Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Румяна Крулева, невролог в САЩ: Как се съчетава медицината с изкуството

2
Румяна Крулева
Снимка: Елена Цанева

Румяна Крулева е поредният гост в епизод на рубриката “Америка- илюзии и реалности”.

Тя е съчетала медицината с любимите си изкуства и с проектирането и изработването на бижута с вплетени български рози или детайли от вълшебните български шевици.

Румяна Крулева идва преди 20 години на студентска бригада в Щатите и остава тук. Среща едно българско момче и година и половина по-късно вече са семейство. Сега имат двама 13 годишни близнаци. 

А момиченцето, което учи балет от 4 годишна възраст и до сега продължава да обожава танца, но избира за своя професия медицината. Майката на Румяна е рускиня.

Наблюденията й върху живота на възрастните хора са от 7 годишната и практика в болницата, в която работи в района на Чикаго, като медицински фелдшер са че, повече от половината от възрастните хора в САЩ  живеят сами и почти толкова казват, че не могат да разчитат на децата си за съвет или за социална подкрепа.  

"Аз съм се специализирала в неврология. Изключително ми е интересно. Мога да кажа, че може би не всяка седмица, но веднъж на 2 седмици научавам нещо ново,нещо различно. Огромно удоволствие ми доставя работата.

Румяна Крулева

Хората са най-често инсулт, Паркинсон, множественаа склероза, главоболия, разни невропатии, отделно сега и новите болести, разказа за "Закуска на тревата" Румяна Крулева.

"Последните 5 години мога да кажа, че има много нови лекарства, които помагат много на пациентите, но важното е да се хване етапа на болестта и по-този начин да не се влошава състоянието на пациента.

За Алцхаймер има 2 нови лекарства, които се проучват в момента и когато пациента има начални сиптоми може да се помогне, но тези 2 лекарства са все още в изпитателен етап, допълни тя.


"Както сме още в България всички знаем, че Америка е много красива, много привлекателна, хората живеят добре, но културния шок е огромен, като дойдеш в Америка, може би защото са изключително различна култура не е такава каквато е българската. Хората не са толкова топли.Те могат винаги да се усмихват, когато те виждат, да те поздравяват, но в същото време те не са толкова близки един към друг. Студени хора са в това отношение."

"Аз се занимавам и с производство на бижута може би вече 3 години. Започнах покрай пандемията, защото тогава трябваше да си стоиш по-дълго време в къщи, нямаше какво да се прави и това е едното нещо към което се ориентирах. И ми доставя огромно удоволствие, спокойствие, зарежда ме с позитивна енергия.

Преди това никога не бях се занимавала, просто ми харесваше да си купувам бижута, като отивам някъде на екскурзия, като пътешествам винаги съм си купувала по нещо...


Елементите, които включвам като фигури или като изображения в бижутата са предимно цветя, голяма част от тях са българската роза и също елементи от български народни шевици.

Мога да кажа, че розите са най-популярни, допълни още Румяна Крулева.


Интервю на Елена Цанева с Румяна Крулева в рубриката "Америка – илюзии и реалности".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30