Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Румяна Крулева, невролог в САЩ: Как се съчетава медицината с изкуството

2
Румяна Крулева
Снимка: Елена Цанева

Румяна Крулева е поредният гост в епизод на рубриката “Америка- илюзии и реалности”.

Тя е съчетала медицината с любимите си изкуства и с проектирането и изработването на бижута с вплетени български рози или детайли от вълшебните български шевици.

Румяна Крулева идва преди 20 години на студентска бригада в Щатите и остава тук. Среща едно българско момче и година и половина по-късно вече са семейство. Сега имат двама 13 годишни близнаци. 

А момиченцето, което учи балет от 4 годишна възраст и до сега продължава да обожава танца, но избира за своя професия медицината. Майката на Румяна е рускиня.

Наблюденията й върху живота на възрастните хора са от 7 годишната и практика в болницата, в която работи в района на Чикаго, като медицински фелдшер са че, повече от половината от възрастните хора в САЩ  живеят сами и почти толкова казват, че не могат да разчитат на децата си за съвет или за социална подкрепа.  

"Аз съм се специализирала в неврология. Изключително ми е интересно. Мога да кажа, че може би не всяка седмица, но веднъж на 2 седмици научавам нещо ново,нещо различно. Огромно удоволствие ми доставя работата.

Румяна Крулева

Хората са най-често инсулт, Паркинсон, множественаа склероза, главоболия, разни невропатии, отделно сега и новите болести, разказа за "Закуска на тревата" Румяна Крулева.

"Последните 5 години мога да кажа, че има много нови лекарства, които помагат много на пациентите, но важното е да се хване етапа на болестта и по-този начин да не се влошава състоянието на пациента.

За Алцхаймер има 2 нови лекарства, които се проучват в момента и когато пациента има начални сиптоми може да се помогне, но тези 2 лекарства са все още в изпитателен етап, допълни тя.


"Както сме още в България всички знаем, че Америка е много красива, много привлекателна, хората живеят добре, но културния шок е огромен, като дойдеш в Америка, може би защото са изключително различна култура не е такава каквато е българската. Хората не са толкова топли.Те могат винаги да се усмихват, когато те виждат, да те поздравяват, но в същото време те не са толкова близки един към друг. Студени хора са в това отношение."

"Аз се занимавам и с производство на бижута може би вече 3 години. Започнах покрай пандемията, защото тогава трябваше да си стоиш по-дълго време в къщи, нямаше какво да се прави и това е едното нещо към което се ориентирах. И ми доставя огромно удоволствие, спокойствие, зарежда ме с позитивна енергия.

Преди това никога не бях се занимавала, просто ми харесваше да си купувам бижута, като отивам някъде на екскурзия, като пътешествам винаги съм си купувала по нещо...


Елементите, които включвам като фигури или като изображения в бижутата са предимно цветя, голяма част от тях са българската роза и също елементи от български народни шевици.

Мога да кажа, че розите са най-популярни, допълни още Румяна Крулева.


Интервю на Елена Цанева с Румяна Крулева в рубриката "Америка – илюзии и реалности".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изрисуват електрически табла в Монтана

Електрическите табла в градската градина на Монтана придобиват нов вид. Върху тях вече няма да има листчета с всевъзможни оферти за работа и извършване на услуги, защото са се превърнали в картини. Нова визия им дава художничката Лилия Захаринова. "Непрекъснато се борехме с премахването на всевъзможни обяви по електрическите табла, както й да ги..

публикувано на 09.05.24 в 11:35
Клиниката по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ Царица Йоанна - ИСУЛ

Отваря обновеният пансион на Детската онкохематология в ИСУЛ

Предстои отново да заработи ремонтираният пансион към Детската онкохематология в болница "Царица Йоанна – ИСУЛ". Това съобщи в интервю за БНР клиничният психолог Ивайла Георгиева. "Всички сме особено щастливи, че нещата напредват и се развиват. Дом-пансионатът скоро ще отвори врати . Очакваме съвсем скоро той отново да посрещне..

публикувано на 09.05.24 в 10:31
Кристиян Куртев

15 годишният Кристиян Куртев е гост в рубриката "Америка - илюзии и реалности"

В този епизод на рубриката “Америка- илюзии и реалности” гост е 15 годишният Кристиян Куртев. Едно от онези умни и талантливи деца, които от 90-те години насам успешно изпреварват американските със знанията и възпитанието си и се превръщат не в богатство на своята родина , а в интелектуалното богатство на Америка! "Баба и дядо - те ми..

публикувано на 08.05.24 в 10:18

Воистина велики идеи, хора и случки по Великден

Но може ли Великден да бъде безверие? Утрото на Възкресение, 1880-а . Ловешката църква "Успение Богородично", в която служи поп Кръстю Никифоров, е празна. Виното, Христовата кръв, и хлябът, Христовата плът, няма на кого да бъдат раздадени. Слухът, че именно поп Кръстьо е предал Левски, отпраща миряните в друга църква. Без значение..

публикувано на 06.05.24 в 17:57
Десислава Тихолова

За първи път в България изкуството от окопите е във фокуса на изложба

За първи път в България изложба поставя фокуса върху изкуството от окопите .  Автор на експозицията, която можете да бъде видяна в Музея на градския живот в Русе , е етноложката Десислава Тихолова.  Близо година тя работи по темата за тренч арт - окопното изкуство и получава подкрепа от много музеи в страната.  Досега много от..

публикувано на 06.05.24 в 16:03
Николай Илчевски

Николай Илчевски разказва житието на селския кмет в роман

" Житието на кмета, който е описан, е сборно. Аз съм наблюдавал много кметове, които познавам . Много практични казуси са събрани в книгата. Персонажът е един кмет, но опитът е по-мащабен, национален". Това каза пред БНР писателят Николай Илчевски, който представи предпремиерно романа си "Д/Гневник на селския кмет". "Кметът е избран от народа, а се..

публикувано на 06.05.24 в 15:02

Мария Кетева дарява хранителни продукти на Дома за стари хора в село Фатово

19-годишна студентка от Смолян събра хранителни продукти в благотворителна кампания за хората от Дома във Фатово. „Щедростта е дар, който принадлежи на душата. Не зависи от това, което имаш, а от това което си! Ценим благородният жест на всеки един дарител, подкрепил каузата“. Това написа във Фейсбук страничката на дома директорът Снежана..

публикувано на 05.05.24 в 09:31