Това казва в интервю за БНР Петър Попчев, който оглавява Фондация Net Zero на Международната климатична мрежа. Попчев е бивш посланик със специални поръчения по енергийната сигурност към МВнР.
"Дори една етажна собственост може да бъде гражданска енергийна общност. Особеното е, че всички членове – граждани, самата община, малки предприятия, пряко управляват тази общност, те са собственици на това начинание. Това е в посока на превръщане на гражданите в свободни и независими стопани на производството, съхранението и продажбата на електроенергия от собствени малки, най-често соларни панели", коментира експертът в предаването "Хоризонт до обед".
До 1 януари 2026 г., когато пазарът на електроенергия за битовите потребители ще бъде напълно либерализиран, имаме почти 2 години, в които гражданите трябва да получат цялата юридическа свобода и нормативни напътствия, за да решат дали да станат управители на свое собствено производство, потребление и съхранение на електрическа енергия от ВЕИ, пояснява Попчев.
Предстои да видим подзаконовите нормативни актове в интерпретация на това законодателство, отбелязва Попчев. Фондацията започва серия от виртуални граждански дебати, за да се осветли цялата материя малко по малко. Първият от тях ще се проведе днес. И в момента у нас има граждански енергийни общности, но те нямат улесненията и охолството да разчитат на стабилно законодателство, за да сигурни за своята инвестиция и възвръщаемост, което е щекотливият момент, изтъква той.
Вероятната инвестиция в подобна гражданска енергийна общност варира между 3000 и 5000 лева, уточнява експертът.
"Не всяко домакинство има свободни тези пари или пък е готово да ги даде, ако не е уверено, че до 8-10 години тази инвестиция ще се изплати, а може би ще има и някакъв умерен дивидент. Този въпрос не е решен докрай в нашето законодателство."
Общностните ползи са екологични, икономически и социални. Следва отделната материална финансова полза за съответното домакинство, подчертава експертът.
"Гражданинът ще се заинтересува от участие, ако има ясен бизнес план – той инвестира еди каква си сума и тъй като соларните панели служат 25-30 години, на практика потреблението на съответното домакинство, както и негови взаимодействия с други участници в енергийната общност и доставчика на електроенергия ще се превърнат, малко или повече, в една константа. Участник в гражданска енергийна общност може да разчита, че неговият разход за домакинството ще бъде по-нисък от това, което пазарът предлага като цена. Тази константа ще му позволи на него планирането на семейния бюджет да бъде сигурно."
В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..
Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..
29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..