Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На прага на ски сезона в Банско и Боровец - цени почти без промяна и оптимизъм

Снимка: БГНЕС

Първият сняг, освен проблеми, създаде и очаквания в любителите на белите спортове. Планинските курорти се подготвят за началото на зимния сезон. Нагласите са около средата на месеца всички ски зони да отворят. Това зависи от количеството сняг, но най-вече от температурите, които ще помогнат за производството на изкуствен сняг и за добрата обработка на пистите.

В Боровец в момента тече сезонът на конгресния туризъм, провеждат се много фирмени събития, в разгара си са резервациите за коледните и новогодишните празници. Каква е готовността на ски зоната да посрещне любителите на белите спортове пред БНР обясни Мария Шейнова - маркетинг мениджър на фирмата концесионер.

"Ние сме напълно готови да стартираме. Приоритет са пистите. Добавиха се голям брой нови оръдия за технически сняг. Те са последно поколение и така скъсяваме времето, необходимо за заснежаване. Лифтовете и съоръженията да готови да бъдат отворени при подходящи условия.

Цените на картите и съоръженията вече са обявениУвеличението на лифт картите е минимално. Дори не покрива инфлацията през последната година. Предлагаме гъвкавост.

Планираме да открием сезона с цялата ски зона. Важно е да отворим при максимално добри условия. Все още не мога да се ангажирам с точна дата. Времето е твърде променливо". 

Благовеста Томова от Съюза на собствениците в Боровец също уверява че, хотелите са готови за сезона.

"Заредени сме с много оптимизъм за този сезон. Основание за това ни дава и ранно навалелият сняг. Очакваме традиционните пазари, които са много важни за нашия курорт – Великобритания и балканските държави, както и от българския пазар, разбира се.

Подготвили сме различни изненади за гостите, според категорията хотел. В нашия сме направили богата програма с детска анимация, ще има жива музика 6 дни в седмицата, йога програма и арт курсове. Всички хотели вече са обявили своята програма на сайтовете си. 

Цените почти навсякъде в Боровец са със запазени нива от миналата година, ако има увеличение – то  е съвсем минимално".

Официалното откриване на ски сезона в Банско е предвидено за 16 декември. Има вероятност ски зоната да отвори още през тези почивни дни, посочи Иван Обрейков от фирмата концесионер. Две нови модерни снегоутъпкващи машини са включени при обработването на пистите. 

"Започваме да работим в първия момент, когато имаме нужните температури. През изминалия уикенд оръдията във всички части на  ски зоната работеха на 100 %. Надяваме се да отворим  и по-рано от 16 декември, когато е официалното откриване.

Михаела Филева ще има концерт, предвидени са много игри и изненади за гостите при откриването на сезона.

Следим времето. Имаме готовност да започнем с най-ниските писти и постепенно заснежаваме и по-горните.

За момента все още нямаме обявени цени. Изчакваме обстановката и цените за вода и електричество. Продаваме промоционално сезонни карти до 15 декември. Те са най-изгодните.

Не мога да кажа дали ще има повишение, или намаление на цените. Всичко ще предвижда. Цените ще са ясни около 10 декември.

Системата за технологичен сняг беше подновена. Чакаме и натурален".

Хубаво е любителите на зимните спортове да имат планинска застраховка и протектори за глава и гръб, посъветва той. 

"Не отговаряме за хора, които са излезли извън маркираните ски писти. Имаме специални табели. Излизането извън маркировките е лична отговорност" 

Хотелите в Банско също са подготвени за сезона, увери Малин Бистрин от Съюза на туристическия бизнес в града. За 8 декември са направени много резервации:

"Целият туристически бранш е готов за предстоящия зимен сезон. Вече вали обилен сняг в Банско и очакваме един много добър сезон.

Цените са изключително балансираниИма за всеки джоб.

Повишението на годишна база е с не повече от 7-8 процента.

Традиционно за нас най-добрият пазар е българският. Стъпваме с реклама в балканските страни, на скандинавския пазар и в Централна Европа". 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Никозия отбеляза рекорд за най-студена южноевропейска столица

Интензивната вълна "Корал", обхванала Кипър, вече постави рекорди. Никозия стана най-студената столица в Южна Европа, доближавайки северноевропейски столици. С необичайна за страната честота Метеорологичната служба обяви за втора поредна нощ оранжев код за изключително ниски температури. До минус 10 градуса се очаква да падне живакът тази..

публикувано на 24.02.25 в 04:36

Кипър въвежда данък за депониране на отпадъците

Кипър ще въведе "данък депониране" за битови отпадъци с цел тяхното намаляване. При определяне на неговия размер и срокове за прилагане ще бъдат взети предвид резултатите от проведеното обществено обсъждане, което приключва днес, съобщиха от екоминистерството.   Новата такса ще се плаща от местните власти за количествата битови отпадъци от..

публикувано на 24.02.25 в 03:40
Фридрих Мерц

ХДС/ХСС печели изборите в Германия, но с по-слаб резултат от прогнозирания

Смяна на властта предстои в Германия – консервативният блок ХДС/ХСС очаквано спечели предсрочните парламентарни избори, но с по-слаб резултат в сравнение с предварителните проучвания. Все още не е ясно колко партии влизат в Бундестага, а от това зависят възможностите за съставяне на управляваща коалиция.  Според прогнозните резултати..

публикувано на 24.02.25 в 00:38
Президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Тръмп: Подобно на САЩ, народът на Германия се умори от липсата на здрав разум

След като се очертаха резултатите от вота за Бундестаг, п резидентът на САЩ Доналд Тръмп нарече победата на най-големия германски консервативен алианс "велик ден за Германия и за Съединените щати".  "Много подобно на Съединените щати, и хората в Германия се умориха от дневния ред без здрав разум, особено по въпросите на енергетиката и..

публикувано на 23.02.25 в 22:13
Снимката е илюстративна.

Георги Търлев от ПП-ДБ е новият кмет на пазарджишкото село Драгор

Георги Търлев от коалиция ПП-ДБ е новият кмет на пазарджишкото село Драгор, показва паралелното преброяване. Той печели със 100 гласа пред опонента си Асен Чавдаров от Земеделски народен съюз.  Изборният ден приключи без сигнали за нарушения, при избирателна активност от над 72 процента.  До извънредния вот се стигна след внезапната кончина на..

публикувано на 23.02.25 в 22:00
Външен изглед на болница

Състоянието на папа Франциск продължава да е критично

Пресслужбата на Ватикана обнови информацията за здравословното състояние на папа Франциск, което остава критично. Той е в болницата "Джемели" в Рим от 14 февруари, където му поставиха диагноза двустранна пневмония.  Папа Франциск е в болница заради полимикробна инфекция на дихателните пътища Състоянието на папа Франциск остава критично..

публикувано на 23.02.25 в 21:53
В спортната зала на Сандански пристигат първите секционни комисии с попълнените протоколи и изборните книжа.

Над 10 са жалбите и сигналите за нередности на вота за общински съветници в Сандански

Приключи изборният ден в Сандански, където хората гласуваха отново за общински съветници, след като изборите от редовния вот бяха касирани.  В Сандански днес се провеждат нови избори за общински съветници Финалната избирателна активност, отчетена от Общинската избирателна комисия е малко повече от 58 процента.  Над 10 са жалбите и..

публикувано на 23.02.25 в 21:22