Това каза пред БНР писателят Захари Карабашлиев.
"Романът ми е за памет. Няма да кажа, че е военен роман. Вярвам, че е човешки", посочи писателят за новата си книга "Рана".
"Големите рани са за това, за да ни научат на нещо, за да оздравеем", смята той.
"Пропагандата е изключителна част от човешката политика от столетия насам. В последните години вече се превръща в мощно оръжие", коментира Карабашлиев в предаването "Неделя 150", като даде конкретни примери от периода, който описва в книгата.
34 години след Освобождението си българите са сред най-младите, най-бързо образоващи се нации в Европа, отбеляза авторът, който разглежда в романа си епохата от началото на миналия век и войните, които страната ни води, преследвайки националния си идеал.
"Идеалът за мен е отново просвещението. Това е отново на дневен ред. Този ЕС, който толкова искахме, вече е факт и го приемаме за даденост. Но сега, бивайки част от него, трябва отново да се надигнем – духовно, културно, в областта на знанията. Трябва просто да знаем себе си."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Пониженото ниво на река Дунав в последните седмици не оказва влияние на нормалната работа на АЕЦ "Козлодуй" и изпълнението на производствения график, съобщават от атомната централа. За надеждната експлоатация на блоковете в проекта на АЕЦ "Козлодуй" е включена собствена брегова помпена станция, оборудвана с 34 мощни помпи. Съоръжението е..
Със 120 гласа "за" - от ГЕРБ-СДС, ДПС-Ново начало, БСП и ИТН - 47 - "против" и 22-ма въздържали се парламентът одобри на първо четене промените в Закона за противодействие на корупцията, внесени от депутати от формациите, подкрепящи правителството. Проектите, внесени от ПП-ДБ и "Възраждане", бяха отхвърлени. Приетите предложения..
Общият стокооборот между България и Китай е близо 4 милиарда щатски долара. България изнася предимно суровини, а внася от Китай всякакви стоки и високотехнологични изделия, машини и апаратура. Една от икономически най-развитите китайски провинции е югозападната Юннан. За търговията, селското стопанство, културата и туризма в Юннан разказва..
Във влаковете до Бургас, Варна, Русе и обратно до София, където има от германските вагони втора ръка, в които климатиците не работят, ще се прикачва допълнителен вагон, на който прозорците се отварят. Това съобщи вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов. Освен това във всеки такъв влак ще пътува техник, който да ремонтира в движение..
Протестиращите срещу въвеждането на еврото умишлено целят провокации към полицията, за да изглеждат репресирани, смята министърът на вътрешните работи Даниел Митов. "Всеки има право да протестира, но протестът не означава вандалщина, протестът не означава чупене, трошене и особено посягане на полицай. Виждате, че полицията се въздържа от резки..
Средният резултат на седмокласниците на националното външно оценяване по БЕЛ и математика тази година е 55,91 точки от максимум 100, което е приблизително с точка повече от предходните две години. Пълни 100 точки са постигнали 16 седмокласници. Като цяло резултатите са съизмерими с миналогодишните, като се отчита повишение по български език и..
България цени важната роля на Оман за деескалацията на напрежението и постигането на стабилност и траен мир в региона на Близкия изток - това заяви държавният глава Румен Радев. Той удостои с Почетния знак на президента министъра на външните работи на Оман, който е на посещение у нас. Сайид Бадр бин Хамад Албусайди получи отличието в Гербовата зала..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи..
Минималното възнаграждение за лекар без специалност и за медицинска сестра да бъде 150 процента от средната заплата за страната - това предлагат в..