Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлиян Попов: Състоянието на околната среда в България се подобрява, макар и с бавни темпове

| Репортаж
Юлиян Попов
Снимка: Ани Петрова

Изпълнителната агенция по околна среда представи "Националния доклад за състоянието и опазването на околната среда през 2021 г.". Той има за цел да информира обществеността и държавните институции за състоянието и рисковете за околната среда.

Анализът обхваща основни екологични направления като качество на атмосферния въздух, изменение на климата, управление на водните ресурси, биологично разнообразие, отпадъци

"Докладът, който ние представяме тук, не се фокусира върху тази или миналата година. Това е доклад, който подготвяме всяка година за Европейската агенция по околна среда. Той обхваща всички сфери", съобщи министърът на околната среда и водите Юлиян Попов. 

И допълни: 

"Общото заключение може да бъде, че състоянието на околната среда се подобрява. Състоянието на въздуха се подобрява, на водите, на почвите. Това обаче не ни успокоява, защото не става достатъчно бързо. Трябва да се фокусираме върху по-задълбочени промени, които са насочени не просто към изпълнение на европейските изисквания, а към подобряване на средата значително над тях". 

Министър Попов даде и няколко конкретни примера за компонентите на околната среда, които трябва и могат да се подобрят:  

"Ние спечелихме делото срещу ЕК за състоянието на въздуха, но продължаваме да бъдем около границата. Можем да подобрим значително качеството му. Няма регулация за миризмите на европейско равнище, но ние имаме проблем с тях и трябва да ги премахнемПо отношение на водите общо взето сме в нормите, но състоянието на българските реки трябва значително да се подобри. Във всяка градска река аз искам да видя риби. Това са изисквания на хората, които искат по-качествен живот". 


Росалина Инджиева, директор на Изпълнителната агенция по околна среда, също отбеляза някои тенденции, които се наблюдават през 2021-ва година.

25 пункта не се превишени нормите".

Основен източник на замърсяване с фини прахови частици е битовото горене и транспорта, но тенденцията за 2021 и 2022 е към намаляване на замърсяването с ФПЧ.

"Друга тенденция е намаляването на общите емисии на парникови газове в атмосферата". 

По отношение на отпадъците - количеството на образуваните отпадъци през 2021 г., намалява с около 25% спрямо 2010-а. Запазва се тенденцията към увеличаване на рециклирането на битови отпадъци, посочи Росалина Инджиева.  

Значително се повишава използването на биогорива в транспорта. 

"България върви в една правилна посока по изпълнение на глобалните климатични политики". 

Росалина Инджиева не даде конкретни препоръки, но заяви, че Агенцията постоянно увеличава технологичния и административен капацитет, както и обхвата на акредитация с цел предоставяне на достатъчно качествени данни. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Полицаи и линейки близо до мястото на стрелбата в Йоребро -  4 февруари 2025 г.

Няколко души са убити при стрелбата в образователен център в шведския град Йоребро

Няколко души са били убити в Швеция при нападение в образователен център за възрастни, съобщи полицията. Смята се, че извършителят е сред ранените, каза говорител на полицията. Стрелба в шведско училище, има ранени Органите на реда добавиха, че не изключват възможността да има и други заподозрени, предаде АФП.  "Един от ранените е човек, за..

публикувано на 04.02.25 в 19:08
Остров Санторини, Гърция, 4 февруари 2025 г.

Подводни сеизмографи ще следят вулкана Колумбо край Санторини, където трусовете продължават

Около 9000 души са напуснали гръцкия остров Санторини по въздух и вода, след продължаващите дни наред земетресения в района. Този следобед беше регистриран и най-силният досега трус от 5 по Рихтер.  Множество хора се опитват да напуснат Санторини Санторини продължава да се тресе: За ден 6 хил. гърци и туристи са го напуснали  Сънародникът..

публикувано на 04.02.25 в 18:49
Президентът Румен Радев и председателката на Народното събрание Наталия Киселова (в средата) взеха участие в дискусията

Президентът: Без осветляване на казусите с Нотариуса и Петьо Еврото не може да има съдебна реформа

Президентът Румен Радев призова съдебната система да бъде освободена от политически и олигархични влияния и обяви, че без да се осветлят казусите с Нотариуса и "Осемте джуджета“ не може да има съдебна реформа. Държавният глава и председателят на Народното събрание Наталия Киселова участваха в дискусия на тема "Оттук накъде със съдебната власт?“,..

публикувано на 04.02.25 в 18:31
Георги Куртев

Георги Куртев: От 4-ти февруари 1997 г. България тръгна по нов цивилизационен път

"От 4-ти февруари 1997 г. България тръгна по един наистина нов цивилизационен път към приобщаване с Европа . Всички си спомняме за 10-и ноември 89-а, а като че ли 4-ти февруари 97-ма остава по-назад. А всъщност 4-ти февруари е истинската повратна точка на пътя на страната ни. ... Тогава спечели България, не спечели нито един от политиците , а..

публикувано на 04.02.25 в 18:06

Съдът отказа да заличи Делян Пеевски като член на ДПС и като председател на партията

Съдът отказа да впише промените в ръководството на Движението за права и свободи, свързани с изключването от партията на Делян Пеевски и още седем души от фракцията около него. Искането за заличаването на Пеевски като председател на ДПС и член на ръководните органи на партията беше по искане на другия председател на Движението Джевдет Чакъров...

публикувано на 04.02.25 в 18:00

Д-р Надежда Михайлова: Апетитна е Гренландия - топенето на ледовете откри много ресурси

Топенето на ледовете край Гренландия е необратим процес и в момента 30 млн. т лед се топят на час. Това е причината и в Гренландия да се откриват много ресурси, залежи на минерали, скъпоценни и полускъпоценни камъни. И това прави Гренландия апетитна, каза гл. ас. д-р Надежда Михайлова, преподавател по скандинавистика, в интервю пред БНР...

публикувано на 04.02.25 в 18:00

Майката от Вакарел, обвинена в убийството на децата си, остава в ареста

Софийският окръжен съд остави за постоянно в ареста ареста майката, обвинена за смъртта на двете си деца във Вакарел. 32-годишната Ксения Плачова беше доведена в Съдебната палата, окована с белезници. Тя изслуша мълчаливо обвинението и защитата и  поиска от съда "справедлива мярка". Жената  ще бъде настанена за изследване в психиатрично заведение...

публикувано на 04.02.25 в 17:51