Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Куманов: Безобразно се прахосват европейски средства за купчина непотребна хартия

| Интервю
Димитър Куманов
Снимка: Ани Петрова

ЕК призова България, Кипър, Ирландия, Испания, Малта, Португалия, Словакия и Словения да финализират прегледа на своите планове за управление на водите, както и плановете за управление на риска от наводнения.

Срокът за това изтича след месец. Плановете трябва да се докладват на всеки 6 години.

Тези планове потънаха до дъното. Планът за риска от наводнения закъснява вече 2 години, а за управление на водите закъснението е 3 години, коментира пред БНР инж. Димитър Куманов от Сдружение "Балканка".

Сега България може да отиде на съд заради закъснението, но по всяка вероятност ще се размине заради бавната процедура, дотогава ще ги напишат, посочи той.

Куманов отправи критики към МОСВ, което е сключило договор със Световната банка за написването на плановете, макар да имаме капацитет сами да си ги напишем. Сред хората, които реално участват от името на Световната банка, има служители на басейновите дирекции, както и преподаватели от хидрофакултета на УАСГ, допълни Куманов.

"Можеха да си пишат плановете, без парите да минават през Световната банка."

Дотук за двата плана са дадени 35 милиона лева европейски пари. Сега министърът на околната среда и водите им отпуска допълнителни 7 милиона по ОП "Околна среда", поясни още Димитър Куманов и попита как за нещо платено, което закъснява като изпълнение, сега ще се плаща още.

Ще информираме европейския прокурор за "това безобразно прахосване на европейски средства", съобщи той.

"Освен закъснението, по-лошото е, че качеството на тези доклади е 0", каза Куманов, като се позова на публикуван междинен преглед на значимите проблеми в управлението на водите.

Той определи документацията по темата като "купчина непотребна хартия" и подчерта, че най-важните проблеми не са отразени.

"Когато в междинния преглед не си описал някой проблем, това нарочно не е направено, впоследствие в самия план няма нужда да сложиш мерки за справяне с този проблем."

Крайният срок на приложение на тези планове е 2027 година, заяви Димитър Куманов в предаването "Хоризонт до обед".

Във връзка с климатичните промени трябва да се направят нови хидравлични проверки на мостовете в България, категоричен е инж. Куманов.

Сред сериозните проблеми експертът очерта пресъхналите и отровени реки, кражбата на вода, както и на баластра от речните корита, което по думите му се е превърнало "в национален спорт".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Морската градина в Бургас

МОСВ отбелязва деня на биосферните паркове и резервати

За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..

публикувано на 03.11.24 в 07:48
Дъждосвирцова птица

Омайното сем. Дъждосвирцови от Оман

Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..

публикувано на 28.10.24 в 09:34

Конференция на ООН в Колумбия ще опита да спре изчезването на видове

Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес  в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..

публикувано на 21.10.24 в 03:51
Акцията, проведена преди година

Десислава Микова: Институциите са безсилни да спрат замърсяването от въглища

Преди година активисти на "Грийнпийс" изписаха върху охладителна кула на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград думата "престъпление" на английски. Година по-късно хроничните нарушители остават безнаказани. Институциите са безсилни да прекратят порочния кръг на замърсяването . Централата в Димитровград не е единственият пример, коментира пред БНР..

публикувано на 18.10.24 в 10:28

12% е увеличението на туристите в София до средата на 2024 година

12% е увеличението на туристите в София през първата половина на годината, показват данните от Единната система за туристическа информация  на Министерството на туризма, в сравнение със същия период на миналата година. Регистрираните нощувки са с 10% повече. Близо 60% от посетителите са чуждестранни туристи . За първото деветмесечие..

публикувано на 14.10.24 в 09:19

Втечненият природен газ замърсява повече от въглищата, сочи ново проучване

Природният газ, който бива транспортиран и изнасян, произвежда много повече парникови газове от въглищата, въпреки че газовата индустрия твърди, че е по-чиста алтернатива. Това се посочва в ново изследване, което поставя под въпрос бързата експанзия на газови доставки от Съединените щати за Европа и Азия. Изследването е проучило 20-годишен..

публикувано на 06.10.24 в 23:19
Антарктида

Растенията на Антарктида са се увеличили заради климатичните промени

Растенията, които покриват Антарктическия полуостров, са се увеличили над десет пъти през последните няколко десетилетия заради глобалното затопляне, сочи проучване. Анализ на сателитни данни е установил, че през 1986 година растителността е била по-малко от 1 квадратен километър, докато през 2021 година тя вече е покривала близо 12 квадратни..

публикувано на 06.10.24 в 07:08