Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Деница Косева - едно от златните момичета на България преди 20 години

5
Деница Косева
Снимка: Личен архив

Тя е една от българите разпилени по света. Шампионка и медалистка, стояла на стълбичката на победителките, щастлива и горда, че се състезава за България. Преди обикаля света, посрещат я и нея и съотборничките й с почести. Сега също тъй обикаля света, но…светът вече не я познава, а България май отдавна не се интересува от бившите си шампиони. 

Деница Косева е гост в епизод в рубриката „Америка – илюзии и реалности" - едно от златните момичета на българската художествена гимнастика, която от 20 години живее и работи в Америка.

След Ветровития град сега си е избрала Маями и казва, че това е нейното място. Радва се на слънцето и на температура от +26 градуса , докато в Чикаго е - 26 градуса.

Някои със сигурност ще си спомнят името й, други не, но  през 1990 г. в Брюксел, с ансамбъла Деница Косева вписва името си като едната от носителките на  Световната купа по художествена гимнастика. На следващата година са със сребро на Световното първенство в Атина, а преди това 2 пъти шампионки на Европа. Не е индивидуална състезателка, но има своята ярка индивидуалност, като излъчване и като личност.

70-годишнина на КХГ "Левски" събра отново част от "златните момичета" на Нешка Робева

Приключва състезателната си дейност в началото на т.н. демократични промени, когато отвсякъде ни убеждаваха, че трябва да сме граждани не на Родината си, а граждани на света. И ние тръгнахме. И Деница Косева тръгва. Най-напред към Южна Африка да популяризира своя спорт, после треньорка в Испания, в Норвегия, а от 20 години  е в  Америка.

20 години вече си в Америка. Какво ти даде тази страна на неограничените възможности?

„Даде ми да разбера, че няма нищо лесно. Научи ме да работя още повече и всъщност да разбера, че американската мечта е една илюзия.“

Интересуват ли се американците от художествена гимнастика или просто ние си говорим така как сме покорили света и навсякъде ни посрещат с отворени обятия?

„Преди 20 години американската гимнастика, никой не знаеше какво е. Беше интересно като кажеш, че си треньор по художествена гимнастика и те питат, коя беше твоята дисциплина, греда или земя?…. Трябваше да им се обяснява - не това с лентата. След 20 години, когато ме попитат какво правя и аз кажа, че съм треньорка те вече знаят.

Точно може би аз като дойдох нещата почнаха да се развиват, стана много популярна, много рускоговорящи дойдоха, българки също, отвориха се много клубове. Конкуренцията стана много голяма. Постигнахме доста неща в американската гимнастика, но мисля, че достигнахме и лимита си. Няма база. Всичко е на частна основа. Спорта трябва да бъде подпомаган и субсидиран от държавата.“

Кое пречи художествената гимнастика да бъде толкова популярна, колкото е в Европа или Азия например?

„Спортната гимнастика е в университетите. Добрите спортисти тук получават стипендии от Университетите и могат да завършат почти безплатно и това е голям стимул.

Художествената гимнастика не е един от спортовете, който е във висшите училища. Затова повечето гимнастички се отказват между 13 и 15 години, разказа в "Закуска на тревата" Деница Косева.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30