Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Родственик на Левски: Моята мисия е да запазя и да предавам истината за Апостола

| Репортаж
Снимка: Кремена Данева

Карлово отдава почит към живота и делото на Апостола на свободата. 151-вата годишнина от гибелта на Васил Левски ще бъде отбелязана с митинг–поклонение на едноименния площад. Традиционната възпоменателна церемония се състоя снощи, а през целия ден стотици хора от цялата страна поднасяха цветя пред паметника на Левски, вървяха по улиците, които носят духа на неговото време, посещаваха родния му дом, както и Историческия музей, в който е представена изложба с документи от архива на Васил Караиванов, първи братовчед на Левски.

Гордост, тъга, смирение, благодарност – това са думите на признателност на всички, носещи Левски в сърцето си, които идват в подбалканския град, за да почетат делото му и се преклонят пред паметта му. 

"Левски е символ на свободата – на тази свобода, която в момента е толкова крехка за целия свят. Това е символът на България."

"Винаги го свързвам с храброст, чест и святото дело, борбата му за прекрасни, достойни цели, довели до свободата на България."

"Идваме за трета година, защото сме с три деца и всяка година някой учи за Левски в градината или в училище. Много се вълнуват по повод тази годишнина. Идваме децата да поднесат цветя и да се запознаят отблизо с националния герой на цяла България."

"Левски е еманация на епохата. Нямал е късмет, нямал е дори подкрепата, не е дочакал тази свобода. Въпреки че днешната дата е тъжна, тя го превръща в герой. Делото му е достойно за преклонение. Нашите управници го поставят зад себе си, зад собствените си бюра. Може би по-редно е да бъде пред лицето им, за да може като решат да правят неблагоугодно дело, да го погледнат в очите."

Стефан Караиванов

Да знаят децата на България повече за делото на Апостола, за идеите му и за това как с вяра и упоритост ги отстоява – на тази образователна дейност се е посветил Стефан Караиванов. Той е родственик на Васил Левски по линия на първия братовчед на Дякона - Васил Караиванов, а книгата по неговите спомени преиздава вече няколко пъти. Семейството му живее в Караивановата къща, намираща се в Старо Карлово. Оказва се, че тя продължава да крие още ценни документи и вещи от времето на Левски. От няколко дни те са изложени в Историческия музей.

"Оказа се, че нашата къща е извор на интересни документи и факти. Тъй като тя е стара къща, 156 години стават вече, е пълна с разни скривалища, долапи. От тези долапи постоянно нещо изскача, намираме артефакти от онова време. Скоро попаднахме на много ценен архив, който е доста пълен. Много документи за тези четници, поборници, имена, награди, медали. Продължаваме да го четем, да се разчете този архив", разказва Стефан Караиванов. В къщата имало и много оръжия, иззети след 9 септември 1944 г. За една от пушките се предполагало, че най-вероятно е принадлежала на Левски, тъй като само тя била с два седефа на приклада.

Караиванов акцентира върху един от документите, който удостоверява, че със знамето на карловката Мария Ганева се вдига Априлското въстание.

"Райна Княгиня все още не е била готова със своето знаме. Първата пушка гръмва със знамето на Мария Ганева. След това знамето на Райна Княгиня се включва във въстанието."

Срещите ми с ученици от цялата страна, пред които представям книгата "Васил Левски по спомените на Васил Караиванов" са много вълнуващи и ще продължа да го правя, уверява родственикът на Апостола.

"Аз съм го приел като мисия вече в моя живот – да запазя и да предавам истината за Левски."

И на митинга поклонение днес пред паметника на Васил Левски се очаква да присъстват стотици българи от цялата страна.  Преди това в църквата "Света Богородица" ще бъдат отслужени архиерейска света литургия и панихида в памет на Апостола. 

Снимки: Кремена Данева

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ренесансова приказка за алпинизма

" Петрарка си отива, ден преди да навърши 70. Намират го на работната маса с глава, отпусната върху жизнеописанието на Цезар. Началото на неговия сонет 32. не е писан за този случай, но звучи твърде подходящо за него: Така е близо сетният ми час — ще сложи край на мойта скръб горчива. Отлита..

публикувано на 17.05.24 в 15:31
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Проф. Петър Делев за делата на Александър Велики, за апогея и разпадането на империята

През последните дни темата Северна Македония отново влезе в новините с претенциите на тази държава. Претенции към съседите си. И ако сега на дневен ред е краденото на нашата средновековна и нова история, допреди десетилетие, когато отново управляваше ВМРО-ДПМНЕ, на мода беше търсене на преки връзки с античното царство Македония на Филип Втори и..

публикувано на 17.05.24 в 13:46
Възстановеният военен мемориал ще се завърне в района, в който бе премахнат неговият предшественик - паметникът, посветен на 1300 години България

Бавното завръщане на Военния мемориал пред НДК

Много от хората, които дадоха страшно много енергия и сърце за възстановяването на този паметник, вече не са между живите , отбеляза в интервю за БНР Борис Станимиров, председател на Съюза на възпитаниците на военните на негово величество училища. Проектът е доста близък до това, което е представлявал паметникът. Изключително важно е София..

публикувано на 17.05.24 в 11:10

В родопско село правят кастинг за актьори. Наесен ще играят "Женско царство"

Родопското село Пчеларово обяви кастинг за актьори  любители . Те ще участват в театрална пиеса, чиято  премиера е планирана за есента. Идеята е на семейства, завърнали се неотдавна от Канада .  Шепата ентусиасти и доброволци искат да върнат славата на Пчеларово от времената, когато в него са живели 4000 души. Красимира Стоянова е..

публикувано на 16.05.24 в 10:04

"Към този момент е лека джунгла." Защо изоставиха крепост над Габрово?

Габровци алармират с тревога, че останките от историческата крепост "Градище" над града – предпочитано място за разходка на местните хора и гости на града, продължават да се рушат. На мястото на някогашното укрепено селище, културна ценност от местно значение , сега избуява висока растителност, а зидовете, поддали под напора на времето, са..

публикувано на 14.05.24 в 09:45

Екопътеката край Царевец крие любопитни истории

Ще се разходим по един атрактивен маршрут с живописна природа и любопитна история. Това е екопътеката до скалните рисунки в мездренското село Царевец. Графитите в пещерите във варовиковия венец край селото са множество надписи и изображения, издълбани върху камъка между 16 и 19 век. Те са интересно историческо свидетелство, което все още не е..

публикувано на 12.05.24 в 08:40

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи. Според преданията, девойката е водила съпротивата на местните хора при завладяването на планината от османските турци и от кръвта й са израснали красивите пролетни цветя. Момичето е описвано с дълга руса коса и бяла роба, което води бял кон или държи меч. И до днес..

публикувано на 12.05.24 в 05:30