Грешката със санирането се повтаря и това се видя при блоковете. Най-ефективно е с 1000 лева да се изолира покрива, защото 50% от загубите на енергия са от там.
Това каза пред БНР на Тодор Славов, експерт от сдружение "За Земята".
Заедно с Теодора Пенева от Института за икономически изследвания при БАН коментираха цените на електроенергията и енергийно бедните домакинства, както и либерализирането на пазара на енергия.
"70% от домакинствата не отопляват адекватно жилищата си. Големите грешки с тези фондове за саниране са, че често се използват некачествени материали и технологии. Това са също фактори на енергийната бедност", каза Славов.
Той сподели, че от "За Земята" са провели информационна кампания в няколко града.
"Не чакаме държавата, сега идва рецесия. Най-простата мярка, и хората трябва да го разберат, а не да гледат съседите, е изолация на покрива. В рамките на 1000 лева може много добре да се изолира. Над 50% от загубите са от покрива. Масово се хвърлят да правят изолация и нарушават вътрешния комфорт. Това вече се наблюдава като грешка при санирането на блокове и една и съща грешка се повтаряше, няма вентилирани фасади. Така с 20 пъти по-малко инвестиция могат да получат по-добър ефект", препоръча Славов.
Теодора Пенева сподели, че са направили проучване на бюджетите на 8000 домакинства.
"Изводите са, че разходът за енергия е доста висок и се потвърждават и данните на изследването "За Земята". Около 40% от домакинствата в България, които са с доход - след разход за енергия, под линията на бедност. Това са данни за 2021 г., но през 2022 г. са нараснали заради ръста в цените. В България средно се изразходват 15% за енергия. Това е изключително висок процент и това ги кара да се лишават от други неща, за да стоят на топло. Има две групи – уязвими енергийно и енергийно бедни. Това беше изискване на ЕК да се определят две групи. Тези домакинства – енергийно бедни, трябва да се подпомагат с ефективни мерки. А при уязвимите клиенти може да се ползват компенсации при свободен пазар на енергия", коментира Пенева.
Тя припомни, че от 1 юли т. г. започва частичната либерализация и цената на електроенергията няма да се определя от КЕВР, а от МС и ще е базова цена, която се фактурира на гражданите.
"От фактурираната до цената на пазар на електроенергия, която се мени всеки час, ще се компенсира и това би създало проблем. От януари 2026 г. ще се либерализира изцяло пазарът, ще може всеки сам да избира доставчика – три ЕРП-та, и тарифните продукти ще са предмет на конкуренция. А рискът тогава ще се поема не от държавата, а от самите граждани", обясни Теодора Пенева.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.Покривът на Националната гимназия по приложни изкуства в Трявна е изгорял след пожар, пламнал около 3 часа тази нощ. Учениците от пансиона, които са били на учебна практика по време на ваканцията, са изведени своевременно . Няма пострадали и ранени, посочват от ръководството. Работата на пожарникарите на терен продължава. Причините за..
В Плевен излизат на протест довечера заради лошото състояние на пътищата. Общественото недоволство нарастна след катастрофата при местността "Хумата", в която загина 12-годишната Сияна. Кметът на Телиш, където загина 12-годишната Сияна: Играем на руска рулетка! В социалните мрежи се организира протест тази вечер от 18 часа пред..
От Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" предлагат отсъствията на ученици по домашни причини, които преди година бяха увеличени от 10 на 15 по настояване на родители - да бъдат намалени до 7-8, за да се увеличи ефективното учебно време на българските ученици. Пред "Хоризонт" Юлиян Петров, председател на синдикат "Образование", обоснова..
Фондовите пазари в САЩ, а и по света отбелязаха пореден ден на спад, след като президентът Доналд Тръмп обяви новите широкообхватни мита. Ден след като Доналд Тръмп обяви новите всеобхватни мита основните борсови индекси в САЩ Доу Джоунс, Насдак и Стандарт енд Пууърс 500 регистрираха спад. Най-голям спад регистрираха "Насдак", с почти 6% и..
Министърът на регионалното развитие Иван Иванов разпореди до седмица да бъдат проверени всички пътни участъци в страната, в които стават най-много катастрофи. Междувременно изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов разпореди катастрофата, при която загина 12-годишната Сияна край Телиш - да бъде разследвана от Националната..
Софийският градски съд обявява присъдата си по делото за убийството на психолога Иван Владимиров - Нав. Той беше застрелян преди две години пред входната врата на дома си на столичната улица "Черковна" от своя съсед - бившият полицаи Румен Тонев. Във финалната си пледоария прокурорът по делото Кристиян Александров поиска Тонев да лежи в..
В Свищов днес ще бъде почетена паметта на 12-е деца, които загинаха преди 21 години във водите на река Лим на границата между Сърбия и Черна гора на връщане от екскурзия в Дубровник. Поклонението и панихидата в параклиса "Свети Дух" са от 10 часа на гробищния парк в Свищов. "Дори смъртта не може да изкупи смъртта на едно дете. В случая ние..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..