„Тук поне има мъже по улиците“, казва в неформален разговор жителка на Киев. Синът й е на 22 години и още от 2019 година е студент в чужбина. По думите й извън столицата на Украйна е рядкост да се види мъж в мобилизационна възраст, а новият закон е тема номер едно сред обществото. Докато вървим заедно по улиците на Киев, често се натъкваме на плакати с призив за доброволно включване към въоръжените сили на Украйна за защита срещу руската военна агресия. Разминаваме се и с мъже във военни униформи. Питам я дали е вярно, че са връчвани призовки на мъже, които са във фитнеса и в магазина или това е просто дезинформация, защото – където има страх, дезинформацията има плодородна почва. „Има нещо такова, не е дезинформация“, отговори тя. Конкретен пример обаче не успя да даде. „Просто сплашват“, е друг отговор, който получавам неформално от разговор в мъж извън мобилизационна възраст. Според него никой няма да бъде изведен от фитнеса, за да бъде пратен на фронта. „Ние не сме като руснаците“, добавя той с нескрито раздразнение от въпроса ми.
„Не останаха мъже“, отново в неформален разговор ми казва друга жена, родом от малко населено място в югоизточна Украйна. Твърди, че от нейното родно село и селата в околностите вече има загинали на фронта войници. Така обаче и не изясни дали те доброволно са се присъединили към армията или са били призовани.
Законът и (де)мобилизацията
Окончателните текстове на новия закон за мобилизацията още не са гласувани, а въпросителните около тях са много. „Те са противоконституционни“, твърди мъж на средна възраст. „Но, това е нашата родина, трябва да я защитаваме“, минути по-рано каза възрастна дама, която предпочете да говори на руски език. За разликата от по-малките населени места в Киев предпочитаният език е украински. И с двамата говоря с помощта на фиксър (бел. ред. - местен жител (обикновено журналист), който може да превежда и да помогне на чуждестранния журналист да се ориентира в страна, която не познава).
Информационната кампания тепърва започва с плакати, съобщения в класическите и в социалните медии. „Не трябва да раздават листовки на хората, достатъчно е да поставят информация на видни места в града“, коментира в неформален разговор политически анализатор. Според него хората биха се изплашили, ако получат листовка, но със сигурност биха се спрели пред постер с информация. От началото на краткия ми престой в Киев не съм срещала човек, който раздава листовки.
"Законът закъсня. Две години сме в пълномащабна война“, допълва същият коментатор и обръща внимание, че освен новите правила за мобилизация трябва да е ясен и процесът по демобилизация. Той също трябва да е доброволен. Има военнослужещи с много тежки наранявания като ампутации, които избират да се върнат на фронта. Други – било поради физическа невъзможност или умора, искат да се върнат у дома. Трябва да знаят при какви условия могат да го направят и какво ще последва, коментира още той.
Война на авторитети
Мобилизацията е една от темите, по които не намериха консенсус президентът на Украйна Володимир Зеленски и вече бившият главнокомандващ Валерий Залужни. Той е легендарният генерал – защитник на Украйна, с невероятно висок рейтинг според социологическите проучвания. „Зеленски е президентът и има право да замени главнокомандващият на въоръжените сили“ – отговорът е официален в рамките на две интервюта и го дават пенсиониран военен експерт с НАТО-вски опит и политически анализатор. За тях е проблемен политическият елемент. Според пенсионирания военен „скандалът“ и „политическият шум“ не са присъщи за армията, особено в състояние на гореща война. По думите на политическия анализатор това е елемент от много по-сложен въпрос. „Предстои да видим какво ще направи новият главнокомандващ Олександър Сирски“, е отговорът, който получавам не само от двамата, но и от хората на улицата. Всички признават безспорната роля на генерал Залужни за удържането на руските войски и успешните контраофанзиви от есента на 2022-ра, но мненията за отговорността за неуспешната контраофанзива от миналото лято се различават.
Общото становище е, че нещо трябва да се промени. Войната продължава вече близо две години и въпросът: „Какво предстои?“ е най-страшният. Отговор няма, но решителност и воля има – "Ще продължим да се борим!“.
Репортаж на Марта Младенова в предаването ''Нещо повече'' можете да чуете от звуковия файл.
Снимки: Марта МладеноваИма още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..
Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..
Мачът да не е терен на война, а място, където можеш да заведеш детето си – този мотив обединява организаторите на кампанията "На мач с маргаритка". Акцията ще се състои в рамките на четири дни – от 11 до 14 април и ще покрие 8 мача с участието на 16 отбора. Това е 29-и кръг, предпоследен за професионалната ни футболна лига...
В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците. Сега налице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт . Авиокомпаниите редовно..
Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и..
Министерството на образованието и науката ще предложи изучаването на религия в задължителния учебен план, като се акцентира върху изучаването на..