Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Без селфита или бавене - или какво да правим, ако намерим таралеж, преждевременно събудил се от зимен сън

Снимка: ФБ/Дивите Животни / The Wild Animals


Необичайно високите температури през последния месец доведоха до цъфнали цветя и овошки, както и до притеснения за реколтата, ако има рязък спад в показанията на термометрите. Освен да събуди дърветата, отразява ли се топлото време и на животните, които спят зимен сън, и по-специално на таралежите?

Независимо от топлите зими през последните няколко години, таралежите би трябвало да спят зимен сън в периода от октомври-ноември до края на март или началото на април. Ако през това време видите буден таралеж, това означава, че има някакъв здравословен проблем и трябва да бъде уловен и заведен при специалист. Това не е информация, с която бях наясно, преди в началото на декември да се окаже, че в двора на блока, в който живея в София, спокойно се разхожда напълно буден таралеж.

От фондация „Дивите животни“ ни обясниха, че със сигурност трябва да бъде хванат, за да могат да го прегледат и да се погрижат за него. Организацията се занимава основно с лечението и доотглеждането на осиротели или пострадали диви животни и освобождаването им обратно в природата.


Последва месец на активно оглеждане и ослушване, а на 2 януари усилията ни се увенчаха с успех и отново засякохме будния таралеж. Следвайки инструкциите да носим ръкавици и да го поставим в празна кутия за обувки или в малка клетка за пренос на котки или гризачи, таралежът прекара нощта на топло в банята ни. Рано сутринта го занесохме във ветеринарна клиника, посочена от „Дивите животни“, откъдето те вече поеха грижите за него.

Опасността за останалите незаспали или преждевременно събудили се таралежи обаче още не е отминала. На страницата си във „Фейсбук“ от „Дивите животни“ обясняват, че зимният сън на таралежите е много сложен процес. Преди него организмът събира и натрупва в тялото 2 вида мазнини - бяла и жълта. Жълтата е предназначена само за събуждането и ако от нея няма достатъчно, животното не може да се събуди, заради което таралежът умира, както спи.


От друга страна, таралежите, които са в много лошо състояние - слаби, болни и с недостатъчно натрупани бели мазнини, се събуждат доста по-рано от здравите, ако все пак в тялото имат достатъчно жълта мазнина. Ако организмът вече е много зле и изтощен, те, за съжаление, успяват да се събудят само за да умрат.

Именно затова за тези таралежи, които се будят преждевременно в момента, най-често ситуацията е много спешна, въпрос на часове е да стигнат до подходящи грижи, подчертават от „Дивите животни“.

Затова, ако намерите събуден таралеж, не губете време, не го запознавайте с приятели и близки, не си правете селфите с него, а се свържете с организацията на телефон 0988 79 79 86. На телефона се приемат сигнали от 10.00 до 13.00 ч и от 16.00 до 19.00 ч. Информация за това как да действате адекватно, можете да намерите също на страницата на фондацията във „Фейсбук“, както и на нейния уебсайт.

В случая с таралежа от вътрешния ни двор се оказа, че той има гъбички в начална степен. Надеждата е, че изчистването им няма да отнеме месеци, както е в по-напредналите форми. Когато се възстанови, ще бъде пуснат от организацията на подходящо за вида място.


Още по темата в зувковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Венцислав Йончев

Туристите ветерани от Враца за физическата активност през целия живот

Близо сто са членовете на клуба на туристите ветерани във Враца.  По няколко пъти всеки месец те правят преходи на различни места у нас и в чужбина и се събират със свои съмишленици и връстници от други клубове от цялата страна.  Интересът към дейността на клуба е голям и все повече ентусиасти се присъединяват към нас, отбеляза..

публикувано на 22.12.24 в 06:45
Петко Ковачев

Петко Ковачев: Ще си останем с най-зеления и неизпълнен ПВУ

Доклад на сдружение "За Земята" анализира напредъка по Плана за възстановяване и устойчивост, свързан с екологичните политики и отчита една година без напредък. Ще си останем с най-зеления и неизпълнен план , заяви пред БНР авторът на доклада Петко Ковачев. Напредъкът е минимален . За цяла година България не успя да изпълни няколко..

публикувано на 17.12.24 в 10:59

Благотворително бягане ще опита да помогне на климатична експедиция в Амазония

и да ни го покаже. Голяма част от хората няма как да отидем там. Когато проблемът е толкова далеч от нас и не го виждаме, сме склонни да го подценяваме. Много ни трогна това, че той има желанието да отиде там дори с риск за живота си, за да го покаже на хората тук" , сподели Северина Митева за предстоящата експедиция в северозападната част..

обновено на 13.12.24 в 15:42

ЕК: Земеделците ще могат да събират и продават семена

Европейският съюз няма да обяви за незаконно разнообразието на семената, нито да направи разрешени само семена, използвани в промишленото селско стопанство. Това подчертават от Европейската комисия във връзка с появили се твърдения, че се готви регламент със забрана за събиране, използване, обмяна и продажба на семена.  Онлайн петиция, която..

публикувано на 10.12.24 в 07:02

Професор Беев: Почвите са резервоар на антимикробна резистентност

Устойчивостта на бактериите, вирусите, гъбичките и паразитите спрямо лекарства е огромен проблем за медицината и според Световната здравна организация е една от най-големите заплахи за общественото здраве. Тази антимикробна резистентност обаче засяга не само човека, но и почвите, водите и растенията. Защо това е проблем -  интервюто на Мария..

публикувано на 09.12.24 в 18:54

"Грийнпийс": COP29 не оправда очакванията

Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..

публикувано на 30.11.24 в 11:00

"Аз, морето – Живот в мълчание" - филм за уникалността на живота в Черно море

Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят .  Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..

публикувано на 26.11.24 в 17:59