В едно село край Силистра от години чакат да им бъде оправен пътя, да се запълнят дупките и да живеят по-добре.
Те, като избиратели явно са си изпълнили обещанията на предишни местни избори, но са останали единственото село, за което почти нищо не е направено.
Но винаги гласуват и всеки път с увереността, че промяна ще има.
С ритъм на кючек, аромат на кебапчета, студена бира и сладолед … Горе-долу така преминаха предизборните дни в някои от силистренските села, сред които и Йорданово. Имаше дни с "банкети“ по два на ден …един след друг … но това минава и заминава.
Те обаче остават да живеят в селото си и все се надяват.
"Щом обещаваш, трябва да направиш“
"Ако искаш – цялата България открадни, но мисли малко и за хората“
"За децата нещо да направят“
"Като седнат на столчето, вече се забравят“.
Йорданово е интересно село и заради друго. На местни избори в годините назад, секциите от тук и от съседното село Брадвари пристигат все последни за отчитане. И винаги от гласовете им се решава кой ще е градският кмет. Проверка в архивите показва, че там се печели с убедително мнозинство. И то в продължение на повече от 15 години. Интересен казус са, коментира и Теодора Тодорова, която в днешния ден е председател на избирателна комисия в община Ситово, но в годините е била председател и на ОИК в Силистра, както и на РИК.
"В тези две села избирателните секции са много големи и там избирателите са задружни. Нормално е, ако техният вот е обединен, те да окажат съществено влияние върху резултата на територията на община Силистра. Но аз смятам, че тайната на вота е силно опорочена. Поради тази причина нито казуса „Йорданово“ може да решим, нито казуса „Брадвари“, нито който и да е в малките селища на област Силистра. В тези секции единственият вариант избирателите да гласуват така, както са решили, е изборното законодателство да гарантира правото им на таен вот"
И все пак тези населени места ще си останат различни, дори и да бъде гарантирана тайната на вота, защото както каза Теодора Тодорова, населението там е обединено.
Там първенците на селото решават, а хората гласуват.
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
18 юли 1930 г. В печата за първи път излиза разписание на предаванията, излъчвани по "Родно радио" , пише проф. Веселин Димитров в книгата си "История на радиото в България" . Първата програма е за предстоящата седмица, в която четири пъти са планирани редовни емисии . Ето я и нея, такава, каквато я препредава именитият радиожурналист и..
В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..
В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..
Задържане по принцип за даден вид престъпление е крайно неприемливо. Никое престъпление само по себе си не е основание по принцип човек да бъде..
Премиерът и двама министри пристигнаха във Варна за учението "Бриз 2025"