"Този архив е нужен, тъй като с течение на времето се забравя това, което се случи. Този архив е различен от написаните научни изследвания. Той визуално може да покаже какво се е случило", разказа пред БНР проф. Зейнеп Зафер, преподавател по литературна история в университета в Анкара, знаково име за съпротивата на българските мюсюлмани от времето на вълните на възродителния процес, проведен от бившия комунистически режим. Проф. Зафер работи по проекта съвместно с Диана Иванова, журналист и изследовател с интерес по теми, вързани с паметта.
Инициаторите на проекта апелират хората да отворят личните си архиви, за да споделят преживяното.
"В последните години в България все повече хората започват да се страхуват. Вместо да вървим напред, по отношение на демокрацията се връщаме назад. Има хора, които са готови да предоставят личните си, семейни албуми, фотографии, които са направили минути преди да се разделят с родното си място, роднини и съседи и първите минути след преминаването на границата", подчерта проф. Зейнеп Зафер. Тя сподели истории от борбата за правата на мюсюлманите в България преди 1989 г.
След издаването на антологията "Когато ми отнеха името" ДАНС е провела разследване, посочи проф. Зафер.
"Дори днес, с този проект съществуват рискове. В България има много крайно националистически кръгове, които могат да попречат, да се опитат да ни уплашат", смята тя.
"Не съжаляваме. Само ни е много мъчно. Съжаляваме, че днес не виждаме тази демокрация, за каквато сме си мечтали", коментира проф. Зейнеп Зафер, запитана за цената на съпротивата.
"Ситуацията в България е такава, защото след 10 ноември опозицията не беше така силна, не можа да се пребори със силната Държавна сигурност, която внедри свои хора във всички партии. Почти всички партии бяха създадени от комунисти, от хора на ДС и те дирижираха всичко в политиката."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..
Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева . Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма. За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..
„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..
Незрящо семейство отглежда двете си малки деца в бивше работническо общежитие в столичния квартал Люлин. Бена и Богомил се грижат за 4-годишната Лора и бебето Габи върху площ от 30 квадратни метра и от няколко години чакат предложение за общинско жилище. Справят се сами с пазаруване, готвене, чистене, както и с разходките на..
За войната между Израел и Хамас, започнала в приграничните кибуци на еврейската държава и продължаваща и до днес е писало много и от различни гледни точки. Днес разказваме обаче за приключенията на на две кученца по време на война и щастливата развръзка . Мийя Лимберг, ученичка в музикалното училище, нейното кученце Белла..
България излиза от една зона на комфорт , изказа мнение пред БНР Богдан Паташев, бивш посланик на България във Ватикана в периода 2019 - 2023 г...
"Синя София" ще предложи на сесията на СОС на 24-и април, четвъртък, обединение около дясно управление на столицата. Това каза пред БНР Иван Сотиров,..
" Папа Франциск беше изключително светла личност, прекрасен човек. Интересуваше се от всичко, свързано с нашата страна и народ. Проявяваше жив интерес "...