Гордост, тъга, смирение, благодарност – това са думите на признателност на всички, носещи Левски в сърцето си, които идват в подбалканския град, за да почетат делото му и се преклонят пред паметта му.
"Левски е символ на свободата – на тази свобода, която в момента е толкова крехка за целия свят. Това е символът на България."
"Винаги го свързвам с храброст, чест и святото дело, борбата му за прекрасни, достойни цели, довели до свободата на България."
"Идваме за трета година, защото сме с три деца и всяка година някой учи за Левски в градината или в училище. Много се вълнуват по повод тази годишнина. Идваме децата да поднесат цветя и да се запознаят отблизо с националния герой на цяла България."
"Левски е еманация на епохата. Нямал е късмет, нямал е дори подкрепата, не е дочакал тази свобода. Въпреки че днешната дата е тъжна, тя го превръща в герой. Делото му е достойно за преклонение. Нашите управници го поставят зад себе си, зад собствените си бюра. Може би по-редно е да бъде пред лицето им, за да може като решат да правят неблагоугодно дело, да го погледнат в очите."
Да знаят децата на България повече за делото на Апостола, за идеите му и за това как с вяра и упоритост ги отстоява – на тази образователна дейност се е посветил Стефан Караиванов. Той е родственик на Васил Левски по линия на първия братовчед на Дякона - Васил Караиванов, а книгата по неговите спомени преиздава вече няколко пъти. Семейството му живее в Караивановата къща, намираща се в Старо Карлово. Оказва се, че тя продължава да крие още ценни документи и вещи от времето на Левски. От няколко дни те са изложени в Историческия музей.
"Оказа се, че нашата къща е извор на интересни документи и факти. Тъй като тя е стара къща, 156 години стават вече, е пълна с разни скривалища, долапи. От тези долапи постоянно нещо изскача, намираме артефакти от онова време. Скоро попаднахме на много ценен архив, който е доста пълен. Много документи за тези четници, поборници, имена, награди, медали. Продължаваме да го четем, да се разчете този архив", разказва Стефан Караиванов. В къщата имало и много оръжия, иззети след 9 септември 1944 г. За една от пушките се предполагало, че най-вероятно е принадлежала на Левски, тъй като само тя била с два седефа на приклада.
Караиванов акцентира върху един от документите, който удостоверява, че със знамето на карловката Мария Ганева се вдига Априлското въстание.
"Райна Княгиня все още не е била готова със своето знаме. Първата пушка гръмва със знамето на Мария Ганева. След това знамето на Райна Княгиня се включва във въстанието."
Срещите ми с ученици от цялата страна, пред които представям книгата "Васил Левски по спомените на Васил Караиванов" са много вълнуващи и ще продължа да го правя, уверява родственикът на Апостола.
"Аз съм го приел като мисия вече в моя живот – да запазя и да предавам истината за Левски."
И на митинга поклонение днес пред паметника на Васил Левски се очаква да присъстват стотици българи от цялата страна. Преди това в църквата "Света Богородица" ще бъдат отслужени архиерейска света литургия и панихида в памет на Апостола.
Снимки: Кремена Данева
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..