Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Кметовете, изборите са слаба ракия." Има ли лек за песимизма в някои великотърновски села?

"Трябва да ни управлява човек, който мисли за селото, да не мисли само за себе си"

| Репортаж
село Малки чифлик
Снимка: Здравка Маслянкова

Гласовете от селата са определящи кои ще са общинските съветници и кой ще е общинският кмет, защото избирателите в малките населени места са по-дисциплинирани при изпълнението на правото си да гласуват. В селата хората гласуват с три бюлетини и на всеки четири години отиват до урната с надеждата в селото им да има повече асфалтирани улици, да се изхвърля боклукът редовно, да има обществен транспорт, с който да стигнат до града. И така на всеки четири години. Защо и за какво гласуват хората от великотърновските села Малки чифлик, Леденик и Ново село?

В община Велико Търново пряко кмета си избират 23 населени места, извън общинския център. 13 от селата са с кметски наместник. 8 са кандидатите за кмет на община, 320 се борят за 37-членния общински съвет, а кандидатите за кмет на кметство са 55. В пет от великотърновските села Беляковец, Вонеща вода, Къпиново, Церова кория и Шемшево от сега  ясно кой е кметът, защото кандидатът е един.  

Важни ли са изборите за хората в три от великотърновските села – Малки чифлик, Леденик и Ново село: 

„Важни са, разбира се, трябва да ни управлява човек, който мисли за селото, да не мисли само за себе си. За едно село всички са важни – и селяните са важни, и този, който ги управлява да има власт и да се вслушва в селяните си, на които им е началник, които са зависими от него“, казва мъж от Малки чифлик. 

„Ще гласувам, защото, когато си дам гласа, имам право да желая после, всеки човек има правото си да използва правото си на глас“, казва мъж от Леденик. „За власт не искам да говоря, това е такава дума, че не искам да говоря“, допълва драг мъж от селото. 

„По принцип не трябва да се задава въпросът важни ли са изборите. Щом не гласуваш, значи тука нямаш място“, коментира жена в Ново село. 

Времето е изборно, определяме новите стопани на градовете и селата за идните четири години. Но хората са имат и други грижи, като например да сварят ракията. Един от хубавите селски казани за ракия във Великотърновско е в Леденик: 

Кметовете, изборите са слаба ракия, защото всичко е пред очите ни – състоянието на държавата, на общините, на пътищата, на учебната система, на съдебната система, на здравеопазване. В Леденик не смятам, че управниците имат разлика. Младите искаме от кметовете от общинските съветници честност и достойно поведение. След толкова продадени души не са способни на това“. 

Малки чифлик е едно от най-бързо развиващите се великотърновски села, защото е само на километър от главния път София – Варна и е съвсем близо до Велико Търново. Имотите постоянно поскъпват, но хората нямат обществен транспорт, имат сериозни проблеми с водата. И двамата кандидати за кмет на Малки чифлик обещават, че ще решат проблемите, а как е според избирателите: 

„Много неща, които има да се оправят и искаме нещо ново, нещо младо да се хване с това село, просто няма промяна. Не е уреден транспортът, за лекар и до града се налага да се взема такси“. 

„Има още много пътища до вилната зона да се оправят. Има хора, които желаят да си вземат места, а не им се разрешава да се прекара вода. По принцип не ходя да гласува, но сега реших. Не само като дойдеш на власт да обещаваш предварително, а после да не си изпълняваш обещанията“.  

село Леденик

В село Леденик хората са силно разединени, но и те искат да живеят в по-благоустроено място, да имат улици, по които да може да мине пожарна и линейка, да имат кофи за смет пред всяка къща или поне кмет, който да закове две дъски на пейките в центъра на селото, където да може да се седне. Трима мъже, партийни кандидати, и една жена, издигната от инициативен комитет, се борят за доверието на местните хора в Леденик, които им поставят следните задачи: 

„Следващият кмет да направи вътрешните улици, инфраструктура, почистване на деретата, коритото на реката, много са нещата“. 

„Не виждам, че нещо може да се направи, след като няма субсидии, явно, който е на власт, той движи нещата“. 

„Мръсна канализация няма как да стане, след като не е станало едно време“. 

„Надеждите са Леденик да стане модерно предградие, което да е привлекателно и за млади, и за стари“. 

„Кой, каквото може, това да направи. То не може всичко, според възможностите, според финансирането“, коментират избиратели.  

