Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За какво трябва да внимаваме при покупката на имот?

| Репортаж
Снимка: БГНЕС

През последните две години новото строителство на жилищни имоти в София се срива, твърдят брокери. И прогнозират спад - до 35% в края на годината.

В същото време, именно новото строителство определя цените на пазара.

Според финансисти, няма как да има дългосрочен ръст в цените при слаба динамика на пазара.

Имотният пазар е тема на дискусия, част от финансовия форум "Експо Моите пари", който се провежда за втори ден в София.

Според една от най-големите брокерски агенции в София, която наблюдава 84 райони в столицата и прави сравнение от 2005 до 2023 година, новите имоти определят цените на пазара. Стоян Гочев обяснява как се образуват и пукат ценовите балони на имотния пазар:

"През 2007 година имаме пик на броя на сделките на имоти в София. През 2009 г. спадът е с над 40%. Това е пукане на балон.

Сега сделките падат наистина.

Новото строителство е един от най-важните показатели. Ценови балон има на няколко места в София, където няма ново строителство". 

Според него, най-активното строителство в момента в София е в "Малинова долина". Активно се строи също в "Овча купел" и "Младост-4". Навсякъде в тези райони цените падат, но това трябва да е знак за внимание за купувачите, предупреждава Гочев:

"Бъдете много внимателни към големите проекти на ниски цени!"

За внимание призовава и финансистът Климент Робев, който съветва да изчисляваме добре цената, на която ни излиза сметката:

"Всеки, който е закупил недвижим имот през последното десетилетие, е реализирал успешна сделка, считано към днешна дата".

И още една интересна гледна точка - лихвите не определят пазара на имоти, казва Стоян Гочев:

"Достъпът до парите влияе на пазар на недвижими имоти. Инфлацията е винаги по-бърза от лихвения процент по депозитите". 

И гръмката теза от дискусията:

"Новото строителство се срива. Количеството на имотите, които излизат на пазара, пада. Инвеститорите чакат да видят какво ще се случи". 

Затова, финансистът Климент Робев препоръчва:

"Сметки, здрав разум и финансова логика". 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Турция отбелязаха 9 години от неуспешния опит за преврат през 2016 г.

Девет години след неуспешния опит за преврат в Турция на 15 юли 2016 г., турският президент Реджеп Ердоган обяви, че страната е написала "славна история" и е излязла от капана на терора на ислямския проповедник Фетуллах Гюлен. Проповедникът, който живееше в изгнание в САЩ, отричаше съпричастност към преврата до смъртта си през октомври 2024..

публикувано на 15.07.25 в 17:07

Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" ще бъде спрян в края на седмицата за планиран ремонт

Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" ще бъде спрян в края на седмицата за планиран ремонт заради пропуск на топлоносител в трети парогенератор. Спирането на блока е превантивно и няма промяна в радиационната обстановка в работните помещения и на площадката на АЕЦ „Козлодуй”, заяви пред БНР председателят на Агенцията за ядрено регулиране Цанко Бачийски:..

публикувано на 15.07.25 в 16:57
Борис Бонев

От "Спаси София" предлагат промени в 4 закона за спиране презастрояването в столицата

За да се спре презастрояването в столицата, от "Спаси София" предлагат промени в четири закона, а именно Закона за публичните финанси, Закона за местните данъци и такси, Закона за устройство и застрояване на Столичната община и Закона за устройство на територията. Всички средства, които постъпват от таксата разрешително за строеж и техническите..

публикувано на 15.07.25 в 16:50

В Кюстендил откриха център за деца с високорисково поведение

Център за здравно-социална грижа за деца с високорисково поведение беше открит в Кюстендил. Стойността на проекта е малко над 3,5 млн. лв. Финансирането е от Здравното министерство, а изпълнението му е започнало през 2018 г. В центъра ще работят 40 човека и те ще полагат здравна и резидентна грижа за деца и юноши от 8 до 18 години...

публикувано на 15.07.25 в 16:45
Стефан Дечев

Доц. Стефан Дечев: Стамболов е първият държавник, който влиза в учебниците по история

Голямата ценност на Стефан Стамболов е, че през 1886 г. е предотвратил едно потенциално избухване на гражданска война в България, каза историкът доц. Стефан Дечев в интервю пред БНР. Днес се навършват 130 години от убийството на бившия министър председател и председател на НС в първите години от Третата българска държава. Датата ще се..

публикувано на 15.07.25 в 16:30
Георги Тахов, земеделски министър

Министър Тахов: Осигурили сме 100 млн. евро за инвестиции в напоителни системи

Официално беше открит обновеният напоителен канал "Алеко-потока". Дългото 52 километра съоръжение осигурява вода за напояване на над 90 хиляди декара в Пловдивска и Пазарджишка област. Според министъра на земеделието Георги Тахов напояването е приоритет. Реконструкцията на напоителния канал "Алеко Потока" е в синхрон с амбициите ни за..

публикувано на 15.07.25 в 16:22

Съдийската колегия на ВСС: Пленумът на ВАС да предложи временен председател на съда

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет ще пита Пленума на Върховния административен съд кой да ръководи временно това съдилище след 21 юли. Тогава изтичат шестте месеца, в които изпълняващият функциите председател Георги Чолаков може да заема този пост.  Част от промените в Закона за съдебната власт, които послужиха като основание да бъде..

публикувано на 15.07.25 в 15:58