Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Спринт" с национално турне "Концерти с кауза“ от 12 март

3
Рени Зарева и Пейо Пеев
Снимка: Станислава Пирчева

Те са носители на многобройни български и международни награди през годините, делят сцена с емблематични световни музиканти като Лени Кравиц, китариста на "Rolling Stones" Мик Тейлър, Аланис Морисет и много други. 

Рок група „Хоризонт“ вече 40 години на сцената

През своите близо 43 години от съществуването си натрупват внушителен международен опит, обикаляйки в близо 30 страни в света и затвърждават името си пред стотици хиляди фенове на различни континенти. Те са българската рок група "Спринт"

Специални гости на "Нощен хоризонт“ са легендарният български барабанист Пейо Пеев, създател на рок бандата, и Рени Зарева, вокал. Един разговор за печелившата формула - отдаденост, любов към музиката и името "Спринт" и националното им турне в подкрепа на хора с репродуктивни проблеми и кампанията "За повече българска музика в национален ефир" на група "Хоризонт", която се превърна в кауза на огромна част от българските музиканти и изпълнители и набира все повече привърженици. 

"За мен е много важно това участие в подкрепа на социалнозначими каузи, защото демографската криза в България е съществена, а младите хора у нас трябва да правят повече изследвания, да имат повече информация по отношение на репродуктивните проблеми. А подкрепата на кампанията "За повече българска музика в национален ефир" е наша битка от много време, ние отдавна настояваме да има Закон за българската музика в обществените медии", сподели за "Нощен Хоризонт" Пейо Пеев. 

"Участието ми в групата е голямо предизвикателство, аз съм поп певица, студийна певица, но поканата на Пейо ме поласка, оказа се, че имаме много общи неща в музиката. Паснахме си, вкарваме в програмата на концертите и фолклорна закачка, това се харесва на хората, особено на българите в чужбина, аз пея за първи път в такъв тип група и настроението е невероятно", допълни Рени Зарева за БНР. 

Националното турне "Концерти с кауза" стартира на 12 март в Кюстендил, Стрелча, Панагюрище, Петрич, Радомир и Враца. То ще продължи през лятото и есента в още градове, обединяващо изкуството и социалните послания в помощ на общественозначимите каузи.

В подкрепа на концертите с кауза във всеки град от турнето се включват и изявени местни групи и изпълнители, които прегърнаха каузите и с радост приеха да бъдат част от посланиците.

По време на турнето ще бъдат раздавани листовки с полезна информация за възможностите и изследванията, които показват репродуктивния статус на жените, а част от средствата ще бъдат предоставени за инвитро процедура на семейство, на което мисията да станат родители е кауза.

Концертите се провеждат с подкрепата на Министерство на културата по проектите "СПРИНТ 2023" и проект "Концерти с кауза" 2023.

Организатори на събитията са Студио Спринт Проджект, Агенция "Сребърен ключ", а партньори - Фондация "Искам бебе", Агенция за публични комуникации "Профайл", Сдружение "Жени с кауза".

Мотото на всички участници в турнето е "Всеки решен проблем прави живота ни по-сигурен и по-добър". 

Още - в разговора на Станислава Пирчева с Пейо Пеев и Рени Зарева от група "Спринт"

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан.  Ангел Милчев е един от малкото..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40