Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гергана Мей в рубриката "Америка - илюзии и реалност"

2
Гергана Мей
Снимка: Личен архив

Берген е вторият по-големина  норвежки град, разположен на брега на Норвежко море. На една маса в кафене са момиче и двама мъже. Тя е американска студентка, единият от  мъжете е световно известен норвежец, а другият добре познат българин. Обединяващото между тях е литературата и името на българката Гергана Мей. За американската студентка това е преподавателката й Гергана Мей! За норвежкия писател и носител на Нобелова награда Юн Фоссе това е българската му преводачка Гергана Мей, а за българският режисьор Петър Стойчев това е българката, която прави възможна реализацията на идеята му да постави драма на норвежеца на български език. 

Мечтата на  бургазлийката Гергана Мей е Норвегия, но днес тя живее в Блумингтън - щата Индиана и е преподавател в щатския Университет. Все така  обожава литературата, все така е влюбена в българския фолклор, а освен, че обича да танцува, няма проблем и песен да изпее. Преследвайки своята мечта Норвегия, Гергана Мей, без да усети открива своето място в Америка.

"Исках да разгледам Америка, но никога не съм си и представяла, че ще дойда тук да уча и да живея. Дойдох тук заради моя тогавашен приятел, после съпруг. След много години и бивш съпруг. И двамата бяхме студенти на обменни начала в университета в Осло. Той беше американски студент. Когато се запознахме, се разбирахме прекрасно, беше много хубаво, но аз исках да се върна в България. 

Виждах се като преводач, като преподавател и в някаква роля на културен обмен между Скандинавските държави и България. Той пък се виждаше като преводач между норвежки, бразилски, португалски, английски…, разказа за рубриката  “Америка - илюзии и реалности” Гергана Мей.

Гергана Мей 

"Приятелят ми искаше да се върне да учи още в Бразилия, където беше учил. И щяхме да бъдем приятели само докато сме в Норвегия, но човешкото сърце действа по-друг начин и в последствие той дойде да ме изчака да завърша в България, а аз трябваше да дойда да го изчакам той да завърши в Щатите, и да видим след това вече какво ще правим. 

Но като пристигнах в Сиатъл, аз тръгнах по библиотеки и видях, че в Университета “Вашингтон” в Сиатъл има огромна скандинавска катедра, най-голямата и най-добрата в Щатите. Така се случи, че аз започнах да правя докторантура по скандинавистика в САЩ, сподели още за рубриката  “Америка - илюзии и реалности”.

Преподавателката и преводачката Гергана Мей разказва още за норвежките страсти, българския фолклор, за една американска любов и за усещането й за Америка и България.


Още по темата слушайте от интервюто на Елена Цанева с Гергана Мей в рубриката  “Америка - илюзии и реалности”.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна рецепта в селата до Павликени?

Съвременните домакини бързо приготвяме обяд и вечеря от ресторанта или от топлата витрина на близкия супермаркет.   Жените от павликенския край обаче пазят и предават да снахите, дъщерите и внучките си старите рецепти за характерни ястия от този край.  Какво е догалач, светлия, топалак чорба и как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна..

публикувано на 18.05.24 в 09:30

Ренесансова приказка за алпинизма

" Петрарка си отива, ден преди да навърши 70. Намират го на работната маса с глава, отпусната върху жизнеописанието на Цезар. Началото на неговия сонет 32. не е писан за този случай, но звучи твърде подходящо за него: Така е близо сетният ми час — ще сложи край на мойта скръб горчива. Отлита..

публикувано на 17.05.24 в 15:31
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Проф. Петър Делев за делата на Александър Велики, за апогея и разпадането на империята

През последните дни темата Северна Македония отново влезе в новините с претенциите на тази държава. Претенции към съседите си. И ако сега на дневен ред е краденото на нашата средновековна и нова история, допреди десетилетие, когато отново управляваше ВМРО-ДПМНЕ, на мода беше търсене на преки връзки с античното царство Македония на Филип Втори и..

публикувано на 17.05.24 в 13:46
Възстановеният военен мемориал ще се завърне в района, в който бе премахнат неговият предшественик - паметникът, посветен на 1300 години България

Бавното завръщане на Военния мемориал пред НДК

Много от хората, които дадоха страшно много енергия и сърце за възстановяването на този паметник, вече не са между живите , отбеляза в интервю за БНР Борис Станимиров, председател на Съюза на възпитаниците на военните на негово величество училища. Проектът е доста близък до това, което е представлявал паметникът. Изключително важно е София..

публикувано на 17.05.24 в 11:10

В родопско село правят кастинг за актьори. Наесен ще играят "Женско царство"

Родопското село Пчеларово обяви кастинг за актьори  любители . Те ще участват в театрална пиеса, чиято  премиера е планирана за есента. Идеята е на семейства, завърнали се неотдавна от Канада .  Шепата ентусиасти и доброволци искат да върнат славата на Пчеларово от времената, когато в него са живели 4000 души. Красимира Стоянова е..

публикувано на 16.05.24 в 10:04

"Към този момент е лека джунгла." Защо изоставиха крепост над Габрово?

Габровци алармират с тревога, че останките от историческата крепост "Градище" над града – предпочитано място за разходка на местните хора и гости на града, продължават да се рушат. На мястото на някогашното укрепено селище, културна ценност от местно значение , сега избуява висока растителност, а зидовете, поддали под напора на времето, са..

публикувано на 14.05.24 в 09:45

Екопътеката край Царевец крие любопитни истории

Ще се разходим по един атрактивен маршрут с живописна природа и любопитна история. Това е екопътеката до скалните рисунки в мездренското село Царевец. Графитите в пещерите във варовиковия венец край селото са множество надписи и изображения, издълбани върху камъка между 16 и 19 век. Те са интересно историческо свидетелство, което все още не е..

публикувано на 12.05.24 в 08:40