Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представят книгата "Бившите хора на концлагерна България"

Мартин Иванов: Няма директна линия, която води от 9 септември към ДС

За кървавите погроми и лагерите знаем повече. За ежедневната репресия - много малко, смята авторът на изследването

| Интервю
Мартин Иванов
Снимка: Ирина Недева

Изследването "Бившите хора на концлагерна България" ще бъде представено в сряда от 17.30 ч. в Огледалната зала на Софийския университет.

Много са епитетите, които използват Държавна сигурност и комунистическата държава. За да има по-голяма яснота с какво ще се занимава книгата, се придържам именно към този термин, поясни пред БНР историкът Мартин Иванов, който е автор на книгата.

Цифрите са изключително условни. ДС прави собствени оценки. Очевидно това е яма, в която властта хвърля всеки, за когото има най-малкото подозрение, че може да представлява конкуренция, коментира авторът, като уточнява, че става дума за близо половин милион души.

Като че ли за конкретните репресии, за кървавите погроми знаем малко повече, за лагерите. Но за ежедневната репресия знаем много малко, отбеляза Мартин Иванов в предаването "Хоризонт до обед".

Тази половина от ежедневието на определените за "бивши хора" за него е била по-интересната част. По думите му, битовият, патриархалният елемент е много силен в нашите балкански шарении и това също се отразява върху съдбите на пострадалите.

Има поредица от акции - това "правосъдие" продължава поне до края на 50-те години. Трудно може да се каже, че репресията отшумява и вълната ѝ се прибира преди началото на 60-те години. Тези хора и след това продължават да живеят в много враждебна обстановка, коментира авторът на "Бившите хора на концлагерна България".

За разлика от книгата на Вили Лилков и Христо Христов тази книга се стреми да запази разказите на хората, за да прекрачат в основния ни национален разказ, обясни Иванов. Според него тези разкази описват опитите на засегнатите да се впишат.

"Огромното мнозинство се оттегля в двойствен живот на апатия, привидно съобразяване с догмите на режима. (…) Различните житейски стратегии не са еднотипни. Зависи много от конкретните житейски ситуации, пред които съдбата те изправи. Не съм склонен да соча с пръст тези хора."

Авторът разграничи физическите, икономическите репресии и различните форми на дискриминация.

Биографичните писти не са еднопосочни. Няма директна линия, която води от 9 септември към ДС. Затова книгата е опит да се опитаме да се отърсим от фалшивата гледна точка за агентите като злодеи, защото истинските злодеи са "тези, които ги принудиха", каза още Мартин Иванов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

Снимки: Ирина Недева

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30