха избрали маршрута, който е през Италия".
Това деяние на "Хамас" - безогледно убийство на жени и деца, осакатяване на хора – е зверство и ако остане без сериозна реакция на Израел, но и на международната общност, ще стигнем до момент, когато ще се случат още по-тежки събития, заяви Цветлин Йовчев.
"Неадекватната реакция при анексирането на Крим от Русия през 2014 година доведе до тази война в Украйна. Там трябва да има отговор".
Израел ще издири всички, които са били замесени в тази терористична атака и ще ги накаже, смята бившият вътрешен министър. За него обаче е трудно да прогнозира дали ще има пълномащабна сухопътна операция в Газа.
"Трябва да се положат дипломатически усилия, за да не се стигне до ескалация. Неслучайно САЩ изпратиха два самолетоносача, за да спрат ескалацията в Близкия изток. Тази операция трябва да бъде проведена така, че да пострадат минимален брой цивилни граждани в Газа. Трябва да се мисли и за заложниците там. Това са факторите, които възпират провеждането на сухопътна операция".
Цялото интервю на Даниела Големинова с Цветлин Йовчев може да чуете в звуковия файл.
При съвместна проверка на Регионалната инспекция по околната среда и водите – София (РИОСВ - София) с представители на Басейнова дирекция "Дунавски район" (БДДР) и Изпълнителна агенция по околната среда и водите (ИАОС) беше установен филм от нефтопродукти по повърхността на водата откъм левия бряг на река Искър. Това съобщиха от РИОСВ. Във връзка с..
Утре в София ще бъде неучебен ден, обяви столичният кмет Васил Терзиев. Причината е обявената стачка на работещите в градския транспорт, заради която транспортът, с изключение на метрото, е планирано да спре от 4 сутринта до 12 часа на обед. "Разбираме справедливото право на протест в столичния автотранспорт, но се надяваме да протече без..
Ние винаги се проваляме на държавно ниво в комуникационната политика по всички въпроси – ваксинации, ковид 19, а в последните години в комуникацията на рекрутмънта в българската армия, като нещо привлекателно. Проваляме се и при рекламирането на България в туризма, каза социалният психолог доц. Николай Димитров в интервю пред БНР...
Управляващото мнозинство стои твърдо зад правителството и има предпоставки за управление с пълен четиригодишен мандат, заяви премиерът Росен Желязков след заседанието на Съвета за съвместно управление. Съветът обсъди управленската програма на правителството и законодателните приоритети на парламента. В заседанието на формациите, които подкрепят..
На 9 май отбелязахме Деня на Европа. От 18 години България е част от ЕС. Това ни кара да се замислим - как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие. Насочваме поглед към начина, по който функционираха медиите преди и как те се промениха. В ефира през годините на развития социализъм от едната страна беше..
Бюджетът на община Сливен за тази година ще бъде 223 милиона лева и предстои да бъде гласуван на сесия на Общинския съвет този четвъртък. Веселина Куртева, председател на Постоянната комисия по финанси определи бюджета като "балансиран и реалистичен", и обяви, че е намерил категорична подкрепа при разглеждането му в комисията. Увеличението на..
Съпредседателят на ПГ на ПП-ДБ Николай Денков определи като очаквано решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да върне предложението на президента Румен Радев за провеждане на референдум "за" и "против" въвеждане на еврото от 2026 г.: Президентът внесе предложението за референдум за еврозоната в НС ГЕРБ-СДС:..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на..
Единственият изход е отстраняване на президента , изказа мнение пред БНР икономистът Красен Станчев. В предаването "Преди всички" той коментира..
Ако си политик, който иска да има политическо бъдеще, ще следваш мнозинството от българските избиратели. В чл. 1 от Конституцията пише, че решенията..