Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Профилът на следващия главен прокурор трябва да е пълно отрицание на всичко, което имахме дотук"

Явор Божанков: ГЕРБ могат да запишат и ДПС, за да са ясни позициите за управлението след ротацията

ПП-ДБ искат освобождаване на депутати от "Възраждане" от комисиите по отбрана и външна политика в НС

| Интервю
Явор Божанков
Снимка: БГНЕС

Меморандумът е двустранен - между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС, ако ГЕРБ виждат отношенията като тристранни, като четиристранни, да се включат ДПС или други партии, нека да го кажат и да го предложат, за да знаят гражданите от какви позиции се създава управлението за следващите 9 месеца.

Това заяви пред БНР депутатът от ПП-ДБ Явор Божанков и категорично подчерта, че в никакъв момент кабинетът "Денков" не е бил тристранен, а винаги е бил между две коалиции, които трябва да продължант на ротационен принцип управлението на държавата.

Божанков подчерта, че меморандумът, който ПП-ДБ предлагат на ГЕРБ-СДС включва няколко от главните цели на това управление:

"Първата е да довършим съдебната реформа. Предстои ни избор на Висш съдебен съвет. Как ще направим този избор е този въпрос, който ще ни закара или до катастрофа, или ще изчистим съдебната система. В меморандума предвиждаме конкретен механизъм за избор на регулатори. Ако някой това го вижда като делкане, ние сме предложили демократичен и прозрачен механизъм. ... Ако ГЕРБ твърдят, че нашето предложение не е добро, да предложат по-добро. Ние не предлагаме ултиматум, така че да оставим ГЕРБ без никакъв ход. Ако те имат предложения, нека да ги направят, но досега не чуваме такива".

Депутатът изтъкна, че досега винаги ГЕРБ са искали подписване на споразумение между партиите, подкрепящи правителството.

По думите на Явор Божанков няма нищо компрометиращо в това, че Христо Иванов е преговарял за съдебна реформа:

"Не за себе си, не за да иска някаква позиция за партията си, а за да се случи съдебната реформа на конституционно ниво. И това се случи. Не знам какви разговори са водени, но звучи съвсем не лошо идеята фигурата на следващия главен прокурор да не е като тази на Гешев или на Цацаров, а на някой като Андрей Янкулов, защото той е безспорен авторитет. Не знам воден ли е такъв разговор, но ако не е - лично аз ще започна да водя такъв разговор, защото профилът на следващия главен прокурор трябва да е пълно отрицание на всичко, което имахме дотук".

Не мога да допусна, че ще хвърлим България на предсрочни избори заради его, изтъкна депутатът от ПП-ДБ.

Явор Божанков съобщи, че ПП-ДБ са внесли още вчера (в сряда) проекти на решения за освобождаване на депутати от "Възраждане" от парламентарните комисии по отбрана и по външна политика:

"Първо - ПГ на "Възраждане" вече не е трета, а четвърта, защото е по-малка от тази на ДПС. Второ - изключителен риск за националната сигурност на България е пътуването на депутати от "Възраждане" в Русия, където са присъствали на форум на партията на Владимир Путин "Единна Русия". Трябва да бъде проверено от службите и компетентните органи какво е било финансирането на това пътуване и какви са били целите му, защото Русия ни е обявила за вражеска страна. Организациите, в които България членува, обявиха режима в Руската федерация за финансиращ тероризма. ... Недопустимо е депутат (от парламентарната комисия по отбрана - б.р.), който има достъп до класифицирана информация, касаеща отбраната на България и на НАТО, да прави такива посещения".

Божанков подчерта, че на "специалните органи" ще им бъде зададен и въпросът дали е предаване на Русия информация за сигурността на България.

Интервюто на Снежана Иванова с Явор Божанков в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Васил Тончев

Васил Тончев: Може да се оформи опозиционно крило в БСП

Оставката на Наталия Киселова като председател на НС няма значение за работата на парламента, но има голямо значение за ситуацията вътре в БСП.   Това заяви пред БНР Васил Тончев от социологическа агенция "Сова Харис". Киселова сдава поста: Показвам как трябва да се постъпва. За мен беше чест! "Оставката няма значение за работата на..

публикувано на 29.10.25 в 10:07

Гърция: Регистрация на всички собственици на маслинови дървета

Нов закон в Гърция изисква регистрация на всички собственици на маслинови дървета. Глобяват до 5 хиляди евро. Въвежда се регистрация на маслиновите дървета, които се намират в частни имоти. Ако притежавате двор и имате повече от 21 маслинови дървета, трябва да се регистрирате в специална платформа, дори и да не получавате приход от тези..

публикувано на 29.10.25 в 10:04

Бургаско училище е въвело достъп с чипове, завишават вътрешния контрол срещу агресията

Музикалното училище в Бургас е въвело система за достъп до сградата, която да предпазва от безконтролно влизане на външни лица. Системата е внедрена преди няколко години – турникети за удостоверяване на достъпа . Един път влязъл, за да напуснеш сградата, трябва отново да се чекираш. Знае се във всеки момент кога е влязъл ученикът и кога е..

публикувано на 29.10.25 в 10:04

Борисов: Председателският съвет ще реши кога да се гласува за нов председател на НС

На Председателски съвет ще бъде решено кога ще се проведе гласуването за нов председател на НС. Това стана ясно от думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който отрече да има напрежение между неговата партия и БСП заради оттеглянето на Наталия Киселова: Киселова сдава поста: Показвам как трябва да се постъпва. За мен беше чест! Подписват..

публикувано на 29.10.25 в 09:59

Семинар - беседа за родители: Как да разбираме по-добре децата до 7 г.?

Практически семинар - беседа за родители, баби, дядовци, учители и помощник-възпитатели ще се проведе тази вечер в Плевен. Той ще се състои от 18.00 часа в арт залата на хотел "Ростов" . Основен лектор е Монтесори педагогът Мила Томова–Прусийска, която има амбицията да го превърне в пътуващо за страната събитие. Тя ще предостави на..

публикувано на 29.10.25 в 09:45
Отломки след атака в Красногорск, Московска области, 24 октомври 2025 г.

Русия съобщи за украински атаки с дронове срещу Москва

Украйна е атакувала Москва с дронове за трета поредна нощ, заявиха руските власти, цитирани от Ройтерс. Дронове са атакували и други руски области, посочва БТА. Руската противовъздушна отбрана е унищожила общо 100 украински дрона през нощта, в това число 6 в района на Москва и 13 в гранични области, заяви руското министерство на..

публикувано на 29.10.25 в 09:35

Заради пукнатината между двата корпуса: Обследват 93 СУ в София

В навечерието на Деня на будителите столичното 93 СУ "Александър Теодоров Балан" отбелязва 60-годишния си юбилей. По сградата на училището се появиха пукнатини . То се намира в квартал "Гео Милев", а недалеч от него текат строителни работи по разширяването на софийското метро, заради които се появиха и предположения, че може да са предизвикали..

публикувано на 29.10.25 в 09:28