Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румяна Крулева, невролог в САЩ: Как се съчетава медицината с изкуството

2
Румяна Крулева
Снимка: Елена Цанева

Румяна Крулева е поредният гост в епизод на рубриката “Америка- илюзии и реалности”.

Тя е съчетала медицината с любимите си изкуства и с проектирането и изработването на бижута с вплетени български рози или детайли от вълшебните български шевици.

Румяна Крулева идва преди 20 години на студентска бригада в Щатите и остава тук. Среща едно българско момче и година и половина по-късно вече са семейство. Сега имат двама 13 годишни близнаци. 

А момиченцето, което учи балет от 4 годишна възраст и до сега продължава да обожава танца, но избира за своя професия медицината. Майката на Румяна е рускиня.

Наблюденията й върху живота на възрастните хора са от 7 годишната и практика в болницата, в която работи в района на Чикаго, като медицински фелдшер са че, повече от половината от възрастните хора в САЩ  живеят сами и почти толкова казват, че не могат да разчитат на децата си за съвет или за социална подкрепа.  

"Аз съм се специализирала в неврология. Изключително ми е интересно. Мога да кажа, че може би не всяка седмица, но веднъж на 2 седмици научавам нещо ново,нещо различно. Огромно удоволствие ми доставя работата.

Румяна Крулева

Хората са най-често инсулт, Паркинсон, множественаа склероза, главоболия, разни невропатии, отделно сега и новите болести, разказа за "Закуска на тревата" Румяна Крулева.

"Последните 5 години мога да кажа, че има много нови лекарства, които помагат много на пациентите, но важното е да се хване етапа на болестта и по-този начин да не се влошава състоянието на пациента.

За Алцхаймер има 2 нови лекарства, които се проучват в момента и когато пациента има начални сиптоми може да се помогне, но тези 2 лекарства са все още в изпитателен етап, допълни тя.


"Както сме още в България всички знаем, че Америка е много красива, много привлекателна, хората живеят добре, но културния шок е огромен, като дойдеш в Америка, може би защото са изключително различна култура не е такава каквато е българската. Хората не са толкова топли.Те могат винаги да се усмихват, когато те виждат, да те поздравяват, но в същото време те не са толкова близки един към друг. Студени хора са в това отношение."

"Аз се занимавам и с производство на бижута може би вече 3 години. Започнах покрай пандемията, защото тогава трябваше да си стоиш по-дълго време в къщи, нямаше какво да се прави и това е едното нещо към което се ориентирах. И ми доставя огромно удоволствие, спокойствие, зарежда ме с позитивна енергия.

Преди това никога не бях се занимавала, просто ми харесваше да си купувам бижута, като отивам някъде на екскурзия, като пътешествам винаги съм си купувала по нещо...


Елементите, които включвам като фигури или като изображения в бижутата са предимно цветя, голяма част от тях са българската роза и също елементи от български народни шевици.

Мога да кажа, че розите са най-популярни, допълни още Румяна Крулева.


Интервю на Елена Цанева с Румяна Крулева в рубриката "Америка – илюзии и реалности".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Да дариш яйцеклетки – даваш живот, но теб те няма

„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот.  Тя е сред създателите на..

обновено на 06.01.25 в 15:37
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05