Ново село

Във възрожденското Ново село местната общност е една от най-активните във Великотърновско и няма година, в която в населеното място да не се направи нещо за неговото облагородяване по различни проекти. Сега млади и стари помагат със самочувствието си, за да има за децата нова детска площадка и обновен парк, и футболно игрище в друг от селските паркове. Кандидатите за кмет на Ново село са двама, а местните хора разказват за живота си в селото: 

Добре живеем като си имаме парички, като си имаме дворче, като си произвеждаме. Другите, общите работи са на кмета да ги решава. Дано да има повече млади хора, това е, което искам. Смятам, че ще има, къщи се купуват, имаме англичани, руснаци. Доволни сме, спокойно е, нямаме престъпност. Вече сме си направили избора, вълнуваме се. За Ново село искаме още по-добра инфраструктура и по-голяма сигурност в по-крайните улици. Проблем е водата, нямаме налягане, често пъти спира“.     

Кметът не е магьосник, нито общинският, нито селският, за да реши проблемите от раз, но и на избирателите им се иска нещата да се случват тук и сега на тяхната улица, за да дадат кредита си на доверие, пускайки бюлетината. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Радуй политик не стъпва, гласуват "за по-малкото зло"

В пернишкото село Радуй депутат или кандидат за депутат не е стъпвал от години . Нито един от стотиците претенденти да коват законите на страната не е дошъл в селото, за да види как живеят хората тук. "Няма ги. Никой няма тук. Нито преди избори, нито след избори . Политиците гледат собствения си интерес." А проблемите не са малко. Те..

публикувано на 27.10.24 в 12:21

Бяла Слатина за вота: "Загубили сме интерес, защото сме много "добре"

Изсечен от камък бюст на Цола Драгойчева на площада , носещ нейното име, в родната й Бяла Слатина, се взира в градския център, наскоро ремонтиран с евросредства. Какви са настроенията преди поредния предсрочен вот: " Загубили сме интереса вече. Защото сме много "добре" . Какво ни е? Безпаричие." "Млади хора – всичко отишло по чужбина...

публикувано на 27.10.24 в 09:34
Димитър Пишев

Актьорът Димитър Пишев: Ние сме кукли в ръцете на недобронамерени кукловоди

"В кукления театър куклите оживяват. Как оживяват? Чрез кукловодите." Това казва пред БНР Димитър Пишев, професионален куклен актьор и кукловод от Русе.  " Искаме или не, ние сме кукли , но за съжаление, в ръцете на недобронамерени кукловоди." Пишев изтъква, че в кукления театър е необходимо взаимно уважение и обич между куклата и..

публикувано на 27.10.24 в 09:13
Сузан Генова и Лидия Витанова (от ляво на дясно)

Лидия и Сузан - две майки за повече грижа за децата с редки и злокачествени заболявания

Срещнаме ви с две жени, докоснати по най-силния начин от болката. Те са майки, чули за децата си диагнози на нелечими заболявания . Емоционално са преминали през целия спектър на болката, а физически са направили всичко възможно да се справят с последствията от нея. Оцеляли са в болката.  Може би са я приели, може би са я разбрали и затова..

публикувано на 23.10.24 в 12:11
 Отец Стилиян Табаков

Отец Стилиян Табаков и отец Алеко за поклонническите центрове у нас

Две са точките за поклоннически туризъм в този район на Североизточна България - Ивановските скални църкви и Басарбовският манастир "Свети Димитър Басарбовски". Ивановските скални църкви са част от голяма лавра от манастир с 15 храма. Не всички са изследвани, но тези, които са видими са защитени от ЮНЕСКО. Ивановските скални църкви..

публикувано на 21.10.24 в 15:00
Ангел Ангелов

Ангел Ангелов за добрата прическа от България до Щатите

В 57-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е фризьорът Ангел Ангелов , който от 11 години живее и работи в Америка. В древен Рим прическата показвала богатството и мястото на хората в обществото . Сложните прически били за богатите, а естествените  и семплите  - за бедните. Казват, че фризьорската професия  води началото..

публикувано на 21.10.24 в 13:00
Елена Петкова

20 години от създаването си отпразнува сдружение "Еквилибриум" в Русе

20 години от създаването си отпразнува сдружение "Еквилибриум" в Русе. Екипът предоставя социални услуги и е в основата на усилията за деинституционализация на децата в България. Малко известен факт е, че след случая "Могилино", разкрит от британската телевизия ВВС, точно тези хора поеха грижата за децата от този социален дом. Една от най-големите..

публикувано на 20.10.24 в 08:01