Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Никола Константинов: Изкуственият интелект никога няма да е точно като човек

| Интервю
Снимка: Pixabay

Изкуственият интелект е специфична технология и тя никога няма да е точно като човек, заяви пред БНР д-р Никола Константинов – изследовател, преподавател в Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии. 

"Генеративният изкуствен интелект бързо навлиза в ежедневието ни. Той е способен да генерира изображения и текст в огромни мащаби и да го прави така, че изображенията и текстът да наподобяват истински. Това има огромно отражение върху света около нас, в журналистиката също. Излизат доста рискове, които са най-различни. Бих казал, че са 3 основни вида. Първият - доколкото той все пак е несъвършен и потенциално може да прави грешки. Вторият вид рискове са свързани с приложението на изкуствения интелект, т.е. възможно ли е определени хора да го използват за лоши цели. Третият вид риск е рискът, че обществото може да възприеме грешно изкуствения интелект, т.е. може да го възприеме или като прекалено опасен, или може да му се предовери, очаквайки че той може да е като човек", коментира той. 

Никола Константинов; Снимка: Валерия Николова
Изкуственият интелект е софтуер и той може да улесни нашата работа, но няма как да замести напълно човека, категоричен бе д-р Константинов в интервю за предаването "Хоризонт до обед". Според него няма опасност да отпадне напълно никоя професия

Днес в София се провежда третото издание на конференцията "Нови хоризонти в журналистиката". Водеща тема е как журналистите могат да прилагат изкуствения интелект в работата си. 

Защо е необходима правна рамка за изкуствения интелект?

"Създаден от човек или от изкуствен интелект" - Българският център за нестопанско право започна кампания за популяризиране на защитата на правата на човека при разработването и използването на тази технология.

Пред БНР Радина Банова от Центъра изказа мнение, че не сме закъснели. По думите й в ход е подготовката на не един документ: 

"Важно е да видим как се случват отношенията, за да разберем по какъв най-добър начин можем да ги уредим. Не смятам, че сме закъснели".

На сайта на Центъра за нестопанско право е качен интересен куиз. Радина Банова посочи, че така са искали да покажат засилващото се предизвикателство в това човек да направи разлика между нещо, създадено от друг човек, и нещо, създадено от изкуствен интелект

"Много е важно хората да бъдем критични в мисленето си, съдържанието, което четем и което разпространяваме. Смятаме, че нашата кампания води към диалог. Насреща сме за разговори с институции, разговори с бизнеса, за да може заедно да разберем по какъв начин човешките права може да се защитят при реализране и използване на технологии", коментира още Банова. 

Интервютата чуйте в звуковите файлове. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Случаят с умишления палеж във Велико Търново ще бъде разглеждан в СГП

Случаят с умишления палеж на боровата гора между великотърновските квартали "Чолаковци" и "Бузлуджа" се преквалифицира като тероризъм и досъдебното производство се изпраща на Софийската градска прокуратура (СГП). Това съобщи окръжният прокурор на Велико Търново Христо Христов. За палежа, при който изгоряха около 30 декара гора и под..

публикувано на 28.07.25 в 11:03

Украйна и Азербайджан подписаха споразумение за доставка на газ през България

Украйна подписа споразумение за доставка на газ от азербайджанската СОКАР през България. Същевременно размяната на удари между Москва и Киев продължава. Държавната енергийна компания на Украйна "Нафтогаз" подписа първото си споразумение с азербайджанската СОКАР за внос на природен газ по Трансбалканския газопровод, съобщи украинското..

публикувано на 28.07.25 в 10:58
река Струма

Кюстендил може да възстанови водохващането при Хайдушкия извор над река Струма

Обсъжда се възстановяването на водохващането при Хайдушкия извор над река Струма. Миналата седмица кв. Герена беше без вода близо 100 часа, както и други части на Кюстендил и няколко села. Към Общината е създаден ВиК съвет от трима специалисти, за да се реши проблема с нарушеното водоподаване за града и 70-те села в района, каза кметът инж.Огнян..

публикувано на 28.07.25 в 10:46
Акрополът на Линдос на остров Родос.

Протест срещу израелски туристи на остров Родос

Напрежение възникна на остров Родос заради протести срещу израелски туристи. Круизен кораб с израелски туристи се очаква да пристигне днес на пристанището на остров Родос. Местните жители се събират на протест. И заявиха, че не желаят израелски граждани да посещават Родос, докато не прекратят войната в Газа, където деца умират от глад...

публикувано на 28.07.25 в 10:43

ПСС: Туристите в планините да са особено внимателни заради пожарите

Заради пожарите туристите, избрали планините и планинските ни курорти, трябва да са особено внимателни в поведението си. Това съобщиха за БТА от Планинската спасителна служба на БЧК. Планинските спасители апелират да се следят препоръките на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" във връзка с бушуващите пожари...

публикувано на 28.07.25 в 10:32
Мирослав Рашков

Ще съдят за тероризъм подпалвачите на пожарите във Велико Търново и Сливен

За тероризъм ще съдят подпалвачите на пожарите във Велико Търново и Сливен. Това обясни гл. комисар Мирослав Рашков, и.ф. главен секретар на МВР. Задържани са двама мъже на 33 и 41 години, криминално проявени, които умишлено са запалили пожарите съответно във Велико Търново и Сливен. "В постоянна връзка съм с главния прокурор и в тази..

публикувано на 28.07.25 в 10:26

Експерти: Горският сектор се нуждае от бърза реорганизация и отделяне от МЗ

Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за пример като състояние на горите в Европа и в бъдеще  те ще изпълняват все повече публични функции, свързани с тежките климатични катаклизми, заяви доц. Христо Михайлов, ректор на Лесотехническия..

публикувано на 28.07.25 в 10:22