Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Атанас Радев: ПП-ДБ са в режим на обяснение, защото точно те не искаха споразумение с ГЕРБ

| Интервю
Атанас Радев
Снимка: Ани Петрова

ПП-ДБ са в режим на обяснение, защото точно те не искаха споразумение с ГЕРБ.

Това каза пред БНР политологът Атанас Радев и добави, че най-логичният подход е приемане на меморандум между партиите в управлението.

"Това, което е предложено в меморандума на ПП-ДБ, продължаване на реформите в областта на ефективното управление и борба с корупцията, са всъщност елементите на едно такова коалиционно управление, какви приоритети има това мнозинство", уточни той.

По думите на политолога ситуацията в момента е патова, защото отношенията между ГЕРБ и ПП-ДБ "са интересни, доколкото не могат да обяснят във вътрешнополитически контекст защо се събраха на политическия терен и защо си сътрудничат:

"Това е големият въпрос, на който те трябва да отговоря и който куца при ПП-ДБ. Отговорите ги получаваме по-скоро или от ДПС, или от ГЕРБ".  

Според него разговорът, който тече между партиите в управлението, е "предоговаряне на позициите, които имат в правителството, защото на пръв поглед е изваден постът на външния министър, но остава големият въпрос кои ще бъдат останалите министри и как ще бъдат избрани".

 Атанас Радев изказа мнение, че е нормално да има напрежение между ГЕРБ и ПП-ДБ, защото не са договорени ключови министерства и не са договорени механизмите на коалиционното вземане на решение:

"Един от проблемите на управляващите е по какъв начин се вземат решенията, за да бъдат назначени конкретни хора". 

Интервюто на Георги Марков с Атанас Радев в предаването ''Нещо повече'' можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Градски лагери и културни мероприятия за деца и ученици в Израел

Военните сблъсъци между Израел и Иран приключиха. Доста по-малко от друга година са предлаганите екскурзии и почивки в чужбина. Но ученическата ваканция никой не е отменял и от началото на юли повече от два милиона деца приключиха учебната година. Проблем за родителите им е, че трябва да осмислят лятото им и са длъжни да се погрижат за сигурността..

публикувано на 12.07.25 в 09:00

Новият игумен на Троянския манастир ще бъде въдворен в служение

В Троянския манастир днес ще бъде въдворен в служение новия игумен на светата обител Драговитийския епископ Василий. С тържествена света литургия ще бъде отбелязан и празникът на чудотворната икона на света Богородица Троеручица, която се пази там от началото на 17 век. Тържествената света литургия за празника на чудотворната икона на света..

публикувано на 12.07.25 в 08:53

Тръмп и първата дама посетиха най-пострадалия от наводнението район на Тексас

Американският президент Доналд Тръмп и първата дама Мелания Тръмп посетиха най-пострадалия от опустошителното наводнениe район на щата Тексас. Още от кореспондента ни в САЩ – Светослав Козловски: Президентът Тръмп пристигна в Сан Антонио в петък по обяд местно време, а във фокуса на визитата му беше Кер - най-пострадалия по време на..

публикувано на 12.07.25 в 08:40

Русия е изстреляла срещу Украйна около 130 дрона-камикадзе от 6 места

Русия атакува отново тази нощ Украйна с дронове и ракети. Експлозии се чуха в много градове. Междувременно агенция ТАСС съобщи, че Украйна ще получи от Германия оръжейни системи с далечен обсег на действие до края на юли.  Русия е изстреляла срещу Украйна около 130 дрона-камикадзе от шест места. Изстреляни са и крилати ракети в района на..

публикувано на 12.07.25 в 08:15

От днес: По-високи изисквания при обучението и изпитите за шофьорска книжка

От днес влизат в сила по-високи изисквания при обучението и изпитите за шофьорска книжка.  Всички автошколи трябва задължително да използват GPS приложение, през което ще може да се проследи целия процес. Дамян Войновски, бивш изпълнителен директор на Автомобилната администрация обясни: "Всеки курсист може да влезе в профила си в..

публикувано на 12.07.25 в 08:03

За 3 години само 33-ма студенти са поискали за стажуват, а в замяна държавата да плати обучението им

За период от 3 години само 33-ма студенти са пожелали да стажуват при работодател, в замяна на това държавата да поеме разходите за обучението им в специалности с недостиг на кадри. Данните са предоставени на БНР от Министерството на образованието и науката.  За предстоящата учебна година са предложени близо две хиляди места при повече от 130..

публикувано на 12.07.25 в 07:51

Проучване: 2/3 от фирмите вече отговарят на изискванията за работа с еврото

Анкета, проведена сред бизнеса, показва, че две трети от фирмите вече отговарят на изискванията за работа с еврото. Технически настройки на софтуера и касовите апарати предстоят в търговията на дребно и услугите, каза пред БНР Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал.  От бизнеса предупредиха гражданите да не бързат с обмяната на..

публикувано на 12.07.25 в 07:43